15.1.2021 | Svátek má Alice


POLITIKA: Pražské orgie 2020

25.11.2020

Všechny bariéry padají. Ve stínu vládní neschopnosti zdivočeli poslanci na obou stranách. Ber kde ber, urvi co urvi.

Neschopná a nezodpovědná vláda si jede svoji linii. Rozhazuje na všechny strany. Rozpočet připravuje jen proto, aby nějaký byl, a je předem jasné, že vůbec nezobrazuje předpokládanou realitu. Pak se všichni diví, že padají jakékoli zábrany a strany si jdou za svým programem, svými principy nebo že čistě zahájily předvolební kampaň pro sněmovní volby 2020. Dnes na pořadu hlavní dějství. Peripetie - manévry kolem superhrubé mzdy.

Největší ryk se ozývá z lavic sociální demokracie. Té samé sociální demokracie, která se permanentně řídí heslem svého bývalého předsedy a premiéra Vladimíra Špidly „zdroje jsou“ a která se předhání s ANOnisty, kdo dá větší dáreček voličům. Ruku v ruce už sedm let rozhazují na všechny strany. Bobtná státní sektor. Vesele se zvyšuje minimální mzda i průměrná mzda státních zaměstnanců, která dávno nezdravě předběhla průměrnou mzdu v sektoru soukromém. I přes průšvih, který nás kvůli koronaviru postihl v hospodářství, chystají další zvyšování mezd a další nabírání státních zaměstnanců. Snaha šetřit je prakticky nulová. Zřejmě socanům nejvíce vadí, že jim byl koaliční partner nevěrný a že tím možná získá body a oni ne. Z rozpočtové odpovědnosti bych je skutečně nepodezíral.

Situace, kdy Babiš schvaluje výdaje se socialisty a příjmy s pravicovější částí politického spektra, je pro naše veřejné finance nebezpečná. Pravici však těžko vyčítat, že si prosazuje svoje priority, když to situace a populismus hlavní vládní strany dovolí. Snížení zdanění práce je pozitivní. Vina za celkový stav veřejných financí padá na koalici, která se chová konzistentně nezodpovědně a která namísto toho, aby zavedla výrazná opatření na straně výdajů, arogantně prosazuje svůj nerealistický rozpočet, který prohlasuje buhví jak. S opozicí se nevyjednává, jak by kritická situace vyžadovala. Společný postup v zájmu země není možný. Zákopy jsou příliš hluboké.

Výrazné šetření od vlády Andreje Babiše očekávat nelze. Úleva na daních se tedy přesune v čase, protože je na dluh. Uhradíme ji v budoucnu a bude to drahé. Nezbývá než doufat, že domácnosti, kterým nevybrané peníze zůstanou, s nimi naloží proinvestičně. Horší než vláda v rozhazování ale jistě nebudou.

V blízké budoucnosti lze očekávat snížení ratingu naší země, ať už se daň z příjmu sníží, nebo ne. S tím se zdraží obsluha státního dluhu. Nejenže budeme splácet větší částku, ale navíc s vyšším úrokem. Je více než jasné, že teď pojedeme minimálně rok na tobogánu a ještě při tom budeme sedět na tygrovi. Volební kampaň začala.

Převzato z blogu se souhlasem autora.Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka
Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka

Každé mladé ženy se její okolí ptá na otázky týkající se mateřství... a to nemusí být příjemné. Dotazující často neví, co daný pár zrovna prožívá,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.