14.6.2021 | Svátek má Roland


POLITIKA: Sešlost veličin se špatnou politickou bilancí

30.4.2007

V novinách to byla malá zpráva, ale vydá za román.

ČSSD oznámila, že do Prahy svolá konferenci spřátelených levicových stran ze sousedních zemí. Téma: americký protiraketový deštník, předpokládaný výsledek: rozcupování deštníku. Podle Jiřího Paroubka se počítá s německou a rakouskou sociální demokracií, slovenským Smerem a - aby si Martin Bursík uvědomil svoje stranické povinnosti - snad i s německými Zelenými. Takovou sešlost veličin s tak špatnou geopolitickou bilancí jsme u nás od převratu ještě neměli.

Slovenský Smer, který je jednou z nástupnických organizací Komunistické strany Slovenska, je jasný případ. O něco složitější je to s rakouskou SPÖ - v padesátých letech byla proameričtější a protisovětštější než rakouská strana lidová. Místo si s ní prohodila až později; dnes ale mechanicky utíná každou úvahu, jestli by se Vídeň přece jen neměla přihlásit do Severoatlantické aliance.

ČSSD, která svůj souhlas s radarem podmiňuje jeho zařazením do plánů NATO, si v rakouských sociálních demokratech zve stranu, která NATO principiálně odmítá -dává to někomu smysl?

Hlavní Paroubkem slibované taháky ovšem mají přijet z Německa: tamní Zelení a sociální demokraté (SPD). A tady je také historický exkurz nejpikantnější. Když počátkem 80. let Západ doháněl sovětskou převahu v raketách středního doletu a dozbrojoval se pershingy, rozzlobená členská základna SPD v podstatě smetla svého nejschopnějšího politika, k americkým raketám vstřícného Helmuta Schmidta. Z opozice pak SPD hlasovala proti rozmístění pershingů. (Půlmilionové demonstrace proti bonnské návštěvě amerického prezidenta Reagana pomáhal v červnu 1982 organizovat v Čechách dobře známý Jo Leinen.)

Strana zelených agitovala za odchod Německa ze Severoatlantické aliance. Nic by asi tenkrát Sovětskému svazu, který sjednocení a neutralizaci Německa navrhoval už Stalinovými a Chruščovovými ústy, neudělalo větší radost. Jeden ze zakladatelů německých Zelených, dnešní poslanec Evropského parlamentu za Lipsko Milan Horáček v roce 1986 během návštěvy Československa hlásal při diskusích s českými disidenty rozpuštění obou bloků. Ale většina Zelených aspoň uznávala východoevropský disent.

SPD disidenty v sovětském bloku ignorovala, dokonce po odchodu do opozice navázala stranické styky s východoněmeckou komunistickou SED. Jejich dialog v roce 1987 vyvrcholil společným manifestem. Dá rozum, že SPD plédovala za bezjadernou zónu ve střední Evropě (opět posmrtný kompliment Stalinovi).

Politika stran, které dnes Paroubek zve do Prahy, vycházela v rozhodujících letech studené války z předpokladu, že Západ se od Sovětů kvalitativně vlastně moc neliší. Východoevropanům od komunismu pomohli Reagan, Thatcherová a Kohl. Evropská levice byla příliš zaměstnaná svými předsudky vůči Pentagonu.

Jednomu je skoro trapné vytahovat staré hříchy, jenže ti lidé jako kdyby nic nezapomněli a ničemu se nenaučili. Proti stavbě amerických radarů v Brdech nedávno vystoupili rakouský socialistický kancléř Gusenbauer i německý ministr zahraničí Steinmeier (SPD), ten navíc s výtkou, že se celý plán nekonzultuje s Rusy. Ve skutečnosti by český radar ruské rakety technicky ani neviděl. Místo pro radar leží na přímce z Teheránu do Washingtonu. Muslimský svět se od Chomejního revoluce v Íránu v roce 1979 viditelně radikalizuje. Až k tomu začne vysychat ropa a Západ se přeorientuje na jiné zdroje, bude státům fungujícím na vývozu drahé ropy úzko. Kdo umí počítat do pěti, začne se připravovat na možný útok, nebo přinejmenším řinčení zbraní z jihovýchodu. Ale Paroubek chce tahat rozumy z partají, které docela nedávno úplně selhaly při čtení světového vývoje a které ani dnes nedokážou určit hlavní hrozby ve světě. Místo toho se dožadují ohledů na Putinovo Rusko.

I v zahraniční politice je zjevně blbost věčná. Tu leinenovskou jsme v jejím prvním rozpuku kvůli komunistům nemohli zažít zblízka. Tak nám sem ČSSD doveze alespoň její recidivu.

Nejhorší na tom je, že podle důvěrných odhadů zevnitř sociální demokracie by zhruba polovina poslanců proti radaru nic neměla, kdyby nemusela poslouchat vedení. Jeden z té poloviny, předseda Paroubek, se ovšem rozhodl využít příležitosti a oslovit 68 procent Čechů naladěných proti radaru. „Raketová“ konference středoevropské levice bude setkáním cyniků a zasloužilých popletů.

LN, 28.4.2007

Autor je novinářAdvantage Consulting, s.r.o.
LEAN SPECIALIST (35 - 49.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 49 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.