27.2.2020 | Svátek má Alexandr


GLOSA: Šikana drobných živnostníků musí skončit

27.1.2020

Těch případů je více než dost. Obchodník prodá zákazníkům chlebíček nebo koláč za dvacet až třicet korun a zapomene vydat doklad o elektronické evidenci tržeb. Nebyl v tom žádný úmysl, ale ze zákazníků se vyklubou kontroloři a nebohý prodejce dostane vysokou pokutu, která v takových případech přesahuje i deset tisíc korun.

To je nepřiměřené, takto trestáni bývají řidiči, kteří jezdí opilí a ohrožují bezpečnost ostatních lidí. Proto má Občanská demokratická strana v plánu takové přemrštěné pokuty snížit. Není normální udělovat zbytečně vysoké tresty za banální přestupky, které mohou být pro drobné podnikatele likvidační.

Stát by měl vůbec zásadně přehodnotit a zjednodušit daňovou politiku. Pro malé živnostníky by měla být zavedena možnost platit paušální daň, která by jim výrazně zjednodušila účetnictví. Jako podpora malého podnikání je potřeba zvýšit hranici pro povinné placení DPH z jednoho na dva až tři miliony korun ročního obratu. Lidé by měli být k placení daní motivováni pozitivně a ne pouze hrozbou sankcí. Bezproblémoví plátci daní by proto měli jako bonus dostávat daňové slevy. Jsem přesvědčen, že tento systém by mohl vést k celkovému zvýšení daňových výnosů, protože lidi k placení daní motivuje.

Podnikání bychom měli podpořit také dalšími opatřeními, z nichž považuji za velmi důležité snížení sociálního pojištění. Snížit by se také měly odvody za zkrácené pracovní úvazky. To všechno by mělo být součástí celkového snížení nákladů na zaměstnance, které jsou u nás velmi vysoké. Přispělo by to nejen nejen k zatraktivnění podnikání, ale v konečném výsledku by to pomohlo i zaměstnancům. Ušetřené peníze by totiž majitelé firem mohli použít i na zvýšení platů.

Jednoznačně špatný je rovněž vládní návrh novely daňového řádu. Podle něj by finanční úřady nevracely podnikatelským subjektům daňové přeplatky do 30 dnů jako dosud, ale tato doba by se nově prodloužila na 45 dnů. Něco takového je nepřípustné a je nutné udělat všechno pro to, aby tato změna neprošla.

Autor je středočeský krajský zastupitel (ODS)TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.