25.2.2021 | Svátek má Liliana


RADAR: Lež velká jako křižník

4.5.2007

Když jde o antiamerikanismus, dá se i s krátkýma nohama dojít hodně daleko

Do argumentační války kolem zamýšlené americké radarové stanice umístěné v Brdech vstoupily snad už všechny myslitelné argumenty a protiargumenty. Je na omylu ten, kdo si myslí, že sociálnědemokratický postoj charakterizovaný slovy „víme, že radar je správný, ale jsme proti“ sáhl až na sám limit racionality. V tomto směru se dá jistě jít ještě dále a nepochybně se dočkáme ještě dalších skvělých výkonů. Pořád se ale držíme v mezích nějakých mantinelů, charakterizovaných jako „elementární slušnost“.

Jsou tu ale i hráči neváhající jít i za limity slušnosti. V Českém rozhlase zaperlil v tomto směru komunistický europoslanec Jaromír Kohlíček. V diskusním pořadu se do radaru obul. Pěkná je i jeho věta „já jsem ještě neslyšel, že by nějaká základna, ať už je to základna radarová, nebo raketová, byla zdrojem bezpečnosti“. Vynález radaru zachránil Británii ve válce s Hitlerem a po padesáti letech americké radarové základny zachránily Izrael před raketovými útoky v první válce v zálivu. Zajímavější je ale další tvrzení soudruha Kohlíčka:

„Když si vzpomenu na vyprávění mých italských kolegů, že letadlová loď Spojených států se přiblížila k pobřeží a omylem zapnula v nízké úrovni radar, a ten radar byl výrazně menší než ten, který má být v Brdech, tak vyhořelo v tom pruhu, který byl v té trase radaru, veškeré elektronické zařízení, tak si říkám, to není příliš bezpečná záležitost.“

Tady by měl zpozornět každý, kdo má v sobě trochu odpovědnosti. Radar omylem zapnutý „na nízké úrovni“, to už je něco alarmujícího, zvlášť, když varování přichází z úst člověka kovaného ve vědách technických, jako je soudruh Kohlíček – který v téže debatě káře bývalého ministra Svobodu: „Já zbožňuji takové technické výklady od pana notáře. Protože je vidět, že tomu technicky vůbec nerozumí. Že je naprosto vedle a že to bere prostě jako kus vyjádření svého vztahu k zámořské mocnosti.“ O několik dní později se objevily Kohlíčkovy referáty o „vyhořelém pruhu elektronických zařízení“ v dalších médiích. Kdepak to ten Kohlíček vzal?

Drobátko nahnědlý zdroj pana europoslance

Je třeba jít ke kořenům, jak zní osvědčená moudrost. K perlám českého internetu patří server Zvědavec. org (samozřejmě psáno „zvedavec“). Jeho ideová podstata je jednoduchá: za všechno můžou Američani a Židi. Kdo se chce poučit o zločinech Spojených států, nechť navštíví Zvědavce. Pokud má trochu slabší žaludek, doporučuji přeskakovat příspěvky o „osvětimské lži“, on je ten Zvědavec drobátko nahnědlý. Ale to soudruhovi Kohlíčkovi ve svatém boji proti Spojeným státům nemusí vadit.

Antiamerikanismus dnes vytváří základ pro široce založenou internacionálu. Spojené státy coby mocensky nejsilnější garant demokracie leží v žaludku spasitelům světa zeleným, červeným, hnědým, černým, půlměsíčním a snad i zeleným mužíkům. A zřejmě odtud pochází „vyprávění italských kolegů“. Na začátku ledna se zde objevil nenápadný příspěvek o incidentu křižníku Shiloh. Fáma je na světě.

O několik dní později se jí tvořivě zmocnil René Bartošek – uvádí, že sedm let žije v USA. Jeho článek si lze přečíst i na vzdělávacím a informačním „Portálu pro základní a střední školy“. Šéfredaktor Portálu František Halada převzal článek z hnědého listu i s titulkem Co nám politici neřekli o radaru, tam si ho mohou přečíst naši učitelé a přenést coby varování do svých tříd. Škoda, že zde chybí zpětný odkaz na Zvědavce, učitelé i děti by si mohli přečíst ledacos dalšího zajímavého, nejen o zločinech Američanů, ale třeba i o tom, jak si Židé vymysleli holokaust, aby mohli ukrást Palestincům jejich zemi.

Marně bojuje proti propagandě hnědého Zvědavce, informačního portálu pro učitele a proti komunistovi Kohlíčkovi web ministerstva obrany v článku Pozor, radar vyzařuje fámy. Kdo by věřil webu ministerstva obrany! Takový Zvědavec je mnohem zajímavější a informaci dodá punc poslanec Kohlíček, když prohlásí ve veřejnoprávním rozhlase, že ji slyšel od „italských kolegů“.

V diskusním přídavku Zvědavce jsem narazil i na výzvu „zadejte si do vyhledávače USS CG-67 Shiloh“. Udělal jsem to. Loď CG-67 Shiloh zde je i se svou bojovou historií. V roce 1998 neoperovala ve Středozemním moři, nýbrž v Arabském zálivu. I souvislost s radarem zde najdete. V roce 2000 se poblíž Havaje zúčastnila cvičení s novým typem radaru SPY-1. Už sám název zařízení budí zvědavost… Zvědavce a zprostředkovaně soudruha Kohlíčka. Vyvracet fámy je však marné. Lež má sice krátké nohy, bohužel je nesmrtelná a dovedu si představit, že zvědavečtí věrozvěsti budou říkat: americký radar likviduje elektroniku, psali to i v Lidových novinách!

LN, 3.5.2007
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.