Sobota 21. června 2025, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: Mezinárodní den studentstva

diskuse (3)

Oslava národní svobody

Dne 17. listopadu 1939 nacisté uzavřeli české vysoké školy, zastřelili devět představitelů studentských spolků a následně bylo na 1 200 studentů transportováno do koncentračního tábora Sachsenhausen. I když byl v roce 1941 na základě těchto událostí, díky aktivitě československých studentů podporovaných Edvardem Benešem, vyhlášen 17. listopad za Mezinárodní den studenstva, tak bývá v poslední době původní myšlenka upozaďována. V ČR čerstvějšími událostmi z roku 1989 a ve světě někdy až příklonem k univerzitním oslavám multikulturalismu zahraničních studentů [1,2,3]. Nicméně historie jasně dokládá, že 17. listopad je dnem oslavy boje studentů z „koalice protifašistických spojených národů“ za jejich „národní svobody víry a práva na výuku této víry“ a měl by tak být jednoznačně připomínán a oslavován po celém světě.

Myšlenka prohlásit 17. listopad Mezinárodním dnem studentstva (MDS) vznikla podle pamětníků na louce před baráky 1. a 2. baterie dělostřeleckého pluku v Moreton Hallu, kde se po práci scházeli bývalí českoslovenští studenti v čele s Pavlem Kavanem a Luborem Zinkem, kteří zde plánovali obnovení Ústředního svazu československého studentstva (ÚSČS). Žádost na ministerstvo národní obrany a vnitra byla podána asi půlroku poté v druhé polovině října. Ke spisu o úmyslu obnovit ÚSČS k ročnímu výročí dne 17. listopadu 1940 přiložili prohlášení k tomuto výročí, stanovy a jména funkcionářů s vylíčením jejich odborové studentské práce i činnosti v politických organizacích a po menších úpravách byl poté ministerstvem schválen. [4]

Dne 16.11.1941 byla uspořádána manifestační schůze organizovaná ÚSČS pod záštitou prezidenta Edvarda Beneše a československé vlády v londýnské Caxton Hall. Prohlášení k 17. listopadu mezinárodním dnem studentstva, podepsaném zástupci studentů 14 národů, přednesl Lubor Zink [4]:

„My, studenti Velké Británie, všech jejích dominií a Indie, Svazu sovětských socialistických republik, Severní a Jižní Ameriky, Belgie, Československa, Číny, Francie, Holandska, Jugoslávie, Norska, Polska, Řecka a všech ostatních národů bojujících za svobodu světa, ve snaze vyjádřit hlubokou úctu popraveným československým studentům, kteří první v Evropě na podzim roku 1939 dali podnět k masovému odporu proti nacistickým okupantům, prohlašujeme 17. listopad za Mezinárodní den studentstva…“

Rok poté se pak v londýnské Royal Albert Hall s kapacitou 7 tisíc osob uskutečnila 16.11.1942 další manifestace, organizovaná ÚSČS k MDS. Manifestaci vévodil velký nápis „Youth Fights for Freedom - International Students Day“ [5] a před zahájením manifestace bylo pomocí BBC odesláno poselství studentů Velké Británie studentům do Moskvy, kde jej rozšířili a zaslali studentům do Číny, kde jej také rozšířili a zaslali dále do New Yorku, kde jej severoameričtí studenti opět rozšířili a před skončením manifestace dorazilo poselství zpět do Londýna a dokládalo tak zmezinárodnění 17. listopadu [4]. Další rok byla manifestace organizovaná Luborem Zinkem a Bohuslavem Šulcem za ÚSČS dne 17.11.1943 v londýnské Kingsway Hall s vévodící obří mapou světa na pódiu [4, 6], kde všude již bylo dosud MDS vzpomenuto. Následující rok už dokonce i americký prezident Roosevelt dne 17.11.1944 k oslavě MDS prohlásil [7]:

Před pěti lety, 17. listopadu 1939, došlo k strašlivému masakru československých studentů a profesorů nacisty - opovrženíhodná hromadná vražda, kterou následné události prokázaly, že byla jen součástí nacistického plánu, jak navždy umlčet hlasy lidí, kteří raději uvažovali o smrti než by dopustili zničení své svobody víry a práva na výuku této víry. Od toho dne udatní mladí lidé ze všech Spojených národů - zejména mladí ze zemí okupovaných nepřítelem: Číny, Etiopie, Polska, Norska, Lucemburska, Nizozemí, Belgie, Francie, Řecka, Jugoslávie, Ruska a Filipínských ostrovů – kteří bojovali, krváceli a umírali, aby si tuto svobodou k zachování práva na společné budování budoucího světa, kde mohou být svobodní lidé v míru chráněni před agresí a silou. Jsou to oni, kdo stále vítězně bojují a pod palbou objevují své obrovské vzájemné propojení v tomto cíli. Ve světě zítřka budou tito mladí staviteli budoucnosti národů. Odvážným a energickým úsilím, přátelstvím a společnou snahou, bude jejich úkolem doplnit intelektuální sílu jejich válkou narušených zemí. Při oslavování 17. listopadu letos znovu jako Mezinárodního dne studentstva se americká mládež spojuje s mládeží všech národů milujících svobodu a zavazuje se k těmto úkolům a víře ve svět zítřka, k němuž nyní postupujeme.

