3.8.2021 | Svátek má Miluše


Diskuse k článku

POLEMIKA: Názor není dezinformace

Na úvod bych chtěl říct, že si pana Vladimíra Wagnera vážím, čtu jeho texty na Osel.cz, Ekolistu.cz i zde, dokonce jsem se v jednom svém textu na něj na tomto webu odvolával (viz). Ale souhlasit s jeho posledním textem (viz) je těžké, pokusím se vysvětlit proč.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Cícha 26.10.2020 23:53

Několik poznámek k vážné šlamastyce došlé z Číny, což se nějak opomíjí připomínat. Zato došlo a dochází k nepozornosti ke satistikám chřipek sezonních, v letech před covidem, stejně tak k prokázanému zveličování čísel zemřelých na civid, ač přitomna byla jiná chroba. To je dnes dobře známo. K účinnosti roušek? Demonstranti v USA vykřikokvali své neuvěřitelné požadavky přes roušky na hubách snad v 90 procentech účastníků. Za tři týdny poté vypučely nákazy. Jak účinné byly tedy roušky? Pracuje snad již sbor kvalifikovaných odborníků na vypracování miry škod na zdraví a majetku pro případ respektu přisných regulací a mocného útlumu normálního život. a naproti tomu přijetí rizika, návrtu se k normálu? Ostatně i ten nejnormálnější život není bez rizika. Bez takového vyhodnocení bude docházet nadále k neshodám a osočování navzájem. Když Dobrák člověk dokázal vymyslet internet, měla by taková studie pro něj být hračkou!!

V. Wagner 26.10.2020 16:03

Zítra by měla vyjít moje podrobnější polemika s Ondřejem, takže bych zde jen upozornil na základní problém, který je u Ondřejovy polemiky i tohoto textu. Zaměňují se a nerozlišují pojmy "názor", "fakta" a "dezinformace". Názor je něco úplně jiného, než dezinformace či fakta. A také neplatí, když někdo převezme použije dezinformaci, tak se stane názorem či faktem.

J. Jurax 26.10.2020 19:12

Ehm ... mohu mít názor, jenž je dezinformací nejen subjektivně, ale i objektivně? Když jsem o správnosti svého názoru přesvědčen a tudíž nedezinformuji, potažmo nelžu, vědomě?

Dokonce mohu mít názor, jenž kupodivu souzní se známými fakty, a přesto je dezinformací. Klasicky v politice. Svět je složitý.

A když se hovoří o věci, o níž se toho moc nezpochybnitelného neví ani mezi specialisty - typicky protikoronavirová opatření a jejich účinnost a nakonec i koronavirus sám - je situace ještě složitější.

A jistě neplatí, že když někdo převezme a použije dezinformaci ať vědomě či nevědomě, tak se tato stane faktem; nicméně jsouc použita nevědomě, takříkajíc bona fide, lze ji nazvat názorem. Ale může být přijímána jako fakt, vysloví-li ji mediálně známá osoba s puncem jakési důvěryhodnosti dostatečně důrazně.

A ještě - jak známo stokrát opakovaná lež se stává pravdou přinejmenším dočasně, někdy i nafurt.

V. Wagner 26.10.2020 20:39

Pane Juraxi, jsou dvě možnosti. Buď opravdu nevidíte rozdíl mezi zmíněnými pojmy. Nebo prostě jen využíváte typickou metodu těch, kteří potřebuji problematiku zastřít a realitu skryt. Prostě napíšete spoustu nesrozumitelných nesmyslů a chaoticky uspořádaných nicneříkajících vět.

J. Jurax 27.10.2020 7:56

Ehm ... tento Váš názor mám za dezinformaci ... :-)

Jinak jsem Vám chtěl - neúspěšně - naznačit, že dělení není tak striktní a že otázku zbytečně hrotíte.

J. Anděl 26.10.2020 23:19

Názorové texty někdy obsahují i nepravdivé či zkreslené (netvrdil bych apriori záměrně matoucí či lživé) informace, ano. Zejména v případě, má-li názorový text více než jednu větu.

M. Valenta 26.10.2020 15:07

Cílená a vědomá dezinformace nemá s názorem nic společného i když se tak tváří.

J. Anděl 26.10.2020 23:21

Nemůže se tak tvářit:

Myslím, že je Země placatá = názor (a možná pravda, pokud si to opravdu myslím).

Země je placatá = s nejvyšší pravděpodobností nepravda.

:-)

H. Rybnická 26.10.2020 14:07

Názor není dezinformace, aha. Takže jen na příklad názor nacistů že existují nadřazené a podřazené rasy a tyto je nutné vyhubit, byl prostě jen názor. Xakru kam jsme to došli? Přece nejde ani tak o to že by někdo nemohl vyslovit svůj "názor", ale redakce by alespon měla dbát na to, aby byly ty názory v diskuzi vyvážené. I twitter začíná "názory" komentovat.

J. Jaroš 26.10.2020 20:10

Já si myslím, že to názor byl, byť špatný. Dezinformace by bylo tvrzení, že to tak nemysleli a v případě výhry vy to určitě nedělali. Ti nacisté.

