27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


DOBA: Zabanujte Ukrajinu!

9.8.2022

Ukrajinští uživatelé sociálních sítí si v posledních týdnech stěžují, že aplikace Instagram omezuje obsah týkající se Ukrajiny. Od začátku dubna jsou ve vyhledávači Instagramu, ale i na Facebooku blokovány hashtagy jako #BuchaMassacre, #Azov, #RussiaIsATerroristState a #StandWithUkraine, protože prý „nesplňují zásady komunity“.

Začátkem dubna 2022 si uživatelé zmíněných sociálních sítí začali všímat toho, že hashtagy #Bucha a #BuchaMassacre jsou na Facebooku a Instagramu blokovány, přestože se tyto fotografie a videa staly jednou z hlavních zpráv v hlavních světových médiích a jednalo se o ověřené informace.

Nebylo to poprvé, kdy se vyskytl takový problém. Společnost Meta jednala podobně i v souvislosti s jinými konflikty, včetně genocidy rohingských muslimů v Myanmaru.

Algoritmy Facebooku napomáhají šíření

Zmíněná Meta tedy mazala příspěvky o ruských zvěrstvech, ale zároveň poskytuje na svých provozovaných sociálních sítích – především Facebooku – prostor pro šíření různých dezinformací. Podle nedávné studie jsou algoritmy Facebooku a dalších platforem sociálních médií schopné sdílet dezinformace dokonce šestkrát rychleji než ověřené informace.

Závěry připravované studie o chování uživatelů Facebooku v době amerických voleb v roce 2020 nejspíše dají za pravdu všem těm, kdo tvrdí, že algoritmy společnosti Meta podporují šíření dezinformací.

Připravovaná recenzovaná studie vědců z New York University a Université Grenoble Alpes ve Francii totiž zjistila, že od srpna 2020 do ledna 2021 získali vydavatelé zpráv šířících dezinformace na platformě šestkrát více lajků, sdílení a interakcí než důvěryhodné zpravodajské zdroje.

Laura Edelsonová, jedna z autorek studie, uvedla, že algoritmy Facebooku neodměňovaly stranickost nebo zaujatost, ani nezvýhodňovaly stránky na jedné straně politického spektra, jak tvrdili někteří kritici. Facebook podle ní především zesiluje šíření dezinformací, protože se jim dobře daří mezi uživateli.

Proč Meta konečně nezakročí?

Šíření dezinformací se dalo očekávat i po vypuknutí války na Ukrajině, k čemuž také došlo. Meta už pár dní po vypuknutí otevřeného konfliktu oznámila, že na svých platformách zachytila desítky falešných proruských účtů, skupin a stránek, jejichž účelem bylo šíření protiukrajinské propagandy.

Přestože společnost Meta v únoru 2022 přislíbila, že proti ruské propagandě zakročí, realita je jiná. Na jedné straně se dezinformace šíří navzdory některým omezením dále a na straně druhé jsou lidé postižení válkou umlčováni, blokováni nebo vystaveni skrytým zákazům (shadow banning).

Dezinformace šířené na internetu neznají žádné hranice a trápí celou Evropu. Vznesl jsem proto otázku na Evropskou komisi, zda si je vůbec vědomá tohoto problému a zda hodlá zakročit proti mazání pravdivých zpráv na Facebooku a Instagramu. Společnost Meta by svoji politiku příspěvků měla ve svém vlastním zájmu změnit.

Čím dříve se tak stane, tím lépe. Jinak bude vnímaná jako cenzor pravdivých informací a ponese spoluzodpovědnost za šíření nepravdivých zpráv, které negativně ovlivňují veřejné mínění tím, že podkopávají důvěru v demokracii a přispívají k podpoře agresivní politiky Ruska.

Přeji hezký den a veselou mysl!