Zajímavý je pak i následný životní příběh zmiňovaného organizátora ÚSČS Lubora Zinka, který po úspěšném prosazení 17. listopadu za MDS bojoval v řadách československé brigády v britské armádě, kde získal vojenská ocenění. Po válce spolupracoval s BBC a ministrem zahraničí Janem Masarykem. Kvůli nesouhlasu s komunistickou vládou se stal v roce 1949 britským občanem a po založení NATO v něm pracoval jako politicko-ekonomický analytik. V roce 1958 se přestěhoval do Kanady, kde psal nejen pro Toronto Sun a kde dosáhl více než 6 500 publikovaných článků, díky čemuž získal novinářská ocenění. Po získání kanadského občanství pak v letech 1972 a 1974 kandidoval za Progresivně konzervativní stranu Kanady, kde byl vždy druhý za vítězným kandidátem Liberální strany Kanady [8] a během volební kampaně byl již tehdy jako konzervativec onálepkován jako nacista a rasista [9, 10]. V roce 1995 byl pak oceněn Václavem Havlem, kdy společně s režisérem Milošem Formanem či spisovatelem Milanem Kunderou obdržel medaili za zásluhy 1. stupně [11] a v roce 1999 získal cenu ministerstva zahraničí Gratias Agit [12]. U příležitosti padesátého výročí konce druhé světové války sepsal s dalšími veterány západní československé armády a výboru ÚSČS hlásícími se k Masarykově humanitní demokracii, Komenského imperativu vzdělanosti a Husově hledání pravdy vzkaz pro zburcování mládeže k záchraně českého národního povědomí [13]:

…Nezbytným předpokladem ovšem zůstává dokončení nejen Masarykem požadovaného „odrakouštění“ (v krizích „osmičkových“ roků - 1938, 48 a 68 - byla chybějící občanská spoluzodpovědnost za řízení státu a národa osudná), ale nyní navíc ještě obtížnější „odbolševizování“…

Lubor Zink tak navazoval na pro-národní postoj dřívějších českých patriotů, národních buditelů a obrozenců, mezi něž patřil i filozof a poslanec rakouského parlamentu v 19. století, „otec národa“ František Palacký, který říkal: „Vlastenectví je všude nejpřirozenější střední stupeň, jenž vede člověka od zvířecího sobectví k obecné lásce k lidem a k humanitě vůbec.“ [14]

Dne 6. listopadu jsme si připomněli výročí úmrtí Lubora Zinka (20.9.1920 – 6.11.2003), a neměli bychom tak zapomínat, že 17. listopad jako mezinárodní den studentstva není oslavou „odnárodňujícího multikulturalismu“ zastánců „bez-národnostního či nad-národnostního lidstva“, ale je oslavou „národních svobod“ od zastánců „dobrovolně spojených svobodných národů“ tvořících vlastní lidstvo, jak jej také charakterizoval [15] v srpnu 1920 československý prezident Tomáš G. Masaryk:

„Člověčenstvo není nic nadnárodním, nýbrž demokratickou organisací národů — národů uvědomělých, kulturních.“

Zdroje:
[1] https://en.wikipedia.org/wiki/International_Students%27_Day
[2]
https://www.eusa.eu/projects/international-students-day
[3] https://www.rit.edu/behindthebricks/content/international-students-day-rit
[4] Šulc, B.: „Ústřední svaz československého studentstva v exilu 1940-1945“; 1990
[5] http://www.vhu.cz/vysokoskolaci-v-cs-zahranicni-armade-a-17-listopad/
[6] https://all-markup-news.com/international-students-day-in-pursuit-of-freedom/
[7]
http://www.fdrlibrary.marist.edu/_resources/images/msf/msfb0200
[8]
https://en.wikipedia.org/wiki/Lubor_J._Zink
[9] https://jamiebradburnwriting.wordpress.com/tag/lubor-zink/
[10] https://static.torontopubliclibrary.ca/da/images/LC/tspa_0090669f.jpg
[11] https://www.hrad.cz/cs/ceska-republika/statni-vyznamenani/medaile-za-zasluhy/seznam-vyznamenanych
[12]
https://www.mzv.cz/ottawa/cz/ceska_pritomnost_v_kanade/gratias_agit/index.html
[13]
http://forum.cuni.cz/forum4-95/reflexy.ISO2.html
[14] Palacký národu: Myšlenky a stati vybrané z jeho spisů; 1898
[15] Vaněk, O.: „Za svobodu – obrázková kronika československého revolučního hnutí na Rusi 1914 - 1920“; 1924

Článek byl publikován 6.11.2021 na webu KYBER-OBČANÉ.

Jan Kovanic
21. 6. 2025

Vysokoškolské tituly se v anglosaském světě moc nepoužívají.

Aston Ondřej Neff
21. 6. 2025

Vidina zeleného socialismu a síla průmyslu dobra je příliš velká.

Petr Homola
21. 6. 2025

Jejich samotné vlastnictví představuje destabilizační faktor.

Martin Tůma
21. 6. 2025

Naše Země by vytvořila černou díru ráže 9mm...

Ivo Fencl
21. 6. 2025

A o čem tento hnusota-horor pojednává?

Lidovky.cz, ČTK
20. 6. 2025

Evropa nebude schopná pomoci s jednáním mezi Spojenými státy a Íránem o jaderném programu islámské...

ČTK, Lidovky.cz
20. 6. 2025

Tyčkařka Amálie Švábíková obsadila páté místo na mítinku Diamantové ligy v Paříži. Česká...

berr Roman Berežanský
20. 6. 2025

Obrovská čísla, která nevycházejí. Ruský velvyslanec ve Spojeném království Andrej Kelin v...

Petr Koten
20. 6. 2025

Zatím si na EuroBasketu v Brně vedou parádně. České reprezentantky nedaly šanci ani Portugalkám a...

Václav Havlíček
20. 6. 2025

Fotbalová Sigma Olomouc je blízko novému majiteli. Hlavní akcionář klubu, spolek SK Olomouc Sigma...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz