8.2.2023 | Svátek má Milada


GLOSA: Veřejná správa se nesmí stát směšnou

10.12.2022

Začnu glosu trochu sentimentálně.
V devadesátých letech minulého století jsem navštěvoval na brněnské právnické fakultě mj. semináře vedené tehdejším mladým a na právnické poměry vtipným vyučujícím doktorem Pavlem Blažkem. Dodnes mi utkvěla jedna jeho „hláška“. Současný ministr spravedlnosti již tehdy trefně glosoval: Po veřejné správě, která je ústřední pojmem správního práva, člověk nemůže chtít nějaké divy, stačí, když nebude ostatním vytvářet zbytečné problémy. Tolerujme, že úředníci se sice nepředřou, ale ať tam nedělají zbytečné koniny.

Na pedagogova slova jsem si vzpomněl před pár dny, kdy jsem se dočetl o pofiderním případu, kdy majitel českobudějovické restaurace má zaplatit pokutu dvacet tisíc korun českých za to, že vypsal inzerát na novou servírku. Podle jihočeské veřejné správy se tím údajně dopustil diskriminace vůči pánům tvorstva – tedy mužům. Tamní Oblastní inspektorát práce nyní po pěti měsících potvrdil své rozhodnutí o pokutě, proti kterému restauratér podal řádný opravný prostředek.

Co si řekne občan, který si přečte o takovéto „žuloprdné“ kauze? Devadesát osm procent lidí si poví, a na tohle jdou mé daně? Když si jdeme vyřídit příspěvek na bydlení nebo stavební povolení, tak to trvá věčně nebo ještě déle.

Avšak na takové věci, jako citovaná je jihočeská causa má veřejná správa čas, lidi a peníze? Nyní neřešme, že anti-diskriminační pokuty hospodským Palivcům dávají jiná chapadla veřejné moci, lidé prostě vnímají stát jako celek.

Ergo kladívko, opravdu zde nestačilo napomenutí, a aby restauratér následně připsal fixem k inzerátu na dveřích „číšník – servírka“ ?

Stranou ponechme, že pohlaví nyní máme, tuším, 26 druhů, takže ani inzerát pamatující na dva gendery nebude patrně brzy stačit. Sečteno - pokud se naše veřejná správa nemá stát směšnou v očích veřejnosti, tak obdobné sankční kroky jsou prostě neakceptovatelné. Ještě se snad dá pochopit, že takový abnormálně formální krok učiní prvostupňový orgán, ale že jej potvrdí i druhá instance, už je, pro pět ran do zdravého rozumu, opravdu alarmující. Mimochodem kamarád-zubní lékař hledá chůvu, neměl by do oznámení připsat, že hledá i „chovatele“. To víte čert, a česká veřejná skutečně nikdy nespí.

(modifikovaně vyšlo v Deníku Právo – Borgis , 8. 12. 2022)

autor je právník, básník a VŠ pedagog