24.9.2021 | Svátek má Jaromír


GLOSA: Zrušení oslav na Hradě

26.10.2020

Politici napříč politickým spektrem vítají vstřícné gesto prezidenta Miloše Zemana neudělovat letos vyznamenání v obvyklém termínu. Třeba ale říci, že svůj smysl měla i prezidentova snaha oslavu nevypustit a za každou cenu udržet. Nejenom jako demonstraci hrdosti a věrnosti k tradicím, ale třeba i jako poctu lidem, kteří se nevzdávají. Což je přesně to, co dnes potřebujeme. Rozhodnutí o odložení slavnosti na doby lepší bylo přesto správné, ale z jiného důvodu.

Okrájená oslava, s omezením počtu osob a bez odměny v podobě jídla (které je součástí slavnostních rituálů už od předkřesťanských dob), by totiž mohla být stále ještě důstojná vůči republice, ale už ne vůči oceněným. Byli by ochuzeni o slavnostní ceremoniál a nemohli by vzít s sebou své nejbližší, aby byli účastni jejich slavného okamžiku. A vyznamenání se přece neudělují kvůli svátku, ale kvůli těm, kteří se svými činy, výkony anebo celoživotními postoji a morálkou stali výjimečnými osobnostmi mezi ostatními. Oni tam nestojí špalír proto, aby dodali lesku státnímu výročí. Je tomu přesně naopak - to svátek „věnčí jejich skráně“ a přidává jim na cti.

Svátek můžeme konečně světit osaměle a důstojně. Třeba s knihou rozhovorů s T.G.M. od Karla Čapka. Vyznamenání je ale třeba předávat a sdílet v rámci shromáždění a pospolitosti. Je to připomínka, že za svůj samostatný stát vděčíme rovněž výjimečným lidem, kteří žili před sto lety, a ti, kteří dnes přejímají z rukou prezidenta vyznamenání, jsou jejich pokračovatelé.

Proto je podle mě dobře, že byla slavnost nakonec zrušena a přesunuta na „lepší časy“. Tím totiž říkáme, že tento stát má stále lidi, kterých si váží, a nepromrhá příležitost k jejich ocenění, a kteří jsou pokračovateli těch statečných, čestných a dělných lidí, kteří stáli na jeho začátku.Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.