21.5.2022 | Svátek má Monika


POLEMIKA: Názor není dezinformace

26.10.2020

Motto: Dezinformace (z latiny: de = od, informare = vzdělávat, upravovat) je lživá, klamná, falešná informace, která má za cíl ovlivnit úsudek a názor jedince, více osob či celé společnosti tak, aby vyvolala zdání důvěryhodnosti a pravdivosti. Je v antagonistickém postavení k pravdivé zprávě. (Wikipedie)

Na úvod bych chtěl říct, že si pana Vladimíra Wagnera vážím, čtu jeho texty na Osel.cz, Ekolistu.cz i zde, dokonce jsem se v jednom svém textu na něj na tomto webu odvolával (viz). Ale souhlasit s jeho posledním textem (viz) je těžké, pokusím se vysvětlit proč.

Vladimír Wagner v něm obviňuje Ondřeje Neffa, respektive souhlasí s obviněním, že dává prostor dezinformacím, čili podle definice lžím. Každá krize, tuto nevyjímaje, má mnoho aspektů, v této se objevují zdravotní jako základ a politická, ekonomická, mediální a společenská, když vyjmenuji jen tyto.

Jestliže se budeme bavit o politickém aspektu, je zajímavý tento fakt. Na jaře země EU zavíraly hranice (a dokonce tady byly návrhy, aby se zavřely na několik let), aby se bránilo šíření koronaviru. Dnes, přestože se můžeme v novinách dočíst, že nikdo ze sousedů nechce jít „českou cestou“, se hranice nezavírají, maximálně je požadován test. To je pozoruhodné, zvlášť v souvislosti s tím, že jsem nikde nenarazil na jediný text, jestli toto zavírání pomohlo zabránit šíření viru, nebo naopak bylo k ničemu. 

Dnes se hranice nezavírají, protože EK dala najevo, že zavřené hranice nechce. Čili „válka proti covidu“ se podřídila politice. Jiná stránka politického přístupu; máme naslouchat odborníkům a nikdo jiný nemá právo vyslovit názor. Je pan Prymula odborník? Ano, ale je to zároveň ministr. Tato nekritizovatelnost odborníků v politických funkcích by mohla vést k tomu, že by eventuální budoucí vláda sice vznikla po volbách, ale ministry by byli jen odborníci. Ministrem obrany by byl generál, ministrem dopravy inženýr z dopravní fakulty, ministrem životního prostředí ekolog (jen nevím, kdo byl ministrem místního hospodářství). Taková vláda by byla podle tohoto pojetí běžnými občany a konec konců i novináři nekritizovatelná – nejsou to odborníci.

Ekonomický aspekt celé situace je celkem jasný, během tohoto roku klesla výkonnost hospodářství o mnoho procent, zatímco vláda zadlužila tuto zemi o 820 miliard korun (500 miliard letošní dluh, plus 320 miliard deficit rozpočtu na příští rok). Nechci se pouštět do polemik, jestli jsou tyto dluhy splatitelné nebo ne, ale není takováto situace důvod k vyjádření názoru?

Média se chovají jako vždy, kdo nejde s námi, jde proti nám. Dva předsedové zdravotnických komor, jeden souzní s mainstreamem, druhý je kritizován, že není odborník. Vtip je v tom, že ani ten první není odborník, Milan Kubek je specializací anginolog. Dana Drábová podepsala výzvu k „osobnímu lockdownu“, vyčítala jí snad média, že není odborník? (I Dany Drábové si vážím, abych nebyl osočen z hatespeech. Člověk si dnes musí dávat pozor na to, komu odporuje, a předem se omluvit – ne, že by za to paní Drábová mohla.) Shodou okolností vyšel v pátek na Novinky.cz tento titulek: Vystrašení lidé s koronavirem volají sanitky zbytečně. Chtějí do nemocnice, než dojdou lůžka. Kdo sakra tuhle paniku způsobil?

Podívejte se na ČT Události z 19.10.2020, oddíl „Ochrana ohrožených skupin“ od 1:04 minuty (viz), ředitelka domova důchodců tam říká, že klientům je zakázáno chodit ven, nesmí se ani sdružovat na volnočasových aktivitách, takže v tom zařízení panuje velmi špatná nálada. Jestli tomu dobře rozumím, tak ti lidé jsou nuceni trávit čas na pokojích, jinak řečeno na samotkách. Který soud je odsoudil k tomuto vězení a co provedli tak strašného, že je jim vězení ještě zostřeno samotkou? Kam jsme jako společnost došli? Naprosté společenské vyloučení včetně rodiny zdůvodníme ochranou? Copak jsme se zbláznili?

Vynechal jsem základ sporu, tedy je-li covid-19 nebezpečná pandemie, nebo chřipečka. Svůj názor si nechám pro sebe, protože podstata článku je úplně jinde. Jestliže zaměníme názor za dezinformaci, tak už nevyřešíme nikdy nic. A v tomto smyslu je Neviditelný pes, stejně jako mnohé jiné menšinové weby, nenahraditelný. Obviňovat ho z toho, že šíří dezinformace, znamená žádat cenzuru. Jestliže občané nemohou nebo nesmí vyjádřit názor, třeba mylný, je to cenzura. Je mi líto, ale je to tak. A je to ještě horší, dnešní chápání slova dezinformace znamená, že pracuju ve prospěch někoho, nebo něčeho, jinak řečeno, že chci zaprodat stát, nebo rozvrátit společnost. Opravdu chtěl Vladimír Wagner říct toto?

A Ondřeji Neffovi je třeba poděkovat.Pronájem bytu 2+kk 52 m2
Pronájem bytu 2+kk 52 m2

Na Roudné, Plzeň - Severní Předměstí
11 900 Kč/měsíc