20.9.2021 | Svátek má Oleg


MÉDIA: Fake news ČT

15.10.2019

Někteří lidé, kteří se vydávají za redaktory/redaktorky, kompromitují hrubě pověst České televize naprostým amatérismem. A k tomu nemohu mlčet.

Čas od času upozorňuji ve svých glosách na to, že Česká televize je významnou kulturní institucí, která produkuje hrané filmy a dokumenty, které by bez ní v komerčních televizích nikdy nevznikly, a na diváky by tak zbývaly pokleslé kusy zábavy devastující už tak pokleslý vkus publika.

To ovšem neznamená, že lze přehlížet tak neslýchaný amatérismus (nebo záměrnou manipulaci), jaký předvedla Západočeská redakce ČT. Paní s mikrofonem s logem ČT sňala rozhovor se studentkou průmyslové školy profesora Švejcara v Plzni:

Studentka zmasakrovaná propagandou a patrně nátlakem redaktorky, která podle vzhledu nenatáčela jistě ani první, ani dvacátý rozhovor, odvrácená od kamery, elektronicky deformovaným hlasem (jak kdyby šlo o špionážní film) tvrdila, že pedagogický sbor školy vyhrožoval studentům, že položí-li panu premiérovi Andreji Babišovi, který byl na škole hostem, otázky na „Čapí hnízdo“, budou mít potíže při maturitě.

Paní s mikrofonem následně usnadnila (dle veřejných zdrojů) vstup do školy mladíkovi, který se školou neměl vůbec nic společného a hodlal narušit konsensuální dialog studentů a premiéra o jejich uplatnění otázkami na StB či na Čapí hnízdo. Jako rozbíječ setkání se neprosadil.

Paní s mikrofonem instituce, která se srovnává s BBC, pak ještě vyslýchala ředitele školy. Zdá se, že neprošla zásadním školením ČT, nebyla seznámena s Kodexem ČT, který nařizuje křížové ověření informací z více zdrojů (obdobně jako kodex Syndikátu novinářů, BBC a nebulvárních stanic).

Při dalším zpracování byla z rozhovoru vystřižena věta, v níž studentka prohlásila, že sama takový pokyn pedagogů neslyšela, nýbrž ho pouze četla na Facebooku. Paní s mikrofonem s logem ČT doufám již není redaktorkou ČT a obdobně ji bude následovat rutinovaný redaktor, který v živém vstupu nazval pana premiéra třikrát „bývalým premiérem“. Konec konců vystřídal ve stejné pozici již televizí několik.

Třešničkou na dortu, který svědčí o profesionální úrovni některých děvčat působících v ČT na pozicích redaktorek, byl interview redaktorky s redaktorem ČRo a televize XTV Lubošem Xaverem Veselým, která proti jeho argumentům nebyla schopna pronést jediné rozumné slovo, až se člověk obával o její zdravotní kondici:

Chce-li Rada ČT vystupovat vůči veřejnosti jako její zástupce, musí ze tří uvedených příkladů vyvodit zásadní postih a netvářit se, že nedošlo k hrubé kompromitaci veřejnoprávní televize, zaměřené cíleně ve všech případech vůči premiéru Babišovi. Jinak není možné věřit v nestrannost, ale i ve způsobilost redaktorů vykonávat svou práci v souladu se zákonem, jenž výslovně stanoví, že je podjatost diskvalifikující.

Pokud bych ovšem „slyšel trávu růst“, jak říkával Petr Pithart, viděl bych v této hromadící se koincidenci konspirativní snahu některých pracovníků dohnat Sněmovnu a ČT ke konfliktu a destrukci vedení ČT.

Tím pečlivěji by se celou záležitostí měla zabývat Rada ČT i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Hodlám dát najevo, že nejsem ve svých 75 létech apologetem ČT za všech okolností. Neumětelství a manipulace kompromituje tuto instituci hrubým způsobem.

Všechny případy by měly vést k personálním změnám, a to jak na pozici redaktorů/redaktorek, tak na pozici editorů.Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.