Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: Brestlitevský mír, ruská kapitulace a zrada spojenců

diskuse (55)
Sovětské Rusko 3. března 1918 de facto uznalo, že prohrálo I. světovou válku a přijalo ponižující mírové podmínky nadiktované Ústředními mocnostmi.

Letos si připomínáme 105. výročí uzavření míru v Brestu Litevském. Tehdejší sovětské Rusko 3. března 1918 de facto uznalo, že prohrálo I. světovou válku a přijalo ponižující mírové podmínky nadiktované Ústředními mocnostmi.

Rusko vedené po listopadovém puči předchozího roku komunisty zradilo své západní dohodové spojence, když uzavřelo s Německem a Rakousko-Uherskem separátní mír, který spojenecká smlouva nepřipouštěla. Byl to prachsprostý podraz na USA, Velkou Británii, Francii, Itálii a další dohodové spojence. A na podrazy se nezapomíná.

Je jasné, že bolševické Rusko a jeho nástupce Sovětský svaz se v očích Západu staly nedůvěryhodnými. Bylo tedy logické, že když později západní země vyjednávaly se SSSR o spojenectví proti hitlerovskému Německu, tak si počínaly opatrně, protože tuto křivárnu si dobře pamatovaly. Ukázalo se, že bolševici se nezměnili, když s hitlerovským Německem uzavřely spojenecký pakt zvaný Molotov-Ribbentrop.

Zpátky však k brestlitevskému míru, který byl pro Rusko potupnou prohrou. Pravdou je, že se kvůli němu pohádaly i ruské komunistické špičky. Zatímco Lenin byl pro přijetí tvrdých mírových podmínek, Trocký je odmítal. Nicméně nejvyšší bolševický vůdce si nakonec prosadil svou. Rusko však bylo přinuceno učinit velké územní ústupky, vzdát se Finska, Polska, Pobaltí, většiny Běloruska a Ukrajiny i s hlavním městem Kyjevem. Sovětská vláda tak vydala nepříteli na milion kilometrů čtverečních svého území. Carská armáda dokázala od začátku I. světové války v roce 1914 po více než tři roky ubránit většinu ruského území před německou a rakousko-uherskou armádou a o rok později relativně stabilizovat frontu. Při vpádu do SSSR v roce 1941 dobyli Němci Kyjev po necelých třech měsících bojů s Rudou armádou.

Brestlitevský mír byl výsledkem dlouhotrvající snahy císařského Německa o vnitřní rozvrácení svých protivníků a jejich vyřazení války. Uvědomovalo si totiž, že v dlouhodobě trvajícím konfliktu by nemělo šanci. Berlín proto podporoval tzv. velikonoční povstání v Irsku proti britské nadvládě v roce 1916 a také mohutné stávkové hnutí ve Francii. V těchto případech neuspěl.

Do Ruska však Němci nechali dopravit Vladimíra Iljiče Lenina ze Švýcarska v zapečetěném vagónu s cílem provést v zemí státní převrat. Tohle jim vyšlo. Dokonce prý bolševici dostali od německé vlády za tento svůj kousek několik milionů německých marek ve zlatě. Brestlitevský mír byl rovněž nepřátelský pro československé legionáře, kteří měli být sovětskou mocí odzbrojeni a vydání Rakousku-Uhersku, kde by je čekala poprava jako vlastizrádce. Legionáři se však nevzdali a po mnoha vítězstvích nad Rudou armádou se dokázali probojovat k Tichému oceánu do Vladivostoku a odtud na lodích odpluli do vlasti.

Tento nepovedený mír pozbyl platnosti v listopadu osmnáctého roku, kdy Německo kapitulovalo. Část obsazených území Rusko získalo zpátky, část jich odstoupilo Rižským mírem v roce 1921 Polsku. Finsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko vyhlásily nezávislost. Definitivně pak skoncovala s brestlitevským mírem rappalská smlouva mezi Německem a sovětským Ruskem v roce 1922.

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Hasiči v pátek vyjeli k 1 200 případům souvisejícím s bouřkami. Nejvíce jich měli na Vysočině a v...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Soudkyně v Novém Mexiku zamítla obžalobu proti americkému herci Aleku Baldwinovi, který byl obviněn...

Darek Štalmach
13. 7. 2024

Zcela bez peněz a brzy možná i bez elektřiny je společnost Liberty Ostrava. Vyplývá to ze zápisu...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Organizátoři slovenského hudebního festivalu Pohoda po páteční silné bouři předčasně ukončili...

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Důvodem, proč česká ekonomika neroste, je i to, že se u nás stále více usazuje evropský model...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz