4.12.2023 | Svátek má Barbora


GLOSA: Když impresário zblbne

12.3.2020

Virus se v Itálii, kde dnes již pravidelně denně umírá kolem stovky lidí, šíří takovým způsobem, že italská vláda již přijala karanténní opatření celostátní, a to v čínském stylu. Itálie je tedy v roce 0 a není to žádná legrace. Smrtnost je extrémně vysoká.

V našich médiích, hlavně mainstreamových, a také v řadách opozice se nejprve rozjela očekávaná kritika vlády za chaotický přístup k dané situaci. Tváří v tvář italským číslům s hrozivým nárůstem mrtvých se ale opoziční politici již poněkud uklidnili a Petr Fiala s Miroslavem Kalouskem vládu pochválili za poslední opatření - ovšem, jak jinak, s výhradou, že přišla poněkud pozdě. My víme, že oba pánové by to pochopitelně jako premiéři udělali lépe, ale musíme si zvyknout, že géniové u nás jsou bohužel už delší dobu v opozici.

Ovšem veškeré hranice myslitelného překonal známý impresário z Divadla na Jezerce Jan Hrušínský. Je to klasický případ, kdy propásl okamžik jednou v životě konečně mlčet, když je to třeba. Jeho výpad vůči Andreji Babišovi kvůli rozhodnutí o uzavření (mimo jiné) divadel, dovozující, že jde o likvidaci jeho divadla, likvidaci všech nepohodlných a kultury, je hodně mimo. Když žaluje, že zákaz se netýká zaměstnanců Agrofertu, a končí tirádou o tom, kdy už Burešové, Falmerové, Klaus a Zeman půjdou do karantény, je už úplně mimo. Zato podává vypověď o své ubohosti. Tolik sebestřednosti (ovšem už dlouhodobě), sebepřeceňování a natvrdlosti v takové koncentraci je mistrovské dílo ducha. A ještě má tu drzost nazvat ministra Vojtěcha mladým klukem s podtextem „co ten asi tak umí“. Tento ministr má na zádech v současné době odpovědnost, o jejímž rozsahu se mladému Hrušínskému ani nezdá. Nebo jinak, on vůbec nechápe, že jde zrovna do tuhého.

Tak jen pro pořádek, pane Hrušínský: Zkuste prohnat myšlenku závity svého mozku a vezměte to třeba tak, že když zaměstnané matky anebo otcové v agrofertím koncernu nebudou mít postaráno o děti, pak nebudou chodit do práce a utrpí tím dokonce i vámi nenáviděný Agrofert. Snad vám to trochu vylepší mizernou náladu. A když říkáte „obyčejná chřipka“, tak porovnejte čísla v Itálii, kde už nyní je smrtnost blížící se 10 % nemocných.

Bože, dopomoz mu, aby začal číst i něco jiného než scénáře.