UDÁLOSTI: Boj o Bátoru
Opačné stanovisko zastává jakási neformální koalice, k níž patří lidé z bezprostředního okolí prezidenta Klause a taky Věci veřejné. Je nepochybné, že přitom mají zatím tichou podporu prezidenta. Věci veřejné si udělaly alibi – daly Bátorovi ultimátum, při dalším kontroverzním vyjádření ho už nepodpoří. (Učinily tak poté, co Bátora napadl předsedu TOP09, ale v době, kdy se o urážce ještě nevědělo).
To jsou dva mlýnské kameny, mezi nimiž se teď svíjí premiér Nečas. Je nepochybné, že mu pan Bátora není ani trochu sympatický – naposledy prohlásil, že to, co řekl o Karlu Schwarzenbergovi, je naprosto nepřípustné, je to projev buranství. Zároveň je ovšem třeba vzít v úvahu, že vládu čeká projednávání důležitých reforem a schvalování státního rozpočtu. „To jsou opravdu důležitá témata. Proto o této věci jednám a budu jednat se zástupci obou koaličních stran. Chci ji osobně probrat s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Věřím, že zvítězí zdravý rozum a odpovědnost.“ Premiér nejprve žádal, aby se ministr Dobeš (proč zrovna on? On nikoho neurazil) omluvil. Ministr tak učinil SMS zprávou (!). Teď chce pan Nečas ještě navíc, aby se od svého podřízeného distancoval. Obojí nebude TOP09 stačit. Apel na zdravý rozum a odpovědnost v této v této situaci nebude příliš účinný, odkazy na „důležité reformy“ navíc poněkud připomíná volání po „klidu k tvořivé práci“. Pan Nečas je příliš slušný na to, aby Bátoru podpořil, a příliš slabý na to, aby se „problému Bátora“ razantně zbavil.
Pokud pan Bátora zůstane sedět na svém místě, prohrála TOP09, ale prohrál taky premiér Nečas, který se pokouší smířit nesmiřitelné. Vítězem bude Klausovo podhradí a konec konců i Klaus. Neformální uskupení, ovládané směsicí ekonomického liberalismu a národního socialismu v těch nejhorších českých tradicích. Tahle ideologie se např. od toho, co kdysi vymyslil a hlásal Jörg Haider, neliší až tak dalece, jak by to snad na první pohled vypadalo. A Věci veřejné se na jejich vítězství přiživí, protože jim o žádnou ideologii nejde, jde jim o pozice.
Ministr Kalousek prohlásil, že kdyby bylo je možné, aby zástupci státní správy zneužívali státní správu pro pronikání extremistických názorů a uráželi ústavní činitele, neměla by existence této vlády smysl. Ve skutečnosti existence této vlády smysl nemá už dávno, protože představitelé koaličních stran (a v první řadě Věci veřejné) nejsou schopni loajality a slušné spolupráce. Dělají ostudu nejen sobě, ale politice obecně a české politice zvlášť. Případ Bátora je jen další názorný příklad v řadě.
Lidovky.cz 19. srpna 2011
Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.