29.9.2020 | Svátek má Michal


NÁZOR: Prezidentovy civilizační slupky

26.5.2007

Základní instinkt Jany Bobošíkové

„Právě zde, na tomto místě, jsme pocítili, jak tenká je slupka civilizace a kultury, která dává našemu světu řád a našim životům pocit práva a bezpečí,“ řekl prezident Václav Klaus ve svém projevu, kterým na Terezínské tryzně uctil památku obětí fašismu. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že se to všechno nemuselo stát, kdyby miliony normálních lidí nezůstaly v pasivitě a nepozornosti. Nezbývá, než se zeptat, proč tedy sám dělá úplně stejnou chybu? Proč se stejnou pasivitou a nepozorností přehlíží fašistickou rétoriku předsedy strany, které je on sám předsedou čestným? Proč člověk, který tak rád všechny kárá a mentoruje, ani nepozdvihl obočí nad Topolánkovou „nocí dlouhých nožů“ či jeho hrozbami v henleinovském stylu (es kommt der Tag)? Je snad terminologie fašistických vůdců po dvaašedesáti letech, která uplynula od největšího masakru dvacátého století, už zase vhodná pro čelní politiky evropských států?

Možná je ta slupka civilizace ještě tenčí, než si pan prezident myslí. A bude se patrně ztenčovat i nadále. Zdá se, že se o to jeho vlastní strana hodlá dobře postarat. Síla civilizační slupky totiž osudově závisí na kvalitním vzdělání, které je bohužel patrně to poslední, co ODS zajímá. Jak jinak by její poslanci mohli s vážnou tváří prosazovat novelu zákona o pedagogických pracovnících, podle které nemusí mít učitelé na základních školách vysokoškolské vzdělání? Nejsou snad první léta školní docházky v dalším vývoji dětí ta nejdůležitější? Kam budeme posílat svá školou povinná dítka, nebudeme-li chtít, aby z nich vyrostli ignoranti Topolánkova typu? Ignoranti, které nezajímá historie a zkušenosti lidského rodu? Kterým je ukradený řád našeho světa a pocit práva a bezpečí našich životů?

psáno pro deník Metro

poslankyně Evropského parlamentu a předsedkyně Politiky 21
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.