20.1.2021 | Svátek má Ilona


GLOSA: Už ani do lesa?

1.10.2016

Pozorování přírody mi přináší velkou radost a rád si občas zajdu posedět do lesa s dalekohledem. Jenomže Město Rakovník podle vyhlášky bla bla bla ... a paragrafu bla bla bla ... vydalo zákaz vstupu do lesa – a teď prosím čtěte pozorně – od 14. září do 31. prosince 2016, v době od 16:00 do 9:00. Tedy na 109 dní v řadě zakázali procházky lesem. Soboty, neděle, svátky, bez výjimky. Aby to nevypadalo tak děsivě, povolili nám milostivě na 7 hodin do lesa vstoupit, ovšem v době, kdy je většina z nás v zaměstnání nebo ve škole. Referent pan Ing. Tomica s tím neměl žádnou velkou práci, protože stejný text, tedy až na pár dat, měl už od loňska.

Že prý bude probíhat intenzívní odstřel zvěře. Vůbec ale netuším, co se pod tím pojmem skrývá, protože tam býváme na chatě a zatím jsem neslyšel vypálit ani ránu. V Rakovníku ovšem na konto toho klidně zakážou na víc než tři měsíce desítkám tisíc lidí zajít si do přírody načerpat síly. Co kdyby si náhodou některý člen mysliveckého sdružení usmyslel, že si půjde po práci zastřílet? Na městském úřadě jistě muselo skončit hodně kanců a paroží, když místní úředníky ani netrklo, jak velké a pro řadu lidí bolestné omezení přichystali.

V USA tyhle věci řeší lépe: Na kraj revíru umístí cedulky „Game Area“, napíšou k tomu, že se tam loví a ať si lidé dávají pozor a nosí raději oranžové oblečení. Tečka. Žádné zákazy, žádné pokuty, žádné preference jedné skupiny osob před druhou. Jsou zkrátka v pojímání osobní svobody výrazně dál než my.

Ale budiž. Když už to u nás bez zákazů a nařízení nejde, dovedl bych jakž takž pochopit, kdyby napsali, že do lesa nesmíme od tehdy do tehdy Po-Út-St, 22:00 – 5:00. A když už neumíme nic jiného než zakazovat, tak ať tu dobu zákazu myslivci aspoň využijí a neskončí to jenom u nesmyslného buzerování obyvatelstva.

V Rakovníku 30. září 2016

Pavel Beránek


Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK 35.000 Kč + bonusy

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 33 000 - 40 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.