26.11.2020 | Svátek má Artur


POLITIKA: Klause vykopli ze školského výboru

19.4.2019

ODS dosáhla svého cíle a s podporou vládních stran odvolala Václava Klause juniora ze školského výboru poslanecké sněmovny. Hra na odbornost skončila.

Politické strany mají vážný problém. Tím je nedostatek kvalitních odborníků na celou škálu lidských činností. Do stran a hnutí se totiž většinou nehlásí odborníci z oborů, ale lidé, kteří se chtějí prosadit ve společnosti právě a jenom pomocí politiky. Když pak strany uspějí, mají problém obsadit místa ve státní správě a samosprávě lidmi, kteří dané oblasti alespoň trochu rozumějí. Pokud se navíc stává to, že s funkcí dostane zvolený politik i patent na rozum, neštěstí je hotovo.

Vidíme to plasticky ve vládě, kde má premiér Andrej Babiš evidentní potíže s výběrem svých ministrů. Odborníci z oboru, jako Dan Ťok, pak už mají politikaření dost a odcházejí dobrovolně, rádoby odborníci a odbornice pak odcházejí nedobrovolně a „neví proč“.

ODS má navlas stejný problém. Do školského výboru navrhla po volbách svého poslance Václava Klause juniora jako odborníka na školství. V daném případě to skutečně nebyl odborník v uvozovkách, ale člověk s bohatými zkušenostmi se středním školstvím. Klausovou odborností se pak ODS zaštiťovala při jeho prosazování na předsedu školského výboru poslanecké sněmovny. Poslanec pak ale začal „zlobit“ a vyjadřoval se i k jiným věcem než k problematice školství. Když například kritizoval zahraniční misi české armády v Afghánistánu, dostalo se mu od kolegyně z ODS Jany Černochové, „expertce“ strany na vojenskou a bezpečnostní problematiku, pokárání, ať „nekecá“ do věcí, kterým nerozumí.

Klaus junior ale zlobit nepřestal a nakonec si vysloužil vyloučení ze strany. Pirát Mikuláš Ferjenčík se o tom vyjádřil tak, že ho ODS „vykopla“, a Klaus junior tudíž nemá nárok na funkci svěřenou do rukou ODS. Na školském výboru ještě odvolání Klause juniora neprošlo, členové výboru ho v tajném hlasování podrželi ve funkci. Bylo tedy nutné přenést „problém“ na plénum sněmovny a tam se již našlo dostatečné množství hlasů k tomu, aby byl Klaus junior ze školského výboru odvolán. Další členka tohoto výboru za ODS se za něj postavila. „Nemohu hlasovat pro odvolání Václava Klause ze školského výboru,“ vzepřela se své straně, která místo Klause mladšího do výboru prosadila Karla Krejzu. Majerová Zahradníková také poslancům řekla, že nemůže „nadřadit vnitropolitický boj kvalitě vzdělání“. Zuzana Majerová Zahradníková na protest proti odvolání Klause juniora z výboru opustila poslanecký klub ODS.

Zdá se, že ODS svým bojem s Klausem juniorem více ztratila, než získala. Zbavila se svého nejpopulárnějšího a nejvýraznějšího poslance, oslabila svůj poslanecký klub nejen o vyloučeného Klause juniora, ale i Majerovou Zahradníkovou, a před volbami do europarlamentu prokázala „jednotu“ na úkor svého image „euroskeptické strany“. 93 poslanců, kteří odvolali Klause juniora ze školského výboru, pak hlasovalo i proti proklamované odbornosti a dalo přednost politikaření. Ničemu jinému ostatně tato poslanecká většina ani nerozumí.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.