EKOLOGIE: Je naše hymna labutí písní?
Svůj diskutabilní podíl si vybírají technokrati a lobbisti, to jsou slavné "průmyslové zóny" na zelených loukách, to jsou také k nim vedoucí "dálnice", mnohdy přes protesty obyvatel budované v chráněných lokalitách. Mezi ně patří majitelé offroadů, čtyřkolek a crossových motocyklů, kteří bez zábran ničí přírodu a vyhánějí zvěř často v chráněných oblastech, v zimním období to platí o majitelích sněžných skútrů.
Musím poukázat na některé mimořádně movité osobnosti, které si prosadí vybudování svých honosných sídel přímo v chráněných územích národních parků, takovým lidem by rozhodně slušelo více pokory k životnímu prostředí. Jakými prostředky toho dosáhli, si můžeme domýšlet. Do toho zapadá také mimořádný zájem ukrajovat v zajímavé krajině pozemky, vykácet stromy a vystavět nová golfová hřiště, čímž se automaticky zabrání přístupu obyčejným lidem, kteří tato místa po staletí navštěvovali. Na mnoha místech naší země se pod záminkou budování "cyklostezek" zalévají přírodní stezky a pěšiny asfaltem a tam, kudy mohli bez obav procházet pěší turisté, se nyní po asfaltě řítí "takycyklisté", mnohdy nevybíravě vulgární, a přinejmenším ohrožují chodce na zdraví.
Který cyklista rád jezdí do přírody, ten tam bude jezdit i bez asfaltu a v pohodě si s turistou udělá místo. Pro ty, kteří se přesunují rychle na větší vzdálenosti, nechť se staví cyklostezky souběžně s tzv. okresními silnicemi, odděleně od motorových vozidel, aby se zabránilo kolizím. Jinak totéž, co hrozí cyklistům od automobilů, hrozí chodcům od rychle jezdících cyklistů na asfaltě.
Jako memento ve spojení s naší hymnou - a to je ta krásná země, země česká, domov můj -, jak dlouho ta krásná země vydrží? Myslíte, že s tímto přístupem budou spokojeni i ti, kterým to po sobě zanecháme? Zvěř vyženeme a o zbytek se postarají neohrožení, střelbychtiví muži v zelených kamizolách, kterým vadí i večerníček. K tomu snad jen zčásti to britské "Bože, chraň nás a naši zem před hlupáky a chamtivci."
Přerov