25.2.2021 | Svátek má Liliana


EKOLOGIE: Je naše hymna labutí písní?

15.8.2007

Přečetl jsem si na internetu o vítězství majitelů vodních skútrů (požadavek na vodní plochy), následujícím po vyhrožování blokádou ministerstvu dopravy. Napadlo mě, že o svůj podíl si vlastně neříká už pouze příroda sama, nebo lidé, kteří přírodu mají opravdu rádi, váží si jí a respektují.

Svůj diskutabilní podíl si vybírají technokrati a lobbisti, to jsou slavné "průmyslové zóny" na zelených loukách, to jsou také k nim vedoucí "dálnice", mnohdy přes protesty obyvatel budované v chráněných lokalitách. Mezi ně patří majitelé offroadů, čtyřkolek a crossových motocyklů, kteří bez zábran ničí přírodu a vyhánějí zvěř často v chráněných oblastech, v zimním období to platí o majitelích sněžných skútrů.

Musím poukázat na některé mimořádně movité osobnosti, které si prosadí vybudování svých honosných sídel přímo v chráněných územích národních parků, takovým lidem by rozhodně slušelo více pokory k životnímu prostředí. Jakými prostředky toho dosáhli, si můžeme domýšlet. Do toho zapadá také mimořádný zájem ukrajovat v zajímavé krajině pozemky, vykácet stromy a vystavět nová golfová hřiště, čímž se automaticky zabrání přístupu obyčejným lidem, kteří tato místa po staletí navštěvovali. Na mnoha místech naší země se pod záminkou budování "cyklostezek" zalévají přírodní stezky a pěšiny asfaltem a tam, kudy mohli bez obav procházet pěší turisté, se nyní po asfaltě řítí "takycyklisté", mnohdy nevybíravě vulgární, a přinejmenším ohrožují chodce na zdraví.

Který cyklista rád jezdí do přírody, ten tam bude jezdit i bez asfaltu a v pohodě si s turistou udělá místo. Pro ty, kteří se přesunují rychle na větší vzdálenosti, nechť se staví cyklostezky souběžně s tzv. okresními silnicemi, odděleně od motorových vozidel, aby se zabránilo kolizím. Jinak totéž, co hrozí cyklistům od automobilů, hrozí chodcům od rychle jezdících cyklistů na asfaltě.

Jako memento ve spojení s naší hymnou - a to je ta krásná země, země česká, domov můj -, jak dlouho ta krásná země vydrží? Myslíte, že s tímto přístupem budou spokojeni i ti, kterým to po sobě zanecháme? Zvěř vyženeme a o zbytek se postarají neohrožení, střelbychtiví muži v zelených kamizolách, kterým vadí i večerníček. K tomu snad jen zčásti to britské "Bože, chraň nás a naši zem před hlupáky a chamtivci."

PřerovAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.