Pátek 13. června 2025, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Švýcarský Kubice zasahuje

diskuse (35)
Poměrně daleko od zájmu médií se rozbíhá asi největší skandál dotýkající se spojení politiky a byznysu, jaký kdy postihl českou scénu. Na stovce účtů u švýcarských bank je zablokováno jedenáct miliard korun českých podnikatelů okolo Antonína Koláčka, kteří udělali své zázračné obchody v posledních deseti letech se silnou podporou ČSSD.

Jiří Paroubek tak může opět hřímat o spiknutí policistů s vládní ODS před volbami. Dokazovat spojení Dalíka se švýcarskými poldy však bude tentokrát o něco obtížnější.

Někdy v roce 1997 předseda výkonného výboru Fondu národního majetku Roman Češka zjistil, že pozice státu jako největšího akcionáře v Mostecké uhelné se 47 procenty akcií je vážně ohrožena, protože kdosi skupuje další majetkové podíly a zjevně hodlá dosáhnout majority. Podle určitých indicií všechny nákupy platila sama Mostecká uhelná z peněz, které měla uložené jako povinnou rezervu na odstraňování ekologických škod. Jako zodpovědný správce státního majetku se Češka pokusil zasáhnout, celou záležitost ohlásil policii a snažil se zabránit ztrátě majority. Okamžitě si vykoledoval ostrou reakci odborářů, kteří proti němu organizovali protestní akce, a zároveň se dostal pod tlak ČSSD, která v té době byla v opozici, ale zároveň držela u moci menšinovou vládu Václava Klause. Nakonec Češka svůj boj za státní majetek neustál a byl odvolán. Majoritu v MUS pak hladce získala společnost Appian, o níž nám Koláček a spol. vykládali, že je vlastněna soukromými americkými investory. V jejím čele stál tehdy bývalý viceguvernér Světové banky a po celém finančním světě známý hochštapler Jacques de Groote. Živého amerického akcionáře však nikdy nikdo neviděl. Zemanově vládě to nevadilo a prodala vzápětí svůj minoritní balík akcií Appianu za 650 milionů korun.

Investigativní novináři zajímající se o skutečné vlastníky významné energetické firmy se dostali pouze ke kusu papíru, na němž stojí potvrzení soudce z amerického Delawaru, že zde pan de Groote jako ředitel založil společnost Appian. Delaware je stát známý jako daňový ráj a místo, kde lze snadno zakládat firmy zcela anonymně. V samotné Mostecké uhelné pak byl zcela zjevně absolutním pánem Antonín Koláček.

V té době už seděl ve Fondu národního majetku sociální demokrat Jiří Havel, dnešní stínový ministr školství, a jak to bylo s divokou privatizací mosteckých dolů, ho zřejmě příliš netrápilo. Koneckonců policisté poštvaní Češkou také nic nezjistili. Začala Koláčkova zlatá éra. Špidlova a Grossova vláda šly Mostecké uhelné pěkně na ruku. Nejprve měla proběhnout privatizace Severočeských dolů, které s Mosteckou uhelnou sousedí. Předpokládalo se tehdy, že jediným konkurentem Koláčka může být ČEZ, a ten tak dostal neoficiální zákaz se privatizace účastnit. Jeho tehdejší generální ředitel Jaroslav Míl důrazné doporučení neposlechl a připravil přihlášku do privatizačního tendru, načež byl neprodleně ze své funkce odvolán. Jenže ani pak Koláček neuspěl, protože do tendru nastoupili finanční investoři Penta a J&T, kteří podali lepší nabídky. A to nejen cenou, ale i podnikatelským záměrem, což nešlo zatlouct, a hrozil soudní spor s vítězem tendru. A tak když Koláček nevyhrál, Špidlova vláda tendr zrušila a doly neprodala.

Koláček a jeho parta byli v posledních letech opakovaně a marně vyšetřováni českou policií. Část svého podílu, která zhruba odpovídá bývalému státnímu podílu koupenému za 650 milionů, prodali finančníkovi Pavlu Tykačovi za více než deset miliard korun.

Původní parta postupně z Mostecké odešla a přenechala ji Tykačovi a mladým manažerům, kteří v poslední době firmu řídili. Peníze, které za Mosteckou získali, jsou na švýcarských kontech nyní obstaveny a určitě z toho není volno nejenom jim, ale ani těm, kteří jim k získání pohádkového majetku pomáhali na politické scéně.

MfD, 6.10.2008

Aston Ondřej Neff
13. 6. 2025

Všechno, co stát staví, trvá dlouho.

Tomáš Vodvářka
13. 6. 2025

Staré české přísloví může mít i omezenou platnost.

Ivo Fencl
13. 6. 2025

Jsou rádce Jak psát. Proč nevytvořit jednou i radu Jak nepsat?

Alexander Tomský
13. 6. 2025

Pater Halík nejspíš podléhá schematickému pohledu na svět.

Lubomír Stejskal
13. 6. 2025

Vítaný hlas rozumu v méně srozumitelném světě.

tals Štěpán Ťalský
12. 6. 2025

Čeští fotbalisté do 21 let v prvním zápase na letošním evropském šampionátu podlehli obhájcům z...

Lidovky.cz, ČTK
12. 6. 2025

Nevšední incident se odehrál na tiskové konferenci americké ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi...

fred Alfred Hostička
12. 6. 2025

Při protiimigračních nepokojích v Ballymeně a dalších severoirský městech se v posledních dnech...

Lidovky.cz, ČTK
12. 6. 2025

Letecké neštěstí v Indii má jednoho přeživšího, potvrdila spolčenost Air India. Na palubě stroje,...

berr Roman Berežanský
12. 6. 2025

Poslání dvou tisíc vojáků Národní gardy do Los Angeles bylo podle prezidenta Donadla Trumpa...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz