22.1.2022 | Svátek má Slavomír


POLITIKA: Konec ODS na pražské radnici

27.5.2013

Drama na pražské radnici zřejmě už skončilo odvoláním primátora Bohuslava Svobody, který i přes své odvolání zůstane symbolickou osobou probíhajícího volebního období. "Byl příliš oblíbený, proto jste ho odvolali," obviňuje poražená ODS Schwarzenbergovu stranu TOP 09, která ji z magistrátu vyhnala.

TOP 09 to vrací tvrzením, že Svoboda byl příliš slabý primátor, který nedokázal zabránit ani tomu, aby se pražští občanští demokraté navzájem nervali jako psi. Natož aby dokázal řídit město.

Teď ještě bude třeba sestavit novou radu, vybrat a zvolit primátora, tyto kroky jsou ovšem domluveny předem se sociální demokracií, pokud představitelé TOP 09 nejsou naprostí diletanti, jak je obviňují občanští demokraté.

Drama spojené s likvidací oblíbeného primátora tedy skončilo a pražský magistrát přestane zaplňovat přední stránky novin.

Pokud ovšem občana nebaví mediální obraz politiky, tak mu to může být jedno. Z vystoupení městských radních a zastupitelů totiž nebylo zřejmé, že se odvoláním primátora městská politika nějak změní.

Z pohledu občanů by se přitom změnit měla. Město se totiž loni zadlužilo částkou šest miliard korun, další dluhy vyrobil Dopravní podnik. Občané za to nedostali prakticky nic, protože většina těchto peněz zmizela v tunelu Blanka a při stavbě trasy metra z Dejvic do Motola. Město nedokáže říct, kdy budou obě stavby dokončeny, jisté je, že to nebude letos a jejich přínos pro městskou dopravu je přinejmenším v případu nového metra sporný. Objevují se pouze nové tramvaje, ani v jejich případě však není jisté, jestli se tím z pohledu cestujících něco zlepší.

Tyto sporné a předražené projekty vznikly už za primátora Pavla Béma, jeho nástupce Bohuslav Svoboda s nimi měl něco udělat, třeba lépe kontrolovat cenu, anebo některé jejich části zrušit. Dokázal však pouze to, že splácel požadavky stavebníků a město tak zadlužil.

Sporné projekty za osmdesát miliard rozložili koalici z jednoduchého důvodu, že tak velké investice jsou nad možnosti jednoho města i nad schopnosti jeho politiků. Jak tedy chtějí noví vládcové magistrátu změnit negativní vývoj, který zatím vede pouze k zadlužení a komplikacím v dopravě? To je důležitější otázka, než nové obsazení radnice. Jestli s tím dokážou noví vládcové města pohnout, tak půjde o pozitivní změnu.

Ve skutečnosti je tu ještě jeden, nepochybně větší problém, který skandály s velkými zakázkami zakrývají. Praha se stala obětí realitních spekulantů a developerů, kteří dokážou s pomocí politiků měnit územní plán podle potřeby, třeba stokrát za rok. Vznikají tak stavby, které přinášejí peníze některým, většině však otravují život. V tomto směru funguje Praha stejně efektivně, jako svého času města na divokém Západě. Je to možná místo pro zbohatnutí, přestává však být místem pro život.

Zastavit spekulace s pozemky je tedy druhý hlavní úkol nových představitelů města. Zní to prozaicky, obnovit základní funkce městské správy po dvaadvaceti letech vlády občanských demokratů. Jen velcí optimisté ovšem mohou předpokládat, že na tento úkol stačí současná reprezentace TOP 09.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.