30.5.2020 | Svátek má Ferdinand


PREZIDENT: Zlověstná pravda

3.2.2018

Server Lidovky.cz podrobil analýze první slova prezidenta Zemana pronesená krátce poté, co v sobotu 27/1 zvítězil. K vyjádření přizval kromě Karla Olivy, někdejšího šéfa Ústavu pro jazyk český, také Denisu Hejlovou.

Denisa je expertkou na komunikaci z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Kompletní zhodnocení slov staronového prezidenta je k dispozici na jmenovaném serveru v článku „Mutant a pitomí novináři vs. méně arogance. Co říkají experti na Zemanův projev“(29. 1. 2018).

Prezidentova slova jsem si i já podrobně prostudoval a v tomto textu se zastavím u jednoho odstavce. U zmínky o tom, že Miloš Zeman nezapomíná. Doslova řekl:

Když jsem se stal předsedou ČSSD, tak drtivá většina českých médií napsala, že je to konec této strany, které hrozí v nejbližší době absolutní rozpad. Nevím, jestli je tady Franta Ringo Čech, ale byl jediný, kdo se mě v té době v rozhlase zastal. Já mu za to děkuji. Nezapomínám, Františku. Já nezapomínám.

Zajímalo mě, jak tato slova Denisa Hejlová vyhodnotí. Tady je její vyjádření:

Zdůrazněná věta ‚Já nezapomínám‘ je mnohoslibná pro všechny, kdo mají pocit, že by se jim od prezidenta mělo dostat jisté reciprocity – a ta je, jak víme z poznatků sociální psychologie, velmi silným mezilidským poutem.

Ano, ovšem ono nezapomínání může mít i jiné, podstatně děsivější souvislosti. Zde připomenu pohled Petra Piharta na Miloše Zemana, který přinesl 25. ledna server FORUM24:

Já jsem před tou volbou (Miloše Zemana – LS) varoval. Soustředil jsem se na to, protože všichni si myslí, že hlavní motiv v politice je touha po moci, ale je tady ještě jeden skoro silnější motiv, a to je pomsta. Viděl jsem to na Mečiarovi. Co to dělá, když se člověk rozhodne, že se začne mstít. Zeman to v sobě měl a vůbec to nepopíral, když si tenkrát sestavil 24 karet těch, kteří pro něj (v roce 2003 - LS) nehlasovali.

Pithart v jiném rozhovoru, bylo to pro Seznam TV 28. ledna s moderátorkou Renatou Kalenskou, vysvětlil, jak neblahé je, když politik nezapomíná – myšleno na oponenty:

To v politice nemůžete, protože kdybyste musela se všemi, kteří se vás někdy dotkli, nepřesně nebo lživě vás charakterizovali, a vy byste jim to neodpustila – to já si vůbec nedovedu představit; já si myslím, že to je jedna z ctností politika, že to tak jaksi odsune do zadní místnosti paměti, protože jinak by nemohl vyjednávat, hledat kompromisy.

Renata Kalenská se poté zeptala: Podle vás Miloši Zemanovi chybí velkorysost?

Petr Pithart: To určitě, to určitě.

Tady Pithart uhodil hřebík na hlavičku. Přesně o to jde. Máme prezidenta s výbornou pamětí, ovšem to je dvojsečné. Prezidenta bytostně mstivého, jehož politické činy ovládá právě tato neblahá vlastnost. Celá jeho dosavadní politická kariéra je přehlídkou důkazů, že tomu tak je. Kdo se mu z jakéhokoliv důvodu znelíbil, tomu přimaloval rohy a kopyta – a ten člověk byl navěky ocejchován jako pitomec. Jiří Paroubek by mohl vyprávět. Nebyl jediný.

Také proto Pithart na Seznam TV říká, v reakci na poznámku Renaty Kalenské, žeAndrej Babiš si do Miloše Zemana několikrát rýpnul, třeba kvůli spolupracovníkům:

Ten mu to dřív nebo později dá zbaštit.

Musíme-li se bavit a psát o takovýchto vlastnostech hlavy státu, pak nechť nám voliči Miloše Zemana vysvětlí, proč bychom si ho měli vážit. Převažuje-li tak často osobní ego nad vším ostatním.

Miloš Zeman nám připomenutím své skvělé paměti dal jasně najevo, že žádná změna k lepšímu nebude. Jak včera večer (29/1) řekl v TV pořadu Události, komentáře komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček: Starého psa novým kouskům nenaučíš.

Beznadějné? Žel, ano.

Stejskal.estranky.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.