27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


SEXUALITA: Vnitřní coming out samozřejmý a komplikovaný

8.8.2023

Dnešní informační prostředí nás, zejména v pubertě, vede k úvahám o vlastní sexuální orientaci. Každý tak od prvních zkušeností se sexem zkoumá svou sexuální identitu. Tyto úvahy jsou tak všeobecně rozšířené, že můžeme coming out chápat jako přiznání sexuální orientace vůbec, nejen homosexuální, ale i heterosexuální či jiné.

Při tomto zkoumání subjekt zjišťuje, že prožívá různé city a stavy v závislosti na jiných lidech, na tom, zda jde o jiné, nebo stejné pohlaví. S řešením vnitřního coming outu (dále jen „coming out“) je člověk sám a bez jakékoli pomoci, uzavřen ve své introspekci.

Myslím, že můžeme rozlišit coming out samozřejmý a komplikovaný. Coming out samozřejmý: odmala je subjektu jasná sexuální orientace a jednoznačně prožívá city a sexuální vzrušení. Coming out komplikovaný: subjekt postupně zjišťuje, že ve svém prožívání není tak jednoznačný, jak by si představoval, že vzrušením reaguje i na situace podle jeho názoru tomu nepřiměřené. V dnešní době se rozšiřuje skupina komplikovaných coming outů, tj. kdy subjekt lavíruje mezi heterosexuálním a homosexuálním prožíváním, protože je znejistěn jak informačním prostředím, tak vlastním prožíváním.

Co se prožívání týče, subjekt většinou reflektuje zejména to, co jej definuje jako homosexuálního, a znepokojen sleduje své citové vztahy a postoje ke stejnému pohlaví. Bojí se např. už i přátelství, protože to se zdá mít pod tlakem informačního prostředí sexuální podtón, leká se, když se mu stejné pohlaví líbí anebo ho dokonce vzrušuje, a začíná mít strach, že jde o coming out samozřejmý.

Zde je namístě uvážit, které prožívání je samozřejmé, přirozené, a které je vneseno informačním prostředím.

Z hlediska ještě do nedávna žádoucí konformity, kdy byl přijatelný jenom coming out heterosexuální, lze na sexuální vzrušení nazírat jako na vzbuzené přiměřenými, adekvátními, či nepřiměřenými, neadekvátními podněty. Pro zjednodušení výkladu budeme nyní uvažovat o konkrétním příkladu muže ve vztahu k ženě. Tápání muže, který se obává, že jej vzrušují muži, může být způsobeno upnutím jeho vzrušení na neadekvátní podněty.

K upnutí na ně dochází, je-li subjekt masturbován za přítomnosti neadekvátních podnětů, ať pornografických, nebo faktických. Stačí dosáhnout tohoto podmíněně reflexního spojení, a subjekt sám začne vyhledávat neadekvátní podněty, aby dosáhl vzrušení, a upnutí na ně se tak posiluje. Naopak když si subjekt uvědomí toto nebezpečí a nebude upnutí na neadekvátní podněty posilovat, je možné, že zápas o coming out heterosexuální vyhraje.

Doba je už ovšem daleka toho, aby homosexuální coming out označovala za špatný, ovšem zatím není tak daleko, aby za špatný označovala coming out heterosexuální. Nebo se mýlím?