29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


FEJETON: Milion pro Psa

8.12.2010

Laskavý čtenář mi snad promine, že se s ním na tomto místě podělím o svoji velkou radost. Čtenost webového deníku Neviditelný pes překonala v listopadu pro mě magickou hranici jednoho milionu přístupů. Je to samozřejmě zásluha všech autorů článků, zásluha redaktora Jiřího Wagnera, který to vše organizuje, pořádá a popohání jako dirigent velkého orchestru, a poděkovat chci i Lidovým novinám, které náš projekt vzaly pod křídlo a poskytly mu technické zázemí, bez něhož by se podobný projekt jen těžko dařil. Příští rok v dubnu to bude patnáct let, co Neviditelný pes zahájil svoji činnost. V jeho čele jsem prožil celou dosavadní historii internetu včetně té nejbolestnější kapitoly, totiž prasknutí internetové bubliny někdy kolem roku 2000.

Kdo ví, co Neviditelného psa v budoucnosti čeká. Když jsme začínali, lidi se mě často ptali, kdy internet převálcuje tradiční média, tedy tisk, rozhlas a televizi. Odpovídal jsem, že k tomu dojde, až se zásadně zvednou přenosové rychlosti. K tomu došlo a vývoj v tomto směru pokračuje. Tohle se dalo čekat, dejme tomu, v tom roce 1996, kdy normální a typická rychlost stahování byla v řádu desítek kilobitů za vteřinu, a dnes jsou to dva miliony kilobitů. Ale sotva koho tenkrát napadlo, že se změní i hardwarová platforma a že lidi budou přistupovat k internetu přes mobilní telefony a že vzniknou přístroje, které budou na půl cesty mezi mobilem a počítačem. Někoho asi ano, mě ne, já dlouho žil v zajetí představy solidního počítače usazeného na desce psacího stolu.

Jde to ale mnohem dál, na nepředvídatelnost vývoje. Neviditelný pes, to je dnes ukrutně staromódní médium. Je to deník, vychází o půlnoci, píší do něho přispěvatelé a čtou ho čtenáři. Najednou se ale něco stalo a vzniklo něco, co spojuje praxi internetových kaváren, elektronické pošty, komentáře pod články a fotografické a videové galerie plus ještě pár důležitých věcí, na které si hned nevzpomenu. Jsou to sociální sítě, které najednou dávají mlčící většině slovo.

Zatím je to v počátcích. Nejznámější z nich je Facebook. Ten vznikl v roce 2004 a teď má přes půl miliardy aktivních uživatelů. Vstupuje do politiky i do ekonomiky. Informace se v něm šíří rychlostí stepního požáru. Taky dezinformace, taky úplné nesmysly. Třeba se ukáže, že je to nesmírně škodlivá věc. Zastaví to někdo? Démon byl vypuštěn z lahve a nikdo ho do ní zpátky nestrčí.

To je další podivuhodný rys internetu, jak si ho všímám v průběhu patnácti let. Je to nezvratnost. Internet zásadně přispěl k bulvarizaci a zploštěný veřejného prostoru. Protože je nekonečně složitý, elita si v něm najde to svoje, ovšem masová média jsou nasycená hloupostí a banalitou jako ta falešná houba napuštěná octem. Ne, Neviditelného psa se to obvinění netýká, my s Wagnerem banality netrpíme. Ono totiž... ten milion za měsíc a čtyřiatřicet tisíc denně, to jsou dnes na internetí poměry malé počty, milion je mezi velkými základní početní jednotka!

LN, 6.12.2010Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!