27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


MÉDIA: Studenti k Tunovi

28.10.2006

Se zájmem jsem vyslechl v pořadu Média a svět na ČT 24 názory celkem reprezentativního a dosti početného zástupu českých novinářů, kteří se téměř shodli na tom, že bývalý šéfreportér zpravodajství televize Nova Jan Tuna byl po právu potrestán vedením stanice za to, že bez konzultace se svými nadřízenými napsal z titulu své redakční funkce otevřený dopis předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi, v němž ho vyzval k omluvě či rezignaci. Paroubek Tunu kvůli volbám do Sněmovny veřejně obvinil z nadržování ODS. Vedení Novy se sice ohradilo, ale jen takříkajíc z očí do očí, a Tuna zklamán, že před publikem na něm i na zpravodajství Novy ulpěl plivanec politické zaujatosti, se pokusil televizi i sebe očistit sám a po svém. Vedení televizní stanice nejprve stáhlo Tunu z vysílání a poté ho zbavilo víceméně čestného titulu šéfreportéra, převedlo na jiné než politické zpravodajství a snížilo odměnu.

Šéfredaktor zpravodajství České televize Zdeněk Šámal řekl v relaci ČT 24 Média a svět, že by Tunu vyhodil. Ostatní nebyli tak přísní. Martina Vojtěchovská, Martin Fendrych, Eric Best, Robert Čásenský, Nora Fridrichová, Dalibor Balšínek a Jaroslav Plesl, se spíše shodli, že to Tuna neudělal nejlíp, protože měl obsah dopisu, pod který se podepsal jako šéfreportér TV Nova, se svými nadřízenými projednat.

Shodou okolností o tomto aktuální problému, jenž má vztah k novinářské etice, diskutovali také studenti prvního ročníku oboru sociální a masová komunikace Vysoké školy J.A. Komenského v Praze. Bez větších potíží případ rozdělili podle dvou rovin. Rozdělili - za prvé: Na pravděpodobný projev politické korektnosti televize Nova, která patrně nepovažovala za rozumné, aby se v době voleb pustila s tehdejším premiérem a lídrem ČSSD do ostrého sporu. Posluchači prvního ročníku se v tomto případě postavili na stranu Tuny, protože považovali za správné, že šéfreportér chtěl očistit jméno zpravodajství Novy před jejími diváky. Naopak podle nich bylo od vedení stanice přehnaně opatrné, když to Nova neudělala.

Podle druhé roviny se jednalo o práva a povinnosti zaměstnance vůči zaměstnavateli, z nichž vyplývá, že zaměstnanec nemůže svévolně jednat jménem zaměstnavatele. Z tohoto hlediska studenti usoudili, že Tuna udělal chybu, na niž vedení televize muselo reagovat. Nova však měla zohlednit, že selhání Tuny přecházel diskutabilní postup jeho nadřízených. Mohla proto postupovat citlivěji.

Konstatuji, že studenti se ve většině na tomto závěru shodli asi během půlhodinové debaty a považoval jsem za dobré to k názorům naší žurnalistické elity dodat.

(Psáno pro Česká média)