Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996OSOBNOST: Kanovník Stašek
Statečný katolický kněz se razantně postavil nacismu
Nedávno tomu bylo 80 let, kdy v neděli 13. srpna 1939 na pouti u svatého Vavřinečka nedaleko Domažlic dodával odvahu zhruba 120 tisícům poutníků vyšehradský kanovník Monsignore Bohumil Stašek.
Byla to tehdy na Chodsku největší národní manifestace v okupovaných českých zemích. Její ústřední postavou byl páter Bohumil Stašek. Je smutné, že tento statečný muž a skutečný hrdina protinacistického odporu je v současnosti téměř neznámý.
Narodil se 17. února 1886 v Klabavě na Rokycansku, po studiích na českém plzeňském gymnáziu a Katolické teologické fakultě Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze byl v červenci 1909 vysvěcen na kněze. V roce 1932 se pak stal sídelním kanovníkem kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla v Praze na Vyšehradě. Politicky působil v Československé straně lidové, kde patřil k jejím čelným představitelům. Zastával konzervativní názory, a proto měl často spory se spíše liberálnějším předsedou lidovců Janem Šrámkem.
Bohumil Stašek byl velkým a přesvědčeným českým vlastencem. V prosinci 1938 sloužil spolu s dalšími katolickými knězi zádušní mši za spisovatele Karla Čapka a ještě dříve protestoval u prezidenta Edvarda Beneše proti přijetí mnichovské dohody. Zasadil se též o převoz ostatků básníka Karla Hynka Máchy z Litoměřic do Prahy a jejich uložení již v éře Protektorátu Čechy a Morava v květnu 1939 na vyšehradském hřbitově. Za tuto významnou českou osobnost rovněž sloužil mši.
Jeho opravdové a vroucí vlastenectví však vyvrcholilo na památné pouti u sv. Vavřinečka, kde sloužil mši svatou a pronesl památnou promluvu. „Co slíbíte a řeknete své matce české? Slibme jí a přísahati budeme v této památné chvíli jménem svým a všeho českého lidu, že ji nikdy neopustíme, nezradíme a až do posledního tlukotu srdce milovat budeme. Přísahati budeme, že svou prací, svorností, národní jednotou postavíme opět vlast svou na onen stupeň cti, blahobytu a slávy, jakou prožívala v nejslavnější své minulost,“ řekl tehdy mimo jiné páter Stašek ve svém proslulém svatovavřineckém kázání. Na to přítomní lidé mohutně zvolali „přísaháme“.
Nacisté mu toto vystoupení nezapomněli a nedlouho poté, 1. září 1939, v den vypuknutí II. světové války ho zatklo gestapo a on byl až do osvobození v roce 1945 vězněn v nacistických koncentrácích, nejdéle v Dachau. V té době na následky nacistického násilí přišel o oko a domů se vrátil s podlomeným zdravím. Přesto však ještě v pětačtyřicátém roce opět kázal na svatovavřinecké pouti a v roce 1947 se stal proboštem, čili nejvyšším představeným vyšehradské kapituly. O rok později pak v 62 letech umírá. Což bylo svým způsobem jeho štěstí, protože byl ušetřen pro změnu komunistického teroru. Stejně jako černému byl i rudému režimu razantním protivníkem.
Páter Bohumil Stašek byl statečným člověkem, který upřímně miloval svoji vlast a neváhal se postavit proti zlu v jakékoliv podobě. Čest jeho památce!

RD Divnice, okres Zlín
Slavičín - Divnice, okres Zlín
1 980 000 Kč

Babiš: Doporučil jsem Hamáčkovi zrušit cestu do Moskvy. Ostře sledovaná návštěva vicepremiéra dostává trhliny

Ministr Arenberger: Do konce června by se mohli očkovat čtyřicátníci. Ohlášené koncerty nyní nebudou

Další plán pro otevírání škol není zatím jasný, uvedl Babiš. Za nelogické považuje především uzavření těch mateřských

Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.
