30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


MÉDIA: Holub objevil Ameriku

6.7.2010

Ty tam jsou doby, kdy francouzský král mohl prohlásit, že „Stát jsem já (My)!“. Francouzská revoluce tomu ostatně udělala zásadní přítrž a moc šlechty a krále výrazně zredukovala. Dnes platí něco zcela jiného. Stát, to jsme my všichni. Stát nemá žádné jiné finanční zdroje, než které vybere od nás, občanů, a od našich firem a korporací, které mají sídlo na našem území. Proto jsem byl poměrně nemile překvapen, když šéfredaktor Aktuálně.cz Petr Holub napsal svůj populistický článek: Bude hůř. Tři čtvrtiny schodku máme uhradit my. Občané. Vypadá to totiž jednoznačně na to, že Holub „objevil Ameriku“.

Holub rozebírá návrhy dosluhujícího ministra financí Janoty na redukci deficitu veřejných financí a dochází k závěru, že my, občané, máme uhradit tři čtvrtiny schodku. Tento závěr přímo vybízí k otázce: „A kdo jiný by měl dluhy našeho státu platit?“ Nechtěl by snad Holub požádat o úhradu našeho deficitu EU, jako to udělalo Řecko? Ale vážně. Aktuálně.cz pláče vždy, když se nám, občanům, něco bere. Podrobně tak popisuje „hrůzy“ spojené s ukončením výplat tak zvaného porodného. K tomu ještě přidá pár fotografií „bezbranných miminek“ či „bezbranných maminek“ a záměr podtrhnout takové opatření je na světě. Však také anketa u článku vyznívá tak, že se sice škrtat musí, ale jinde. To odpovídá známému vzorci lidského chování. Všichni sice uznáváme, že si náš stát žije nad poměry, když má ale dojít na redukci státních výdajů, nesmí se to v žádném případě dotknout nás. Vpravdě státnický postoj zaujímá v tomto případě necelá pětina obyvatel.

Pokud se plánuje snížení příspěvku na takzvané „stavební spoření“, které jen z malé části slouží pro výstavby bytů či domů, už se ozývají potrefené ústavy poskytující tento typ spoření a straší snížením tohoto typu spoření. Další příklad může být záměr zvýšit nástupní platy učitelů regionálního školství či nabízet „náborový příspěvek“ pro nastupující učitele. Co jen se toho popsalo o diskriminaci učitelů, o naprosto nezdravé feminizaci školství. Ankety u těchto článků zase vyznívají, že by taková podpora nastupujícím učitelům byla „diskriminační“ pro ostatní zaměstnance.

Petr Holub a jeho Aktuálně.cz by si proto měli ujasnit několik věcí:

1) Mají deficit rozpočtu zaplatit „bohatí“, jak to navrhují komunisté a socialisté?

2) Je šetření státu na sociálních výdajích, respektive omezení jejich zneužívání asociální, jak říkají komunisté a socialisté?

3) Je snížení platů státních zaměstnanců protilidovou politikou, jak tvrdí komunisté a socialisté?

Pokud si na tyto otázky odpovědí v redakci Aktuálně.cz vždy ano, pak se tento server vrací do doby, kdy byl hlásnou troubou české levice. Rozhodně se nestanou objektivním informačním médiem, ke kterému měli v posledních týdnech slušně nakročeno. Je to na vás, pane Holube!