J. Anděl 26.10.2020 23:22

No, rozhodně tvrzení o podřadných rasách není dezinformace. Nýbrž ničivá ideologie.

M. Pivoda 26.10.2020 14:00

Desinformace?

Pod včerejším úvodníkem Ondřeje Neffa se diskutující sarkasticky rozčilovali "cože jsou to Češi za národ, který svým hrdinům nepostaví pomník"? Poručík Zifčák prý za nás proléval krev na Národní třídě v Praze v listopadu 1989, a Češi mu za to ještě nevztyčili ani malou bystu.

Názor nebo desinformace?

L. Novák 26.10.2020 15:47

Měli byste ji mít oba. :-P

J. Anděl 26.10.2020 23:32

Sarkasmus není sám o sobě ani názor, ani dezinformace (tomu, kdo to psal, nejde o postavení pomníku Zifčákovi).

V tomto konkrétním sarkasmu sarkasmu je skrytý názor či (dez)informace, že se Zifčák podílel na vyvolání nepokojů - a tím událostí vedoucích ke změně režimu - provokacemi a sehráním mrtvého Šmída. Tvrdil to prý sám Zifčák a pak to prý zase popřel, tvrdí wikipedie, nevím, jestli je něco z toho prokázané.

Jestliže to Zifčák sám jednu dobu tvrdil (a pak popřel), může mu člověk jedno z toho věřit, podezírat ho ze lži, nebo nepovažovat ani jedno jeho tvrzení za hodné hlubší pozornosti.

Volím C.

M. Pivoda 26.10.2020 13:55

Cituji z článku: "... Jestli tomu dobře rozumím, tak ti lidé jsou nuceni trávit čas na pokojích, jinak řečeno na samotkách. Který soud je odsoudil k tomuto vězení a co provedli tak strašného, že je jim vězení ještě zostřeno samotkou? Kam jsme jako společnost došli? Naprosté společenské vyloučení včetně rodiny zdůvodníme ochranou? Copak jsme se zbláznili? ... "

Komentář

Aby vůbec přežili, očané Stalingradu museli nepřiměřeně dlouho pobývat pod zemí, nikoliv v luxusních samotkách 21. století.

Ve 21. století jsme ve "válce" s neviditelným virem (Covid-19). A ten neviditelný virus je silnější než všemocná Neviditelná ruka trhu!

P. Brich 26.10.2020 16:01

Jak jste to bez televize v tom Stalingradu mohl vůbec přežít, pane Pivodo?8-o

M. Pivoda 26.10.2020 18:14

Obtížně.

Mužové tehdy nemohli rozmařile plýtvat svými spermiemi. Hodně by to energeticky vysilovalo.

P. Zinga 26.10.2020 11:50

Nepřekvapuje mě, že národ, který je schopen jezdit na koloběžce s helmou, souhlasí s omezením svobody, protože "bezpečnost" má přednost.

Ve své po*ranosti si nejsou schopni všimnout, že jsou lidé, pro které nemusí být pouhá existence prioritou. Že život sám o sobě nemusí být nutně nejvyšší hodnotou. Jinak bychom neměli žádné (naše)hrdiny k oslavování - viz příslušníky čs.-armády za druhé světové.

A. Nový 26.10.2020 12:52

Blábol! Srovnáváte nesrovnatelné.

J. Jurax 26.10.2020 19:28

Vaše argumentace je pošetilá, ba až pitomá.

Je třeba poměřit velikost cíle a míru rizika, již jest postoupit při konání k dosažení tohoto cíle. Velký cíl - třeba osvobození vlasti od okupanty - opravňuje velké riziko.

A i lidé, pro které není být pouhá existence prioritou, nemusí být nutně sebevrazi. Ani ti Vámi zmínění vojáci kupříkladu nepohrdli ocelovou přílbou a kopali si zákopy. A letci kvůli své bezpečnosti používali kyslík, protože nad tři kilometry nad mořem se už blbě dejchá ...

V. Bok 26.10.2020 11:34

No, do má pravdu... To si netroufnu říci. Asi jde o to, kdy a kde se to děje. Dnes vidite, co způsobilo volání po rozvolnění hnutí zubařu a opozice, které Babis bohužel, pres názory odborníků, vyslyšel a vlastně se ani nebranil. A i když dnes uz máme dvaapůlkrát víc nakažených než má cela Čína, tak je slysim dnes a denně. Alespoň opozice se trochu zklidnila a teď tvrdí, že Babiš neměl a z dosti neobratného chování Prymuly zvrací... Což u Kalouska je běžná věc, občas i v prímém prenosu. Takže, co dělat v takové situaci? Fakt, nechtěl bych se rozhodovat. Opravdu ne. Tohle nás bude stat asi tisice mrtvých, na druhé straně, zavést by mohlo znamenat, že to tak zůstane.. Jako starý dědek si čim dál tím víc vážím každého života. Asi byh volil čínskou cestu... Ale je to jen můj názor. Tak mě za to ukamenujte. Vono v té Číně to s lidskými právy není tak hrozné, vite? Rozhodně mnohem lepši nez za sociku. Který byl občas, v konci let šedesátých a osmdesátých, pro mnoho lidí docela snesitelný...

