7.7.2020 | Svátek má Bohuslava


VZPOMÍNKA: Pár rychlých řádků k Honzovi Stráskému

9.11.2019

Osud tomu chtěl, že mne s Honzou Stráským spojil tragický srpen 1968. Oba nás v nastupující normalizaci vyhodili ze zaměstnání a oba jsme našli práci na obvodní pobočce Státní banky Československé v Praze 1. Byly to pro nás pro oba daleko nižší posty, než jaké jsme měli předtím. Posadili nás spolu do jedné malé kanceláře a netušili, že se spolu skamarádíme. Honza Stráský byl ode mne ideově sice poněkud nalevo, ale odpor k tehdejšímu režimu nás dostatečně spojoval a sjednocoval.

Jan Stráský

Jan Stráský

Honza byl nesmírně milý, otevřený, hodný a spolehlivý člověk. Takových za svůj život moc nepotkáte. Já ho táhnul k ekonomii a k akademickému uvažování, on mne k normálnímu životu a hlavně k horám a turistice. Mnohokrát jsme spolu byli na horských túrách a turistických pochodech, on samozřejmě daleko častěji než já. Jeho energie byla nevyčerpatelná – vzpomínám, jak se někdy na počátku osmdesátých let, tedy po své čtyřicítce, jako bankovní úředník mající rád pivo a své cigarety, zúčastnil čtyřiadvacetihodinového pochodu kolem Dobříše, skončil třetí a ušel 163 kilometrů.

Byl účastníkem našich nekonečných debat o tom, co udělat s tím komunismem, patřil do úzké skupinky ekonomů, kteří se tomu intenzivně věnovali. Proto byl v listopadu 1989 jedním z našeho transformačního týmu. Byl ministrem Pithartovy české vlády a dvojnásobným ministrem mé první vlády samostatného českého státu. V druhé polovině roku 1992 byl několik měsíců posledním dosluhujícím federálním premiérem.

Po „sarajevském atentátu“ v listopadu 1997 jsme se sice politicky a stranicky rozešli, ale mnoho společného nám zůstalo. Spojovala nás i shodná snaha o udržení zelené Šumavy, k jejímuž zničení použili ekologičtí aktivisté zvlášť nebezpečného spojence – brouka kůrovce. Nikdo jiný mi Šumavu tolik neukázal, jako právě on. Detailních vzpomínek by byly stovky.

MfD, 8.11.2019

www.klaus.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.