17.4.2021 | Svátek má Rudolf


SPOLEČNOST: Advokáti v časech viru 2.0

21.10.2020

Advokáti jsou ti černí vzadu a lidé do nejhorších časů. Když je vám nejhůř, dopustíte se trestného činu, ujede vám ruka či pusa, zlý stát na vás zaklekne, exmanželka nepravdivě obviní nebo se domluví tři falešní svědkové a přátelé přestanou zdravit, jedna profese vás neopustí nikdy. Advokáti.

Jsou na světě právě proto, aby pomáhali nejpotřebnějším, nejosamělejším, největším vyvrhelům, vrahům a jiným vyobcovaným. Fungují pochopitelně i ve chvílích pohody a klidu, kdy se věnují dělení majetku nebo zakládání firem, ale v nouzi nejvyšší, v dobách temna a tlaku je jejich poslání nejviditelnější. Poskytují právní rady každému, kdo je právě potřebuje.

Na jaře letošního roku nastala doba koronavirová, jež s mírným prázdninovým uvolněním trvá dosud, ba dokonce se v těchto dnech znovu vrací s plnou silou. Někdo už o práci přišel, jiný pracuje z domova a další s děsem v očích očekávají zánik svých pracovních míst.

Pracujeme odkudkoli

Advokáti mají výhodu, že mohou pracovat odevšad. Stačí jim mobilní telefon nebo notebook s dobrými daty a jsou schopni poskytovat právní pomoc kdekoliv po republice z tepla své kanceláře, z domova, z pendolina, z kavárny (je-li právě otevřená) nebo přímo u klienta. Většina advokátů zmodernizovala svůj provoz a vyzkoušela Skype, Teams, Duo a další komunikační platformy, pořídila si sluchátka, silnější datové připojení, velkou obrazovku a software pro e-advokacii, upgradovala webové stránky a běžně poskytuje konzultace po telefonu. Kdo vzdělává kolegy, koncipienty nebo širokou veřejnost, naučil se to i online.

Unie rodinných advokátů obnovila Koroporadnu a na adrese Koroporadna@uracr.cz odpovídá na akutní dotazy. Smršť dotazů už není tak velká a i obsahově se tazatelé posunuli. Spory o děti jsou už výjimečné.

Nejčastější jarní doporučení znělo: nesuďte se, zkuste se domluvit, rozsudky přece platí i v nouzovém stavu a v krizích. Mezitím uběhlo léto a blíží se zima. Učíme se žít s rouškami, rozestupy a s dezinfekcí a soudy fungují. Základnímu fungování spravedlnosti je tedy učiněno zadost, navzdory žalobám, s nimiž si justice časem určitě poradí. Zdá se, že klienti vlídné rady přijali za své, protože sporů ubylo a všichni jsme se naučili žít s karanténou.

Na rozdíl od první vlny, kdy bylo mezi lidmi víc strachu a méně nákazy, tentokrát rodičům doporučujeme respektovat karanténu a hygienická opatření, a je-li člen rodiny pozitivní, po omezenou dobu se spokojit s distančním stykem a zprostředkovanou komunikací.

Palčivější jsou dnes jiné dotazy: jak naložit s firmami, které kolabují, kde žádat o náhrady, tolik potřebné pro přežití rodin i podnikajících jednotlivců, jak vysoké bude v budoucnu ošetřovné a zda klient smí volit mezi pobytem na pracovišti, prací z domova či karanténou. A konečně otázky životně důležité: co dělat, když peníze zcela došly a není z čeho platit nájem, dluh či úvěr.

Jen si advokáty klidně berte do úst. V nouzi jsou tu pro vás a pomohou vám. Před lety, dnes i zítra. Vždy na vaší straně.

Autorka je advokátka

LN, 19.10.2020
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.