20.9.2019 | Svátek má Oleg


FEJETON: There‘s no business like charity business

5.12.2012

Ach, torontské letiště, jak tě nemám ráda! Z Vancouveru jsme přiletěli s mírným zpožděním a všemi těmi chodbami, po eskalátorech nahoru a dolů a kontrolami všeho nemožného jsem musela probíhat dlouhým klusem. Blahořečila jsem svému novému kufříku na čtyřech kolečkách, který lze tlačit tak, že v ruce skoro nic necítím. Reaguje na nepatrný signál jako dokonalá tanečnice.

Konečně jsem celá splavená dorazila k té správné bráně nebeské, ale Vídeň ještě nenakládali. Oddechla jsem si, dala u baru poslední kanadské pivo a zavolala klenotovi, že jsem to stihla. Těšila jsem se, jak si pohodlně natáhnu nohy na sedadle u nouzového východu. Dost jsem se rozmýšlela, jestli za to mám zaplatit stovku navíc, ale minule jsem z dlouhého letu v sardinkové třídě měla několik dnů potíže. Jo, stárnout není žádná sranda, ale pořád je to lepší než ta druhá možnost.

U vedlejšího stolku seděla jeptiška a živě se bavila s distinguovaně vypadajícím pánem. Se zájmem jsem se zaposlouchala do jejího vyprávění o tom, jak její řád v Africe buduje školy a sirotčince, na které byla v Kanadě shánět peníze. Říkala jsem si, ejhle člověk, který zasvětil život službě bližním.

Konečně se začalo nakládat a první byli k nástupu pozváni cestující první třídy. Ctihodná sestra se rozloučila se svým společníkem, připravila si pas a šla. V tu chvíli bylo rozhodnuto. Už nikdy nedám ani cent na dobročinné účely, z ušetřených peněz si ulehčím vlastní cestování.

Jak říkají Angličané, dobročinnost začíná doma. Když chcete někomu pomáhat, určitě ve své ulici znáte opuštěné stařečky, kterým nemá kdo donést uhlí nebo s nimi posedět a povykládat, děti, které potřebují doučit matiku, případně vozíčkáře, kteří mají v zimě problém s nákupy.

Výhoda je v tom, že se při tom spřátelíte s lidmi ve svém okolí a kdybyste nedejbůh jednou něco potřebovali vy, třeba se vám to vrátí.

Další výhoda je, že jako cestující v hytláku nebudete dělat blbce lidem, kteří se pro bližní obětují v první třídě.

© Zuzana Kulhánková 2012Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.