Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: Vznik a zánik plánů na Československo-polskou federaci

diskuse (19)

Aleš Uhlíř

Historické zkušenosti dokládají, že federativní uspořádání dvou členských států nepředstavuje nějakou trvalou stabilitu. Je zde příklad československé federace vzniklé v roce 1968, v níž osud federace v roce 1990 zasáhla tzv. „pomlčková válka“ a krátce nato federace 31. 12. 1992 zanikla. Podívejme se na dnes takřka zapomenutou přípravu Československo-polské federace. Nešlo o pouhé úvahy, nýbrž o dotažení projektu do poměrně pokročilé fáze. Na výsledky práce československých a polských diplomatů se později odvolávala komise, která pracovala na zásadách federace belgicko-holandsko-lucemburské.

Vše začalo společnou deklarací československé a polské vlády v Londýně 11. 11. 1940 o plánovaném budoucím těsném politickém a hospodářském spojenectví obou států. „Uzavírajíce jednou provždy období dávné nevraživosti a sporů a berouce v úvahu společné základní zájmy“, dohodly se Československo a Polsko na vytváření užšího politického a hospodářského spojenectví. Britská vláda ve federativní koncepci viděla záruku lepších poměrů ve střední Evropě. Toto stanovisko krátce po deklaraci potvrdil v parlamentu ministerský předseda Velké Británie Winston Churchill. 19. 1. 1942 je uzavřena dohoda o zásadách poválečného spojenectví.

Československo-polská jednání pokračovala a 17. 5. 1943 informoval Hubert Ripka na zasedání československé Státní rady o vážných rozporech vyvolaných polskou politikou. Polsko si totiž chtělo udržet územní zisky (Zaolží) a podporovalo maďarskou protičeskoslovenskou politiku. Navíc zde byl rozdíl v postoji k Sovětskému svazu. Přitom představitelé obou emigrací, Edvard Beneš a Wladyslaw Sikorski a jejich nejbližší spolupracovníci o vytvoření federace usilovali a byli ochotni přistoupit na omezení státní suverenity ve prospěch společných orgánů. Byla zde však bariéra ve stylu politické kultury. Polský přístup byl elitářský, československý byl vzdálen od politického romantismu a držel se reality. Poláci v tom viděli „plebejství“.

Zaolží, které Polsko na úkor Československa získalo v roce 1938 a za žádnou cenu se jej nechtělo vzdát, byla přitom ve srovnání s předválečnými vztahy obou zemí maličkost. O československo-polských vztazích před vypuknutím války a v průběhu války se na stránkách Neviditelného psa psalo v článku My a Polsko z 5. 9. 2019. Po pádu Polska v září 1939 se osudy obou států sblížily. Jejich představitelé se ocitli v emigraci a idea užšího spojenectví se zdála reálná. Polská strana trvala na integritě celého území polského státu v jeho předválečných hranicích. Byly zde ale také rozdílné názory na průběh a ukončení války. Když Beneš při osobním setkání se Sikorskim 26. 1. 1941 řekl, že počítá s brzkým vstupem Sovětského svazu do války, Sikorského to překvapilo. Počítal totiž s podobným průběhem jako v předcházející válce. Anglii se dostane pomoci ze Spojených států, osvobozená Francie se přidá proti Německu a to bude poraženo. Sikorski byl zděšen Benešovým názorem, že bez Sovětského svazu nelze válku vyhrát. Beneš se mu to snažil vysvětlit. „Nepřesvědčil jsem ho“, napsal o tom Beneš později.

Koordinační výbor a komise pro detailní úpravu federace intenzivně jednaly od ledna do dubna 1941. Věci byly propracovány do nejmenších detailů. Po vstupu Sovětského svazu do války 22. 6. 1941 se ukázal rozdílný poměr Československa a Polska k Sovětskému svazu. „Nemůžeme vstoupit do federace s polskými aristokraty“, řekl Beneš v červnu 1942 při jednání s Molotovem v Londýně a zdůraznil požadavek demokratizace Polska. V hraničním sporu Polska se Sovětským svazem zaujal neutralitu. Molotov prohlásil, že Sovětský svaz nemá proti federativnímu projektu námitky. V tu dobu už ale československo-polská federace nebyla aktuálním tématem. V kruzích československé emigrace vyvolala značné pobouření kniha Wielki naród (Velký národ) od Adama Doboszynského, podle něhož Češi přestali být národem v 17. století a Slováci národem nikdy nebyli.

Na polský návrh předložený Janu Masarykovi 24. 9. 1942, kterým Poláci požadovali zahájit práce ve společné vojenské komisi, odpověděl Beneš v československé Státní radě: „Přestože myšlenka federace menších států střední Evropy byla přijata od samého začátku se skutečně všeobecným uznáním jako základ budoucího míru v poválečné Evropě, nevyjasněná situace ve střední Evropě neumožňuje československé vládě, aby přijala závazky a učinila definitivní rozhodnutí, pokud jde o konfederaci s Polskem, respektive středoevropské uspořádání v širším smyslu vůbec, bez předběžného souhlasu některých velmocí“.

Polský historik Zbigniew Markowski, který se v roce 1987 plánem Československo-polské federace zabýval, viděl chyby na obou stranách. Češi se podle něj báli zatažení do konfliktu se Sovětským svazem a také měli obavu, že spojení s chudším Polskem se negativně odrazí na životní úrovni československých obyvatel. Zřejmě to bude ale složitější. Historie ukazuje, že jsou věci, které se nemění, nelze se o nich dohodnout a každý bude trvat na svém stanovisku. Většina těch křivd může být skrytých a navenek jde třeba jen o „pomlčky“ jak tomu bylo v československé federaci. Vzájemně způsobené křivdy v nikdy neuskutečněné Československo-polské federaci již byly výraznější, ale vše se stále pohybovalo na úrovni diplomacie a výměny názorů. Podle zprávy na novinky.cz Poláci koketují s ideou konfederace s Ukrajinou z 24. 6. 2022 (zmiňuje i možnost federace) je pro takové uspořádání podpora mezi některými politiky v Polsku. „Jsme svědky historických změn, a proto musíme připravit půdu pro vznik nového polsko-ukrajinského federativního státu“, říká polský politolog Marek Budzisz. Argumenty jsou společný nepřítel, kultura, blízký jazyk a sdílená historie. Část té sdílené polsko-ukrajinské historie je známá. Posuzováno historickým měřítkem je nedávná. Můžeme ji například vidět v polském filmu Volyň z roku 2016.

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Evropská komise bude vzhledem k vývoji maďarského předsednictví bojkotovat neformální schůzky...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Jako kandidát na viceprezidenta Spojených států půjde po boku Donalda Trumpa do listopadových voleb...

Radka Kvačková
15. 7. 2024

Už dlouho jsem nečetla tak dobrou knížku. Nebudete ji znát. Myslím, že by ji žádný nakladatel ani...

Marek Hudema
15. 7. 2024

Nepovedený atentát na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa by mu mohl přinést výhodu v souboji...

Josef Kopecký
15. 7. 2024

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz