4.10.2022 | Svátek má František


FAKTA: Jak je to se zahraničními agenty?

18.7.2022

Stoupenci Kremlu lžou, když tvrdí, že zákon o zahraničních agentech je stejný v USA a v Rusku. Není to pravda! V Putinově říši je daleko tvrdší a slouží k likvidaci politických oponentů.

Jedná se o to, že v USA mohou být za zahraničního agenta prohlášeni pouze jedinec nebo instituce, kteří dostávají peníze od zahraniční vlády nebo ze státního rozpočtu jiných zemí. A tak nepřekvapuje, že na americkém seznamu jsou čtyři ruská média financovaná Kremlem.

Proti tomu v Rusku může být za zahraničního agenta prohlášen každý , kdo dostává jakékoliv peníze ze zahraničí, tedy i od soukromých subjektů. To je velký rozdíl proti Spojeným státům americkým, kde je možné dostávat finance z ciziny od soukromníků bez jakýchkoliv následků. Ostatně tuto problematiku perfektně popsali v článku Komparace zákonů o zahraničních agentech: případ USA a RF, který byl zveřejněn v renomovaném odborném právnickém časopise MUNI Journals, autoři Miroslav Mareš a Miroslava Pavlíková.

Pokud dostanete v obou zemích tuto nálepku takto znamená jistá omezení, například zákaz přístupu k veřejným zakázkám. Jenomže v Rusku je to daleko horší a bude ještě hůř, protože prezident Vladimír Putin podepsal nový zákon, který dává ruským úřadům právo prohlásit za zahraničního agenta prakticky kohokoliv, kdo se znelíbí vládnoucímu režimu.

Přitom již ruský zákon o zahraničních agentech v původní měkčí verzi z roku 2012 je v rozporu s Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod, jak letos v červnu rozhodl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. A nařídil Rusku vyplatit finanční náhradu těm, které poškodil. Jenomže Rusko nyní verdikty tohoto mezinárodního tribunálu nerespektuje a tak dotyční budou mít smůlu.

Dalším problémem je situace v samotném Rusku, v němž na rozdíl od USA neexistuje nezávislá justice. Zdejší soudci jsou v podstatě pouhými slouhy vládnoucího režimu a vynášejí rozsudky podle přání kremelské vrchnosti. Důkazů už bylo podáno dost, viz verdikty nad krymskými Tatary nebo kauza ve vězení ruskými dozorci umučeného právníka Sergeje Magnitského. Takže v Rusku je prakticky nemožné se dovolat práva. Postavení zahraničních agentů v Ruské federaci je proto daleko horší než ve Spojených státech amerických.

https://journals.muni.cz/cpvp/article/view/7068

JAN ZIEGLER