Š. Hašek 26.10.2020 11:27

Veškerá, již jasně státní, (stádní) kampaň kolem "dezinformací" je přípravou na všemocný "Státní úřad pro tisk a informace".

Vědí, že to nejde udělat rychle.

Dále viz tzv. "kritické myšlení" do škol. Školení o myšlení.

Mám dojem, že myšlení se urodí (a dále formuje) tehdy, až člověk začně mít plnou hlavu poznatků všelikých, celoškolních, denních, poznatků života, atd.. Novobolševici myšlení nalejou za jeden semestr!!! Už tady bylo.

V. Bok 26.10.2020 11:38

No, ono to nikdy nezmizelo. Jak se někdo dostane k moci, hned pozná jak by se nejlíp dalo vládnout, že... Ale metody jsou různé. Ty přímé, ty se nám nelibily. No a ty dnešní, nepřímé, maji zda se ještě lepší vysledky. Akorát se tomu říká demokracie. Vláda lidu, že... Některého. Jako vždy a obvykle těch samých skupin...

J. Kanioková 26.10.2020 13:36

R^R^R^

P. Brich 26.10.2020 16:10

SÚTI už existuje. Jen se to na internetu nazývá jinak. Nedávno o tom psal p. Neff.

No, někdo to dělat musí, když ti staří blbci, co neabsolvovali současné VŠ humanitní školení v prapodivných oborech, ve své zabedněnosti neumí rozlišit informace správné od fake news

V. Klepetko 26.10.2020 9:27

Řekl bych, že v tomto sporu má pravdu pan Vladimír Wagner. A to říkám jako člověk, který se celoživotně zasazuje o právo kohokoliv svobodně a veřejně šířit jakékoli informace - ať už je někdo vnímá jako pravdivé nebo lživé!

Nadužívání slova "dezinformace" v českém diskursu posledních let se mi hrubě nelíbí - bagatelizuje se tím totiž jeho pravý význam. Dezinformace - to je nepravdivá zpráva, o lživosti které původce této zprávy nemá žádné pochyby a která byla stvořena za účelem co největšího rozšíření v nějaké cílové skupině, kterou chce dezinformátor nějak ovlivnit. Dezinformace je tudíž něco jiného než omyl, nepravda, lež, alternativní názor nebo fáma. Bohužel, pod rouškou řečí o "hybridní válce" je v posledních letech za dezinformace systematicky označovány i legitimní alternativní názory, a tím dochází následně k devalvaci tohoto těžkého kalibru a všeobecná nedůvěra k "majitelům jediné pravdy". Lidově řečeno, chtějí zavřít lidem huby, protože "jsme ve válce", asi tak deset let...

A výsledek? Když teď prošla skutečná válka, nebo její biologický analog, nikdo už nevěří, že nastala! A že by měla dočasně platit pravidla válečného stavu: včetně omezení svobody shromažďování, svobody slova i majetkových práv. Protože právo na život je všem těmto právům nadřazené! Osobně se domnívám, že virus napadá centrální nervovou soustavu stejně agresivně, jako srdeční chlopně nebo plíce, a jeho strategie přežití zahrnuje i útok na zdravý rozum některých autorů Psa, kteří pak na Psu šíří dezinformace. V zájmu co nejrychlejšího šíření nákazy! Jak jinak si vysvětlit například bláboly Tomáše Guttmana?

Přátelé, jde do tuhého. Zatím tu žádná krize nebyla, ta teprve přichází. Musíme se připravit na zlé časy, plné bídy a dočasného omezení našich svobod, a některé z nás čeká smrt. Dezinformátory netřeba trestat nebo zakazovat, ale měl by je usměrnit Ondřej Neff, na jehož zdravý rozum pan Vladimír Wagner v této polemice sází, a kterému důvěřují i já.

V. Klepetko 26.10.2020 9:27

S Boží pomocí tu krizi překonáme, přeji zdraví Vám I Vašim rodinám, milí psí diskutéři!

V. Šedivý 26.10.2020 10:52

Jaká válka zase?

Neděje se nic až tak zvláštního. Jenom skončil onen podivný čas druhé poloviny dvacátého století, kdy jsme si mysleli, že všechno je vyřešené, nic horšího než špatné počasí na dovolené nás už nemůže potkat...

V. Klepetko 26.10.2020 11:54

Neříkám že je to něco, co by se nedalo očekávat. Ale máte to jako s povodní - když dlouho nepřichází, lidi zapomenou na prevenci a jak se v podobných situcích chovat ...

Uvidíme, jak se s tím vším náš typ společnosti dokážeb vyrovnat. Byl jsem vloni v Singapuru a je mi jasné, proč a že tam to zvládnou. Bylo by ale smutné, kdybychom to mi nedkázali a ty kompromisy, na které teď musíme přistoupit, byly trvalejšího rázu!

V. Klepetko 26.10.2020 11:56

my:-))