19.9.2019 | Svátek má Zita


GLOSA: Levá? Ne, pravá!

24.2.2014

Sedím u počítače, pracuji a v browseru mám puštěný zvuk nějakého přenosu z olympiády v Soči... Je to třeba závod snowboardů. Někde ve studiu sedí dva lidé - komentátor a někdo z oboru (starší sportovec, trenér nebo sportovec, který už to má v Soči za sebou). A teď začíná to peklo...

- Komentátor říká, řve: "A naše závodnice jede, jede, jede - právě projela levou zatáčkou."
- Sportovec potichu říká: "To byla pravá..."
- Komentátor říká: "No ale že jí to na tom bobu jede..."
- Sportovec potichu říká: "To je snowboard..."

A tak dále a tak dále. Komentátoři mají před sebou statistiky, jména a všechno, co šlo sehnat. Věřím, že je těžké se orientovat ve sportech, které vyplouvají na povrch jen občas a člověk ve studiu toho o nich moc neví. Ale ta míra, kdy se ten člověk z televize splete v druhu sportu, jménu člověka, v jiném základním údaji - těch od minule přibylo. Sedím, pracuju a vidím dva směry hovoru - komentátor klade stupidní a zbytečné otázky, sportovec se snaží věcně odpovědět a zároveň ho opravuje v jeho základních chybách.

Ještě horší je nějaké finále. My všichni obyčejní lidé posloucháme a díváme se, ale komentátor řve: "Běž, Martino, běž!" To strojené napětí, ten zbytečný řev, který má asi ilustrovat a odkazovat na ty komentátory v rádiu, kteří v sedmdesátých a osmdesátých letech komentovali hokej a fotbal. Ale oni věděli, na co se dívají, kdo hraje, a proč zrovna v tom onom okamžiku řvou. Ale teď? Teď komentátor klade zbytečné stupidní otázky, ví, že má mluvit, tak mluví, opakuje informace, které řekl už před minutou, plácá nesmysly a sportovec vedle něj se ho snaží jen opravovat. Silně pochybuju, že "ten druhý" z toho má nějaký zážitek.

Už jenom z toho, že třeba Martina neběží, ale bruslí...

Jak to jen říct - tyhle hry jsou z hlediska komentování strašný průšvih. Statistiky prostě nestačí. Letošní parta v Soči se na to prostě vykašlala. A kdyby někdo z nich tohle četl - chlapci, přestaňte prosím tolik řvát, nikdo vám to nevěří, a přemýšlejte o tom, co říkáte. Díky.

Převzato z blogu se svolením autoraPo operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.