28.5.2022 | Svátek má Vilém


POLEMIKA: Ukázka novinářské povrchnosti

11.10.2007

V pondělí 8. října 2007 jsem si, jako každý den, přečetl úvodník internetového deníku HK-Riegrovo n. 3Neviditelný pes, na jehož obsah musím reagovat, protože něco tak nehorázného jsem už dlouho nečetl a který se mě jako hradeckého rodáka silně dotkl, i když v současné době už v Hradci nebydlím. Pouze sem pravidelně jezdím dálkovým autobusem, který má svoji zastávku právě na Riegrově náměstí, o kterém autor píše, takže o tom jak to tam vypadá něco vím.

Ihned v úvodu autor píše: „Čteme, že radnice v Hradci Králové odmítla požadavek podnikatele na úhradu ztráty výdělku po dobu přestavby Riegrova náměstí“, ale zapomněl už napsat, kde čteme, tedy kde si ono sdělení přečetl. Potom, na základě věty "to by potom mohl chtít peníze každý", kterou měl říci s arogancí hodnou voleného zástupce občanů náměstek primátora Josef Malíř, píše: „Nejde jenom o Hradec a nejde o jednoho arogantního bafuňáře. Jde o to, že stavby z veřejných peněz se táhnou skandálně dlouho.“ Současně se podivuje nad tím jak dlouho bude stavba trvat slovy: „Takto, jak se dozvídáme, má přestavba Riegrova náměstí skončit v létě 2008.“ Opět nepíše, kde se dozvídáme. Jedná se snad o utajené zdroje?

Největší perlou pak je rčení „Neznám Riegrovo náměstí, ale podle toho, že oprava HK-Riegrovo n. 8má trvat od teď ještě skoro rok soudím, že má plochu patnácti hektarů a že na něm vyšívají mozaiku podle Gaudího návrhu,“ svědčící o aroganci autorovi vlastní. On nezná Riegrovo náměstí a neví, že jeho přestavba je nutnou součástí výstavby terminálu hromadné dopravy, ale aniž by se o něco podobného zajímal, tak jeho přestavbu přirovnává výstavbě kruhového objezdu „u nás v nedalekých Břežanech“. On neví, že hlavními dominantami náměstí je na západní straně hlavní nádraží ČD (čp. 914) a na východní straně hotel Amber-Černigov (čp. 1494). On neví, že na severní straně je také pouze jeden velký dům čp. 1493, ve kterém je v přízemí jeden Asia shop. On neví, že na jižní straně je pouze blok tří domů (čp. 861. 862, 1010), s obchody, které lze spočítat na prstech jedné ruky (potraviny, květinářství, cukrárna a řeznictví). On neví, že těsně u nádraží je pošta Hradec Králové 2. On neví, že k těmto obchodům i poště je volný přístup. On neví, že hlavní nádraží je plně v provozu a přijíždějící i odjíždějící cestující nemají problémy ani s odchodem, ani příchodem. On neví, že před nádraží zajíždějí autobusy MDH a pouze zastávka trolejbusů byla přesunuta do nedaleké Puškinovy ulice a na autobusové nádraží U koruny. On neví, že na náměstí mají stále stanoviště linky dálkových autobusů. On neví, že se přestavba dělá po etapách a ne najednou na HK-Riegrovo n. 9celém náměstí. Ale on ví, že je arogantním náměstkem primátora ukřivděno nějakému vyčůranému Čecháčkovi, který si myslí, že na přestavbě něco trhne.

Přitom stačilo, aby, jako internetový profesionál, vyhledal na internetu stránku www.hradeckralove.org na ní pod odkazem terminál hromadné dopravy přešel na odkaz vizualizace, kde by se o přestavbě dověděl vše podstatné. Ale to by bylo pro novináře jeho formátu asi příliš obtížné. V myšlenkové nouzi stačilo někde si něco přečíst, neověřit a mít úvodník rychle spíchnutý.

Velmi mě zajímá kolikrát v životě byl Aston v Hradci Králové a prohlédl si tento Salon republiky, aby o něm mohl zasvěceně psát.

Uveřejněno také nakrejci.bigbloger.lidovky.cz

sedmasedmdesátiletý penzista z DobruškyMrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...