27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


POLITIKA: Nový kandidát na zamini

21.9.2018

Novým kandidátem ČSSD na post ministra zahraničí je Tomáš Petříček. V současnosti náměstek ministra zahraničí tak nahradil Miroslava Pocheho, kterého už zřejmě čekání přestalo bavit.

Poté, co Poche demonstrativně a proti názorům českého prezidenta zvedl ruku pro potrestání Maďarska při hlasování v Evropském parlamentu, reagoval předseda ČSSD na jeho povahu velmi razantně a navrhl premiérovi Andreji Babišovi na pozici ministra zahraničí Tomáše Petříčka.

Vystudoval magisterské a doktorandské studium oboru mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, studoval také v Belgii a Velké Británii. Prošel řadami Mladých sociálních demokratů. V letech 2007 až 2009 a od roku 2014 byl asistentem poslanců Evropského parlamentu, a to Libora Roučka a Miroslava Pocheho. V roce 2016 byl také jeho asistentem, když Poche řídil jako volební manažer kampaň ČSSD do krajských voleb. Mezitím pracoval jako asistent na pražském magistrátu a působil v dozorčích radách a představenstvech několika společností, např. Rencar, Želivská provozní, Úpravna vody Želivka. Ve druhé polovině roku 2017 byl náměstkem ministryně sociálních věcí Michaely Marksové. Aktivně podporoval Petra Dolínka proti Miloslavu Ludvíkovi při rozhodování o pozici lídra kandidátky ČSSD pro sněmovní volby v roce 2017. V květnu 2018 ho obvodní organizace ČSSD Prahy 7 vybrala jako lídra své kandidátky pro volby do obecního zastupitelstva. 1. srpna 2018 byl jmenován politickým náměstkem Jana Hamáčka pověřeného řízením ministerstva zahraničních věcí. Poté, co prezident Miloš Zeman opakovaně odmítl jmenovat Miroslava Pocheho do funkce ministra zahraničí, nominovala Petříčka ČSSD jako svého dalšího kandidáta na tuto funkci.Je zastáncem názoru, že pro Českou republiku je nezbytné zůstat aktivním členem Evropské unie, a je proti referendu o možnosti vystoupení z EU.

Petříčkovi bude za několik dní 37 let a z výše uvedeného životopisu z Wikipedie plyne, že se prakticky od svých 26 let pohyboval v Evropském parlamentu jako asistent europoslanců ČSSD - Roučka a později Pocheho . Jak Rouček, tak Poche prokázali, že byli a jsou spolehlivými členy socialistické frakce Evropského parlamentu. Právě tato frakce a část frakce Evropské lidové strany podpořila požadavek na zahájení řízení s Maďarskem ve věci „opuštění evropských hodnot“.

Petříček je mladý člověk, to by však jistě nemělo být hlavním důvodem kritiky návrhu jmenovat ho ministrem zahraničí. Pokud mu česká pravice vyčítá, že „nezná jeho názory“, podivuji se tomu. Léta, která Petříček strávil po boku europoslanců ČSSD, jsou zárukou toho, že nasál „správné“ názory, vždyť se učil u mistrů české eurohujerské politiky. O jeho názorech proto není třeba pochybovat. Velmi relevantní je námitka Pirátů, že jeho jmenováním zůstane na Ministerstvu zahraničí silný vliv neúspěšného kandidáta na ministra Pocheho. Andrej Babiš sice Pochemu doporučuje „vrátit se do Bruselu“, ale europoslanci už stříhají metr a hodně z nich bude mít zřejmě velké potíže obhájit své postavení ve volbách na jaře příštího roku. Poche proto zřejmě bude stále na Ministerstvu zahraničí na „volné noze“, a může tak dál tahat za nitky české politiky.

Jan Hamáček, který slíbil „vyřešit Pocheho situaci“ do poloviny října, tedy do doby po komunálních a senátních volbách, prakticky nástup Petříčka na ministerstvo připravil již tím, že ho od srpna jmenoval politickým náměstkem. Hamáčkův „boj“ za Pocheho byl stejně jenom naoko, i když se Hamáček zaklínal usneseními ČSSD. Taktika vyjít s novým jménem po volbách byla nakonec opuštěna a s pravdou ven se šlo o měsíc dříve. ČSSD je však v natolik špatné voličské kondici, že je to prašť jako uhoď. Obávám se, že politika ČSSD už zajímá tak málo lidí, že pokud tato strana překročí celostátně v komunálních volbách 5 % odevzdaných hlasů, bude to malý zázrak.

Hamáček však nemá žádného žolíka v ruce. Strana se mu doslova rozpadá pod rukama a on prostě nemá téměř žádný výběr než „mladé kádry“, o kterých veřejnost ví málo nebo vůbec nic. V místě, kde žiji, kandiduje současná starostka z ČSSD opět do zastupitelstva s heslem (parafrázuji) Férovost, pracovitost, slušnost. Právě to jsou ty nejméně vhodné vlastnosti jak pro politiku obecně, tak pro politiku vnitrostranickou. Politika není férová, slušnost se z ní už dávno vytratila a o pracovitosti politiků mám již dlouho oprávněné pochybnosti. Tragikomedie s Miroslavem Pochem coby „jediným kandidátem ČSSD“ na ministra zahraničí je dokladem, že vlastnosti, kterými se chlubí paní starostka na předvolebních plakátech, chybí nejvíce v nejvyšších patrech ČSSD.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz