23.9.2023 | Svátek má Berta


MÉDIA: 1,5 milionu ovčanů poslušně platí Skylinku

1.4.2015

“Navždy zdarma” znamená 55 korun měsíčně. Hop, hop, hop, kdo neplatí, není Čech!

Před pár lety jsem si chtěl na chalupě v Krkonoších dopřát kvalitní televizní signál. Firma M77, provozující satelitní televizi Skylink, tehdy v Česku prováděla masívní reklamní kampaň pod heslem „Navždy zdarma“. Slibovala, že když si koupíte jejich technologické zařízení (parabolu, dekodér a kartu), budete mít naprostou většinu jimi satelitně šířených programů bezplatně, a to na věčné časy. Tedy bez poplatků, což je důležité. Přesně tak to slibovali.
Týkalo se to i programů České televize, Novy a Primy. Na nic jiného skoro nekoukám, takže jsem si se Skylinkem plácnul. Stálo mně to asi sedm tisíc korun. Na střechu mi namontovali satelit a všechno skvěle fungovalo. Tedy až do srpna 2012, kdy Skylink zavedl „servisní poplatek“ ve výši 33 Kč. Tvrdil, že nejde o peníze přímo za služby, ale jen za jejich zajišťování.

Jen dvě piva?
To mně ale vůbec nezajímalo. Slibovali „Navždy zdarma“, takže jakýchpak 33 Kč měsíčně? A vůbec mi nešlo o cenu dvou piv. Šlo mi o princip – pokud někdo něco slibuje, má to dodržet. Nic jsem platit nezačal a Skylink mi proto po čase vysílání odstřihnul. Nefunční zařízení mi zůstalo jako Černý Petr.
Stejně jako já byl postižen asi jeden a půl milion Čechů. Značná část z mých spoluobčanů si ale řekla: „Když už jsem do toho nacpal několik tisíc, třiatřicet korun měsíčně mě nezabije…“ A začali Skylinku platit bez ohledu na to, že byli podvedeni.
Přesně na to zdá se Skylink od začátku hrál. Předpokládal, že Češi jsou ovce, kterým stačí nabídnout „služby zdarma“ a pak je začít hezky ždímat.

600 milionů ročně
Pár podvedených se ozvalo a v lednu 2013 uložil Český telekomunikační úřad (ČTU) Skylinku za „klamavé obchodní praktiky“ pokutu v maximální možné výši patnáct milionů korun. Spravedlivý trest pro podfukáře? Happy end? Vůbec ne. Vzhledem k počtu zákazníků, které Skylink na svůj podvod nalákal, měl pokutu zpátky za necelý měsíc. Zavedení poplatku za služby „Navždy zdarma“ mu ročně vydělá asi 600 milionů korun. A vyšší pokutu ČTÚ udělit ze zákona nemůže.
Nu a teď se poplatek za Skylink zvyšuje z 33 korun měsíčně na 55 korun. Překvapení? Ne, je to v naprosté shodě s předem jistě dobře promyšleným schématem podvodu. Za rok dva to Skylink zvedne zase, pak zase… No a Češi si vždycky řeknou: „Hm, ale zdražili to jen o dvacku…“
Nakonec bude Skylink stát stejně jako služby všech ostatních poskytovatelů satelitního signálu. Nikdo si už nikdy nevzpomene, že původně firma slibovala satelitní signál „Navždy zdarma“ a že právě proto jí na to skočil asi milion Čechů.

Národ pitomců?
Plynou z toho dvě hořká poučení. České úřady zaprvé neochránily spotřebitele. V normální zemi by byla činnost podvodné firmy způsobující občanům škodu v celkové výši přes půl miliardy ročně zakázána. Anebo by jí aspoň úřady různými kontrolami průběžně šikanovaly tak, že by raději sama zavřela krám. Ale ona se nestydí lákat další zákazníky.
A druhé hořké poučení? Osobně jsem se raději smířil se ztrátou proinvestovaných pár tisíc, než abych byl sám před sebou za idiota, který se nechá okrádat. Kdyby to tak udělal každý (nebo skoro každý), Skylink by to musel zabalit. Jenže Češi jsou prostě ovce a podvodníkům dál platí, aniž by trochu přemýšleli a projevili se jako aktivní a uvědomělí občané. Žiju v národě pitomců, kteří si nechají líbit cokoli.
Hop, hop, hop, kdo neplatí, není Čech!

Autor je redaktorem webu
www.g.cz