Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PRÁVO: Čípek na klídek

diskuse (6)
Kromě manželského právnického páru, který podává prapodivnou žalobu v prapodivné době s odůvodněním, z kterého čouhá jak sláma z bot vlastní marketing s přesahem do budoucích možných sporů se státem o náhradu škodu a zastupováním klientů v nich. Tenhle případ je docela odporný, protože jde přece o právní čistotu.

Kromě manželského právnického páru, který podává prapodivnou žalobu v prapodivné době s odůvodněním, z kterého čouhá jak sláma z bot vlastní marketing s přesahem do budoucích možných sporů se státem o náhradu škodu a zastupováním klientů v nich. Tenhle případ je docela odporný, protože jde přece o právní čistotu.

Zvláštní postoj krizového štábu a exekutivy, kdy se převalují opatření tu pod zákon o zdraví lidu a tu zase pod krizový zákon s naznačováním, že nebude možno po státu chtít náhradu škody, jelikož na to nemá, je určitě nešťastně načasován. Mírně řečeno, není to zrovna citlivé v dané chvíli. I když to vyjádření chápu jako preventivní odrazování, tyto účinky určitě mít nebude. Na to bych vsadil boty.

Kdekdo z mých známých se mě ptá, jak to jako právník vidím, a já říkám, že to je hodně zapeklité, navíc předčasné a bude to nutné jednou teprve pořádně vyhodnotit. Podstatné ale je, že i když si to může leckdo z exekutivy myslet, jen tak to loktem v klotovém rukávu odhrnout ze stolu nebude možné. Tím jsem si také jist.

Ale advokátní stav by se měl v této zjitřené a nepřehledné době chovat rezervovaně, klidně a důstojně a nevypouštět bojovně páru nebo střílet varovná prohlášení jako přípravnou palbu na časy budoucí. Totéž by měli dělat představitelé justice, a pokud už mají potřebu zaujímat předem stanoviska v době, kdy nikdo neví, co bude za čtrnáct, neřkuli za třicet dní, pak by měli vážit každé slovo, které řeknou. Prostě dát si čípek na klídek. Je čas.

Perspektivně ale lze vsadit na to, že žalob proti státu bude přehršlí několik. Co přehršlí, nakonec spousta lidí prostě zvlčí a pustí se hlava nehlava (nejméně třetina žalob bude zmatečná, ale projednat se musí) do žalování státu a stane se to, co už dnes tušíme: zahltí se soudy a systém si klekne, lehne a na čas tak trochu chcípne jako mrcha kobyla. On k tomu leckde nemá blízko už dnes, kdy kdekdo žaluje kdekoho, protože všichni mají právo na všechno či si to oni i jejich právní zástupci myslí. A až tenhle stav nastane, pak bude muset exekutiva udělat taneční půlkrok vpřed, protistrany taneční půlkrok vzad, podívat se vzájemně do očí a udělat nějaký krvavý smír, který neuspokojí všechny (protože to nebude zkrátka možné), ale vlk žalobců se nažere a koza státu zůstane celá, nebo aspoň nebude ohlodaná na kost. Bojím se Faganů a právě jsem se stal Sybilou.

Pro tuto dobu mám takové podobenství, které vypráví sochař Henri Gaudier-Brzeska, když v jedné scéně skvělého filmu Divoký Mesiáš bouchal přes noc sochu ženy z mramorového náhrobku ukradeného na hřbitově:

Přišla zima, udeřily holomrazy a slavík umrznul. Ležel na cestě a šel kolem sedlák s krávou, která kravinec šoupla rovnou na ležícího slavíka. Teplý kravinec jej rozehřál, slavíček vystrčil z kravince hlavičku a zazpíval radostnou píseň. Běžela kolem zrovna liška, chňapla ho za hlavu, vytáhla a sežrala. A co z toho plyne:
a) není každý nepřítel, kdo tě posere
b) není každý přítel, kdo tě ze sraček vytáhne
c) ale když už jsi po krk ve sračkách, tak nezpívej.

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

jhr Jan Hron
14. 7. 2024

Část členů Republikánské strany obviňuje současného demokratického prezidenta Joe Bidena, že může...

jla Jiří Lacina
14. 7. 2024

Ruští magnáti profitují z válečné ekonomiky. Tucet ruských podnikatelů si loni rozdělilo podíly ze...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Izraelská armáda oznámila, že zabila velitele brigády Hamásu v Chán Júnisu Rafu Salámího. Vinila ho...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Automobilový jezdec Dominik Stříteský obhájil vítězství na Rallye Bohemia a upevnil si vedení v...

Lidovky.cz
14. 7. 2024

Stejně jako loni proti sobě ve finále Wimbledonu stojí Carlos Alcaraz a Novak Djokovič. Tehdy se ze...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz