26.5.2022 | Svátek má Filip


GLOSA: Je libo stupiditu k snídaní?

26.7.2010

Větší blbost jsem už dlouho neslyšel. Lékaři by měli být oceňování i podle toho, jestli pacientům umožní, aby se objednali na konkrétní dobu návštěvy. A jako velcí hříšníci, kterých by se to mělo asi dotknout, se tam zmiňují praktičtí lékaři.

U specialistů je takový systém asi už dávno automatický. Já chodím už mnoho let k jednomu lékaři - specialistovi a u toho se na přístí schůzku objednávám na té probíhající. Mnohdy je to měsíce dopředu. Tam ten systém není třeba. Stejně tak to funguje třeba u zubaře nebo na vyšetření na různých lékařských přístrojích.

Ale praktičtí lékaři? To si snad odvodí každý, že k praktickému lékaři přijde téměř každý s aktuálním případem. Zavolat do ordinace a domluvit si schůzku u praktického lékaře na příští týden, když angínu mám teď? Úžasný nápad.

Praktický lékař přece funguje jako první nárazník, který pacientům s běžnou nemocí pomůže a zbytek roztřídí a objedná u specialistů. Těžko může předem předpokládat, kolik lidí se mu u dveří objeví ráno s kašlem, chřipkou nebo angínou. Patrně se tam neobjeví člověk se zlomenou rukou. Ten už je objednán na převaz v nemocnici.

Závěrem řečeno - specialisté to mají již léta zařízeno, praktičtí lékaři zajišťují podobné objednávky pro aktuálnější případy nebo pro vyšetření na přístrojích a sami nedokáží pro každý den určit množství lidí, kteří za nimi do ordinace přijdou. Perzekuovat je proto, že dělají základní a asi nejvíce nezáživnou práci, je dost chyba.

Před ordinací našeho praktického lékaře se ráno sejde houf lidí a je vidět, co se bude dít. Babičky si přišly pro své pravidelné léky nebo je něco aktuálně bolí a bojí se určit co, a tak jdou ke své pravidelné lékařské podpoře - praktikovi. Přijdou tam maminky s chřipkou dětí a pár lidí mimo tento scénář. Sestra vezme babičky podle stavu, pak děti a pak zbytek. Nikdo neprotestuje. Já si tam byl párkrát pro nějaké potvrzení, ale vzal jsem si knihu a přečetl si pár kapitol. A bylo mi to jedno. Do tohoto segmentu medicíny se dá tenhle systém zavést velmi těžko, a proto je velkou chybou zavádět sankce za jeho případné nedodržování.

Zase další zbytečný předpis.

Převzato z http://vild.bigbloger.lidovky.cz se svolením autoraChcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.