16.4.2021 | Svátek má Irena


INTERNET: Zapálené pšouky, Boží existence ...

15.5.2009

... a klíče od zahrádky

Na webu bude už prý brzy celá suma lidského vědění. Blíží se k 99 procentům a chybí jen informace z okrajových oborů. Jak se takové vědění definuje? Určitě to není suma všech informací, které lidé shromáždili a stále shromažďují na internetu. Například do "vědění" nepochybně nepatří videozáběry lidí, kteří zkoušejí zapalovat své pšouky. Ale jestli jsou hořlavé? To asi do sumy důležitých znalostí shromážděných lidstvem za tisíciletí jeho existence patří.

Teoreticky to znamená, že by pak web měl mít odpověď na každou naši otázku. Už dnes ji často má. Jen vzpomeňte, kdy se vám naposledy stalo, že jste něco potřebovali vědět ... a nenašli jste to na Googlu. Jsem na googlování stále víc závislý. Někdy se přistihnu, že se s někým bavím, on použije nějaké slovo, které neznám ... a já úplně trpím tím, že si jeho význam či další podrobnosti nemůžu okamžitě najít. Jsou chvíle, kdy bych chtěl mít Google v hlavě.

Teď v květnu by měla mít premiéru další velká věc, prý jednou možná tak velká, jako je dnes Google. Vyhledávač WolframAlpha nebude nabízet internetové odkazy, ale rovnou odpovídat na otázky. Nová služba (zatím zahalená tajemným očekáváním) je dítětem někdejšího dětského génia: Stephen Wolfram absolvoval v sedmnácti Oxford, ve stejné době začal publikovat, o tři roky později získal doktorát v Americe. Pak se věnoval mnohému, včetně softwarového byznysu. A teď se coby padesátiletý génius středního věku opět vrací do středu zájmu.

Jak to bude fungovat? Místo klíčových slov napíšete do vyhledávacího řádku přímo otázku. Bud-li jasná a srozumitelná, dostanete na ni odpověď. Je příliš brzy odhadnout, jestli se z takto pojaté služby může stát opravdu užitečný či nepostradatelný nástroj, anebo jen takové orákulum pro pobavení.

Už vidím, jak tisíce chytrolínů budou ťukat lišácké otázky typu: "Jak vznikl vesmír?", případně "Existuje Bůh?", a snažit se tak Wolframův stroj na vědění zavařit. Na to kašlu. Já osobně nutně potřebuju vědět, kam jsem dal klíče od zahrádky na autě. Rád bych ji už konečně odmontoval.

Převzato z blogu Extra se svolením autora.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.