7.3.2021 | Svátek má Tomáš


GLOSA: Slídivá očka

14.12.2007

Tak se těm našim nahoře povedl další kousek. Ukousli nám další kousek soukromí. Hledají naše prohřešky za špatné parkování. A automaticky nás za ně trestají. A to je dost ošidné a řekl bych, že už to přesahuje hranici práva na soukromí člověka. Chlapci v uniformách z nás začali dělat kostičky.

Nestalo se to sice u nás, ale věřím, že až bude v Čechách někdo hodně aktivní, dostane se i na naše krásná města. A na nás. V Londýně už existuje centrum, které online sleduje lidi jak parkují, jestli špatně nebo dobře a kde. Člověk přijede, špatně někam zahne, možná i zaparkuje, ale když už to udělá nebo skoro udělá, chlapík u počítače ho prostě vyfotí, zapíše a pošle mu papírek s adresou na video a zaplacení přestupku.

Tahle role nás staví do role kostiček na velikánské šachovnici, které smějí jít pouze rovně, vpřed nebo vlevo a vpravo. Ale nikoli šikmo nebo nějakou polní cestou, co nevede po přímě linii, ale pěkně klikatě. Tohle jednání nám totiž nedá možnost objasnit strážníkovi to, PROČ a na jak dlouho jsme porušili to špatné parkování. Co když běžíme dát někomu lék nebo nám někdo unesl dítě a my utíkáme k telefonu s únoscem? Prostě jsme špatně zaparkovali a je to. Nejkrásnější na tom je, že člověk se může vzápětí třeba i otočit a odjet nebo ani nevystoupit z auta. Všechno bude záležet na benevolenci pár lidí někde před monitorem. Možná to ani nebudou nebo nejsou policisté. A o jejich objektivitě můžeme - s odkazem na jednání pracovníka podobné služby v Plzni - velmi pochybovat.

Je to tak absurdní představa, že jsem se zase přesvědčil o správném rozhodnutí - že přestěhovat se do malé vesničky s jednou ulicí a pár odbočkami - že takové rozhodnutí je správné. Nemáme tam sice ještě všechny kanalizace, čističky a podobné věci, ale to mi zajišťuje jistotu, že budu mít ještě pár let klidný život bez takového slídivého oka nad dveřmi do dvora.

Je smutné pozorovat, jak politici Evropy a USA dokázali takovou smutnou událost, jakou byl útok na newyorská Dvojčata využít ve svůj prospěch. Během pár let dokázala většina vlád a státních správ dostat pod přímou kontrolu tolik aspektů života normálního občana, až je to možné srovnávat i s Orwelovým 1984. A nestydí se to ještě rozšiřovat a rozšiřovat.

Vlastně vylučuje z normálního života to, čemu by se mohlo říkat lidskost. Nutí nás chovat se a jednat v úsečkách a pravých úhlech a odmítají diskusi o křivkách lidského chování. Automaticky každého člověka odsuzuje a tím vlastně likviduje presumpci neviny.

Hrozná představa.

A co se nestalo

Tenhle článek jsem psal ve čtvrtek u vědomí, že ho dám na web v pondělí. Zapomněl jsem na to, a tak jsem stačil v pondělí večer vidět i zprávy. Byl tam článek o tom, jak naše policie začala kamerovým systémem hlídat kulturní památky v Praze - Hus, Karlův most, Orloj apod. Nic proti tomu, ale ...

A na konci byla věta o tom, že v blízké době budou kamery rozmístěny po celém Václavském náměstí. Tam je sice taky pár kulturních památek, ale jsme tam především my a ty kamery nejsou na památky, ale na nás...

Tak už to máme tady. Už nám kamery přeplavaly kanál...

Welcome by Us!!

P.S. Nevím, jestli je to anglicky správně:-)Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.