29.11.2021 | Svátek má Zina


FEJETON: Vysavač a foťák

15.12.2020

Ježíšek přijde už za pár dní. Nákupní doba vrcholí. Je letos hodně specifická, abych to řekl slušně. Nicméně podstata zůstává. Zboží volíme a vybíráme a zaplatíme a odnášíme, případně nám ho přivezou. Zní to jednoduše, v praxi je to složitější.

Uvedu svůj čerstvý případ. Bez ohledu na dobu vánoční jsem si musel koupit nový vysavač na listí. Ten starý, výrobek věhlasné firmy iks ypsilon, se pokazil. Na počítači jsem si otevřel sekci Vysavače na listí na svém oblíbeném on-line obchodu. Nabídli mi jich osmačtyřicet. Šel jsem tedy fyzicky do kamenného obchodu. Ano, i takovou oběť jsem pro naši zahradu podstoupil. Tam měli jen jeden typ. Nechal jsem si ho vybalit a koukám, ano, konstrukčně je to stejný šmejd, jako byl ten můj dosavadní od věhlasné firmy XY. Šmejd proto, že měl malý výkon, každou chvilku se ucpával a zvládal jen ideálně suché listí na ideálně hladkém povrchu. Poděkoval jsem a šel pryč. Prodavač mě zadržel. Že mají ve skladu ještě jiný typ. Nebudu to natahovat, ten jiný typ jsem si koupil. Měl jinou konstrukci, vypadal velmi sympaticky a nestál mnoho, no, nekupte to.

Po návratu domů jsem pro jistotu zadal do vyhledávače jméno výrobku a požadavek recenze. Vyskočil na mě web on-line obchodu a pod výrobkem následující uživatelská recenze: je to šmejd, má malý výkon, každou chvilku se ucpává a zvládá jen ideálně suché listí na ideálně hladkém povrchu. Nadělím si ho pod stromeček.

Měl jsem jít hlouběji do webu a najít odborné testy vysavačů na listí?

Ono je to s tím vybíráním opravdu těžké. Mám s tím zkušenost nejen jako zákazník, ale i z druhé, té nabídkové strany. Přes dvacet let jsem se profesionálně zabýval recenzováním digitálních fotoaparátů. Jsem příklad toho, co se často říká, že v mládí netušíte, čím se budete v budoucnu živit, třeba něčím, co zatím neexistuje. Recenzí jsem napsal, odhaduju, za těch dvacet let tak šest set. Nikdy na mě nikdo netlačil, co mám napsat. Ale zase na druhou stranu jsem měl na paměti příklad svého kolegy, který jednou do recenze napsal výtku, že krytka objektivu dotyčného fotoaparátu nemá očko na šňůrku, takže se nedá připevnit a můžete ji ztratit. Což byla pitomost, protože krytky takové očko nemívají. Buď jak buď, firma mu už nikdy žádný další přístroj k recenzi nepůjčila, tak to v branži chodí, a nejen v téhle branži.

Poučení z toho neplyne žádné. Vysávám listí a čekám, až se mi ten aušus ucpe. Pak půjdu do kolny pro hrábě, mám pěkné, dřevěné. Pod stromeček si je nedám, ale zahrádka bude uklizená.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

************************************************************************************************

Barbora a zlatý robot

Nový sci-fi román Ondřeje Neffa nazvaný Barbora a zlatý robot je tentokrát určen starším dětem, ale i dospělým, kteří ještě nezapomněli na romantiku čtení dobrodružných příběhů někde na větvi v koruně stromu.
Sledujeme v něm partu dětí, které se narodily po nouzovém přistání výzkumné kosmické lodi na planetě Botera. Jsou doma ve světě, který jejich rodičům připadá cizí a nepřátelský. Jsou tu chodící stromy a žijí tu bytosti se schopnostmi přesahujícími běžné chápání.
Barbora a její kamarádka, boteranská dívenka Pavučinka, postupně odhalují to, co rodiče tajili. Proč se najednou objevil Zlatý robot a jaký je jeho úkol? Proč vlastně kosmická loď musela na planetě přistát? Jaká byla role admirála Harolda, jejího velitele? Při pátrání po kořenu záhad vás povedou ilustrace mistra comicsového vyprávění Karla Jerieho, díky němuž se podařilo vydat skutečný knižní klenot.

Dopřejte ho svým dětem pod stromeček, je k dostání ve všech knihkupectvích i na webu Albatros Media.Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.