28.5.2022 | Svátek má Vilém


PRÁVO: Případ Půta, případ Babiš – jak se to rýmuje?

28.5.2020

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta byl rozhodnutím soudu zbaven obvinění z korupce při zadávání veřejných zakázek. Státní zástupce tak se svou žalobou zatím neuspěl.

Podle zpráv z médií padl verdikt ve věci údajné korupce , v níž mezi obžalovanými byl i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby všech dvanáct lidí obviněných v korupční kauze spojené s rekonstrukcí kostela svaté Maří Magdaleny. Osvobozující verdikt si tak vyslechl i hejtman Libereckého kraje Martin Půta stíhaný za přijetí úplatku a zneužití pravomoci. Případ je spojený se dvěma dotačními projekty firmy GEPO. Předseda senátu Petr Neumann nyní čte odůvodnění rozsudku. Mimo jiné uvedl, že soud neuznal jako důkaz pořízené odposlechy a podle verdiktu nebyla spáchána trestná činnost. Nyní se čeká na to, zda se státní zástupce odvolá.

Případ se táhne už více než pět let. Půta od počátku neměnil svou výpověď. Odmítl jakékoliv převzetí úplatku a ve své závěrečné řeči prohlásil, že nebyly předloženy žádné důkazy o jeho vině. Případ je „pikantní“ i v tom, že se údajná korupce týká dotací, které nikdy přiděleny nebyly a Liberecký kraj pak nevyplatil žádné finanční prostředky. V čem se případ hejtmana Půty podobá případu premiéra Andreje Babiše? Ve volbách do krajského zastupitelstva Libereckého kraje v roce 2016 získalo sdružení SLK (Starostové pro Liberecký kraj) na čele s Půtou přesvědčivé vítězství. SLK získalo přes 32 % hlasů a tehdy již obžalovaný Půta byl zvolen opět hejtmanem kraje. Pokud se státní zástupce neodvolá, kauza hejtmana Půty by po mnoha letech skončila.

Uvažujme hypoteticky o tom, že by se Půta stáhl z politiky po vzneseném obvinění a čekal by na rozsudek soudu. Nebyl by tedy hejtmanem, jeho pozice ve sdružení SLK by značně poklesla a pokud bude soud kvůli odvolání státního zástupce pokračovat i v roce 2021, nekandidoval by ani v letošním roce. Jeho politická kariéra by tedy dávno skončila.

Případ Babiš se týká údajného dotačního podvodu pro Čapí hnízdo. Státní zástupce původně obvinil 11 osob, po několika letech všechny obviněné zprostil stíhání a rozhodnutím nejvyššího státního zástupce je v současné době trestně stíhán pouze Babiš a žena, která je pod dotací pro Čapí hnízdo podepsána jako žadatelka o dotaci. Pokud by Babiš vyslyšel výzvy opozice, aby v důsledku obvinění rezignoval, nebyl by zvolen do poslanecké sněmovny v roce 2017, nebyl by premiérem a jeho politická kariéra by dávno skončila. Státní zástupce, kterému je kauza přidělena, musí vypracovat nové posouzení důkazní situace (podle požadavku nejvyššího státního zástupce). 

Pokud navrhl zproštění stíhání před půl rokem, sotva se najdou nějaké důkazy, které by obstály u soudu nyní, a proto lze očekávat, že Babiš bude zproštěn obvinění i podruhé. Jak to dopadne s nebohou ženou, která „to podepsala“, si netroufám odhadnout. Mohla by se totiž stát „obětním beránkem“ celé této zpolitizované kauzy. Povšimněme si alespoň této věci. Opozice, křičící proti Babišovi a doporučující, aby se vzdal poslaneckého mandátu do vyřešení kauzy, používá kauzu Čapí hnízdo jednoznačně účelově. Nikdy jsem nezaznamenal výzvy k tomu, aby do vyřešení kauzy rezignoval na politiku hejtman Půta. I v jeho případě jde víceméně o zpolitizovanou kauzu, která měla oblíbeného hejtmana vystrnadit z politiky.

Soudit aktivní politiky není jen české specifikum. Tím významným právě souzeným politikem je izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který i přes obvinění z korupce dokázal vyhrát poslední izraelské volby a cestu k premiérskému křeslu mu zajistilo teprve rozhodnutí, že i přes obvinění a soud může nastoupit do funkce izraelského premiéra. Z Česka známe i další případ, který pro obviněného politika zatím nedopadá příznivě. Premiér Petr Nečas, premiér poslední pravicové vlády, byl po zásahu ÚOOZ v červnu 2013 postaven před rozhodnutí, zda zůstat ve funkci, nebo rezignovat. Nakonec zvolil rezignaci. Dodnes nejsou všechny kauzy kolem jeho druhé ženy Jany soudně dořešeny a teď byl navíc obviněn z křivého svědectví ve prospěch své ženy. Tento případ ukazuje, že vzdát se výhody aktivního politika se nemusí vyplatit. Právě Nečasova rezignace otevřela prostor k úplnému přepsání politické mapy Česka, která dnes vypadá zcela jinak než po volbách 2010.

Na závěr ještě malá poznámka k pořadu Reportéři ČT. Podle posledního vydání této relace je údajně celá Evropa „napjatá“, jak to dopadne s údajným Babišovým střetem zájmů. Opět se malují „čerti na zdech“ a argumentuje se tím, že Česku hrozí odebrání dotací. Nikdo z pořadu zřejmě nezaregistroval, že Evropská komise rozhodla o proplacení všech dotací Agrofertu až na jednu, o kterou se nyní Česko chce soudit a žaluje EK. Tvrzení, že dnes Evropa „žije“ kauzou střetu zájmů Babiše v době, kdy se celá EU doslova vzpamatovává z pandemie čínské chřipky, je přitažené za vlasy a je tvrzením, kde přání je otcem myšlenky. Docela by mne zajímalo, kdo se stará o toto „pí ár“ Babiše ve veřejnoprávním médiu. Přesto, že podle měření preferencí politických sympatií je pozice ANO stále výborná, veřejnoprávní televize se stále snaží Babišovi „mydlit schody“ bez ohledu na to, že i negativní reklama je reklama, a udržuje tak politický status quo. Dojde už to v ČT někomu?

Dodatek: Státní zástupce se proti rozsudku osvobozujícímu hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu odvolal a případ teď bude řešit vrchní soud v Praze.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czHledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...