Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ILUZE: Mírové výzvy německých levicových intelektuálů jsou k smíchu

diskuse (106)
Nejednalo se o jejich poslední počin, který zahýbal veřejnou debatou. Na konci června přišli němečtí intelektuálové po krátké době s další iniciativou za mír či přesněji kritikou dodávek zbraní Ukrajině.

Bojovníci za mír dnes dokážou být v mnoha ohledech až nepříjemně předvídatelní. Třeba ve své schopnosti dělat ve jménu míru užitečné idioty agresorovi. O německých iniciativách jsem nedávno psal v jednom ze svých blogů.

Nejednalo se o jejich poslední počin, který zahýbal veřejnou debatou. Na konci června přišli němečtí intelektuálové po krátké době s další iniciativou za mír či přesněji kritikou dodávek zbraní Ukrajině. Ve známém německém deníku Zeit vyšlo jejich prohlášení s názvem „Příměří hned“ (Waffenstillstand Jetzt).

Pokračování naivity

Výzvu můžeme považovat za další díl pokračování politického naivismu německých intelektuálů, pro které je válka zatím jen abstraktní záležitostí vzdálenou stovky kilometrů. To vše navíc ve spojení s neuvěřitelnou troufalostí rozdávat rady těm, kdo naopak zažívají válku a její důsledky jako každodenní realitu.

V prohlášení se dozvíme, že Ukrajina se dokázala ubránit jen díky dodávkám zbraní a sankcím. Dále píšou, že „pokračování války s cílem úplného vítězství Ukrajiny nad Ruskem znamená další tisíce obětí války, které umírají ve jménu cíle, který se nezdá být reálný.“

Další vojenská podpora Ukrajiny prý znamená jen oběti ve jménu nereálného cíle. Jedním dechem ale dodávají, že nechtějí dopustit diktátorský mír a nevolají po kapitulaci Ukrajiny. Mluví se v něm i o důsledcích války pro svět (jmenovitě především hrozící hladomor v Africe) v případě jejího pokračování.

A jaké mají tito bojovníci za mír alternativní řešení? Zmiňují potřebu postavit se jednotně vůči ruské agresi, ale tu lze podle nich nejlépe zastavit „diplomatickou ofenzívou“ s podporou OSN a zbytku světa.

Na Rusko platí jen demonstrace síly
Lidé, kteří za prohlášením stojí, vypadají, jako by ve skutečnosti žili v nějakém paralelním vesmíru. Pokud je něco opravdu nereálného, tak je to splnění všech jejich požadavků zároveň. Dost těžko lze uplatnit účinnou diplomacii proti velmoci, která má v úmyslu udělat vše pro to, aby výrazně menší sousední zemi, když už ne dobyla, tak alespoň okrájela o co největší část jejího území.

Zastavení vojenské pomoci Ukrajině zároveň nutně znamená pomáhat agresivnímu Rusku. Přestat dodávat zbraně znamená nechat Ukrajinu vykrvácet.

Nevyhnutelným důsledkem by byla jen porážka Ukrajiny, která Rusko jen povzbudí v jeho dalších agresivních choutkách, podobně jako tomu bylo ve 30. letech minulého století u nacistického Německa důsledkem politiky appeasementu.

Rusko zkrátka rozumí pouze síle a na jeho sílu platí ještě větší síla. Dokud nezačne Rusku vojensky téct do bot, žádná smysluplná jednání nebudou reálná. Nic takového ale signatářům prohlášení zjevně vůbec nedochází.

Nepoučitelnost německých intelektuálů
Někteří němečtí intelektuálové tak vesele pokračují ve své naivitě. Jen tak od stolu z pohodlí křesel svých pracoven a konferenčních sálů radí napadené zemi, která se ocitla ve válce a bojuje o vlastní existenci, jak se má zachovat, aby to vyhovovalo jejich mínění.

Na podobné knížecí rady ale není Ukrajina vůbec zvědavá. Je to sama Ukrajina, která by si měla určit, kdy a za jakých podmínek jednat. Veškerá vina za důsledky války pro celý svět jednoznačně padá na hlavu Ruska, které otevřený konflikt začalo.

Lidé jsou zkrátka nepoučitelní. A platí to i o lidech z řad německé intelektuální elity, kteří bohužel opět ukázali, že za několik desítek let života nic nepochopili. Nedokázala to změnit ani krutá realita války zuřící za humny Evropské unie.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

kroc Tereza Krocová, ČTK
12. 7. 2024

Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska, někdejší Twitter, podle předběžných závěrů...

Jaroslav Veis
12. 7. 2024

Před patnácti lety se na YouTube objevila reportáž televize The Onion z letiště Franze Kafky v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz