5.12.2023 | Svátek má Jitka


POLITIKA: Nové logo ČSSD jako symbol české politiky

6.7.2017

Proč jsou naše strany nedůvěryhodné? Odpověď na tuto otázku by mohla znít i takto: Protože se podobají novému logu sociálních demokratů, které svou vizualitou popírá smysl loga jako jednoduchého a srozumitelného znaku, který slouží k marketingové komunikaci firmy. Jde o změť bílých čar na oranžovém pozadí, které jen vzdáleně připomíná kytku.

Podobně sociální demokraté jen vzdáleně připomínají politickou stranu s jasným programem. Sociální tržní hospodářství nefunguje, protože v době globalizace jsou nadnárodní korporace mnohem mocnější něž státy a nechávají se zdaňovat v daňových rájích. Největší podíl do státní kasy tedy přichází od středních a malých podnikatelů, kteří díky tomu chudnou a stát se zadlužuje.

Za takové situace máme jedinou šanci zajistit si pevné místo v Evropské unii, kam můžeme výhodně dovážet naše výrobky. A to musí mít odvahu sociální demokracie jasně říct, jak se o to pokusil Lubomír Zaorálek v neděli v Otázkách Václava Moravce. Doteď to místo nich říkal Andrej Babiš, ale nepřesně, takže mají šanci.

Babiš je pro naše pevné členství v Evropské unii, ale zároveň nechce euro, což nebude možné. Budeme-li chtít patřit k pevnému jádru, a tedy spolurozhodovat o pravidlech v EU, musíme přijmout společnou měnu, která momentálně posiluje, jako to chtěl ještě v roce 2014 právě Andrej Babiš.

A podobně budeme-li chtít být v Evropské unii konkurenceschopní a zachovat si dnešní malou míru nezaměstnanosti, může nám k tomu pomoci pouze vysoko kvalifikovaná práce. To znamená velmi dobré vzdělání a málo zdaněná práce.

Zatím chce ČSSD progresivní daň. Tím sice uleví nízkopříjmovým skupinám, ale vezme vysokopříjmovým, pokud tak neučiní v rozumné míře. Jenže to logicky komplikuje zaměstnávání lidí s vysokou přidanou hodnotou, kteří se pak raději nechají zaměstnat v zahraničí.

A stejně nedůsledně se chová ANO pod vedením Andreje Babiše i v jiných oblastech. Babiš je posedle umanutý myšlenkou, že stát je možné řídit jako firmu, to znamená přímo, direktivně a bez odmlouvání. Jenže demokracie funguje přesně opačně: je založená na dělbě moci a v právní rovině na primátu občana nad státem.

Ve společnosti funguje systém brzd a rovnovah, tedy spousty zákonných překážek, které komplikují jakékoliv přímé a nekontrolovatelné rozhodování. Proto je Babišův model přímé demokracie nepřijatelný zvláště v posttotalitních zemích, kde lidé nejsou zvyklí nést zodpovědnost za svůj život a tudíž jsou náchylnější se podřizovat silným autoritám.

Babiš navrhuje systém volených starostů a okresních šéfů s podřízenými úředníky, který jsme tu již jednou měli. Volba by jen zastírala, že jsou poslušní vůči straně, která by financovala jejich kampaň.

Za této situace je Babiš pro voliče ale přesto čitelnější, protože myslí jen na prospěch své firmy, kam patří i jeho strana, a to lidi vzrušuje, a tudíž přitahuje. Sociální demokraté jen opravují staré bábovičky a chybí jim odvaha věci ostře pojmenovat, proti něčemu se postavit, a tudíž nudí. Nové logo to jen potvrzuje.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus