9.8.2022 | Svátek má Roman


GLOSA: Slídivá očka

14.12.2007

Tak se těm našim nahoře povedl další kousek. Ukousli nám další kousek soukromí. Hledají naše prohřešky za špatné parkování. A automaticky nás za ně trestají. A to je dost ošidné a řekl bych, že už to přesahuje hranici práva na soukromí člověka. Chlapci v uniformách z nás začali dělat kostičky.

Nestalo se to sice u nás, ale věřím, že až bude v Čechách někdo hodně aktivní, dostane se i na naše krásná města. A na nás. V Londýně už existuje centrum, které online sleduje lidi jak parkují, jestli špatně nebo dobře a kde. Člověk přijede, špatně někam zahne, možná i zaparkuje, ale když už to udělá nebo skoro udělá, chlapík u počítače ho prostě vyfotí, zapíše a pošle mu papírek s adresou na video a zaplacení přestupku.

Tahle role nás staví do role kostiček na velikánské šachovnici, které smějí jít pouze rovně, vpřed nebo vlevo a vpravo. Ale nikoli šikmo nebo nějakou polní cestou, co nevede po přímě linii, ale pěkně klikatě. Tohle jednání nám totiž nedá možnost objasnit strážníkovi to, PROČ a na jak dlouho jsme porušili to špatné parkování. Co když běžíme dát někomu lék nebo nám někdo unesl dítě a my utíkáme k telefonu s únoscem? Prostě jsme špatně zaparkovali a je to. Nejkrásnější na tom je, že člověk se může vzápětí třeba i otočit a odjet nebo ani nevystoupit z auta. Všechno bude záležet na benevolenci pár lidí někde před monitorem. Možná to ani nebudou nebo nejsou policisté. A o jejich objektivitě můžeme - s odkazem na jednání pracovníka podobné služby v Plzni - velmi pochybovat.

Je to tak absurdní představa, že jsem se zase přesvědčil o správném rozhodnutí - že přestěhovat se do malé vesničky s jednou ulicí a pár odbočkami - že takové rozhodnutí je správné. Nemáme tam sice ještě všechny kanalizace, čističky a podobné věci, ale to mi zajišťuje jistotu, že budu mít ještě pár let klidný život bez takového slídivého oka nad dveřmi do dvora.

Je smutné pozorovat, jak politici Evropy a USA dokázali takovou smutnou událost, jakou byl útok na newyorská Dvojčata využít ve svůj prospěch. Během pár let dokázala většina vlád a státních správ dostat pod přímou kontrolu tolik aspektů života normálního občana, až je to možné srovnávat i s Orwelovým 1984. A nestydí se to ještě rozšiřovat a rozšiřovat.

Vlastně vylučuje z normálního života to, čemu by se mohlo říkat lidskost. Nutí nás chovat se a jednat v úsečkách a pravých úhlech a odmítají diskusi o křivkách lidského chování. Automaticky každého člověka odsuzuje a tím vlastně likviduje presumpci neviny.

Hrozná představa.

A co se nestalo

Tenhle článek jsem psal ve čtvrtek u vědomí, že ho dám na web v pondělí. Zapomněl jsem na to, a tak jsem stačil v pondělí večer vidět i zprávy. Byl tam článek o tom, jak naše policie začala kamerovým systémem hlídat kulturní památky v Praze - Hus, Karlův most, Orloj apod. Nic proti tomu, ale ...

A na konci byla věta o tom, že v blízké době budou kamery rozmístěny po celém Václavském náměstí. Tam je sice taky pár kulturních památek, ale jsme tam především my a ty kamery nejsou na památky, ale na nás...

Tak už to máme tady. Už nám kamery přeplavaly kanál...

Welcome by Us!!

P.S. Nevím, jestli je to anglicky správně:-)Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!