30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


POLITIKA: Zblbnutí Rogera Waterse

5.10.2022

Krakovští radní považují Rogera Waterse, bývalého člena skupiny Pink Floyd, za nežádoucí osobu a ruší jeho plánovaný koncert v příštím roce.

Nic nového pod sluncem. Občas si nějaká mediálně známá osoba osvojí právo pouštět se do úvah o jejichž podstatě ví ono příslovečné lejno. Případně si cosi přečte a zaujme „jednoznačné“ stanovisko.

Pamatujeme paní Rowlingovou, autorku knih o Harry Pottrovi, kterak se jí nelíbila klecová lůžka v našich psychiatrických léčebnách. To, že tato lůžka jsou mnohdy jediným opatřením, aby si psychicky narušený jedinec neublížil, bylo už mimo její myšlenkový dosah. Podstatou pro ni je „uvězněný člověk“, trpící pod nadvládou bílé mafie.

Dalším v řadě byl skvělý herec Gérard Depardieu, který zahořel láskou k Vladimíru Putinovi, jenž ho na oplátku obdařil ruským občanstvím. Pravda, byly za tím i daně, které se herci jaksi příliš nechtělo platit, ale to byla jistě jen nehorázná pomluva, která očernila jinak zcela čistý vztah k imperátorovi. Láska vydržela i anexi Krymu, aby se zlomila po invazi na Ukrajinu.

Steven Seagal, muž jednoho výrazu a dávného pohybového umu, jenž se vypařil přibývajícím tukem, všechno vydržel a Vladimíra Putina miluje a dokonce chce točit o invazi „pravdivý“ dokument.

Roger Waters, baskytarista jedné z nejlepších skupin konce 20. století, se nyní pasuje na arbitra nejhoršího konfliktu na území Evropy po dobytí Berlína v roce 1945. Již dříve se „realizoval“ v blízkovýchodním neřešitelném problému, kde se jednoznačně postavil na stranu palestinských Arabů, kteří mimo jíné posílali ještě nedávno neřízené střely na území jiného státu s jediným účelem pobít co nejvíce lidí, dokonce i těch, kteří s nimi mají společný etnický původ. Přemloval své kolegy z branže, aby nikdy nevystupovali ve státu Izrael se svou produkcí.

Nyní radí Ukrajině, ať se vzdá části svého území, ať se ukrajinské armádě přestanou posílat zbraně, s nimiž hájí svou suverenitu a tím ukončí konflikt. Jinak přijdou na řadu atomové zbraně. Americký president je dle něj válečný zločinec a paní Zelenská by měla svého muže přesvědčit, ať si padne do náruče s panem Putinem a tím zavládne všeobecný mír na planetě.

Možná se mu dostane vlídného přijetí v Kremlu, kde bude považován za dalšího užitečného idiota, možná místo Krakowa vystoupí třeba v Chabarovsku či Jekatěrinburgu. Zažije dalších pár minut slávy od vděčného publika, kterému nestačí ruské častušky a vlastenecké písně Alexandrovova souboru.

Je však na čase, aby mu někdo blízký poradil, aby se věnoval tomu, co opravdu umí a politiku raději veřejně nehodnotil. Roger Waters je stále fenomenální muzikant. Staré české přísloví říká, že se má švec držet svého kopyta. Nevím, jestli podobné existuje i v angličtině. Pokud ne, měl by mu jej někdo přeložit.