Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Kdy budou předčasné volby?

diskuse (2)
Rusnokova vláda nezískala ve sněmovně důvěru. Názorně se tak potvrdilo, že i přímo volený prezident nemůže prosadit svůj kabinet proti vůli parlamentu. Dohoda politických stran na rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb patrně neumožní ověřit v praxi, jak dlouho by byla hlava státu ochotna nechat úřadovat vládu bez řádného mandátu.

Rusnokova vláda nezískala ve sněmovně důvěru. Názorně se tak potvrdilo, že i přímo volený prezident nemůže prosadit svůj kabinet proti vůli parlamentu. Dohoda politických stran na rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb patrně neumožní ověřit v praxi, jak dlouho by byla hlava státu ochotna nechat úřadovat vládu bez řádného mandátu. V neposlední řadě bude zdrženlivost Rusnokova kabinetu testována pouze několik týdnů.

Pochopitelně za předpokladu, že se skutečně najde 120 zákonodárců, kteří budou ochotni pro rozpuštění dolní parlamentní komory zvednout ruku. Zároveň na to bude muset navázat krok prezidenta republiky, který by měl rozhodnutí poslanců respektovat a do 60 dnů vypsat volby. Vyplývá to alespoň z logické konstrukce ústavy. Rovněž předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v médiích potvrdil, že by hlava státu neměla otálet a sněmovnu na návrh poslanců rozpustit maximálně v řádu dnů.

Vzhledem k poněkud svéráznému přístupu Miloše Zemana k ústavnímu pořádku i zvyklostem to nelze považovat za samozřejmost. Ostatně jeho projev před hlasováním o důvěře Rusnokově vládě obohatil tuto sféru o další jen těžko uvěřitelnou novinku. Je jí vzkaz, že druhý pokus nepodnikne do doby, než bude ukončeno vyšetřování kauzy kolem Jany Nagyové. V souvislosti s vytvářením vlády by tak nadřadil práci orgánů činných v trestním řízení nad rozložení sil a vůli Poslanecké sněmovny. Nyní není příliš pravděpodobné, že by politici po Zemanovi požadovali, aby novou vládu ještě do voleb jmenoval.

Nelze však úplně vyloučit, že by podobně "tvůrčím" způsobem mohl přistoupit k očekávanému rozpuštění dolní parlamentní komory. Zájmem přímo voleného prezidenta je posilování vlastní moci, bez ohledu na její formální rozsah a ústavní zvyklosti. Tento postup mu může usnadnit rozložená politická scéna. Brzké konání sněmovních voleb by mohlo vytvořit silnou a stabilní vládu a uklidnit atmosféru v dolní parlamentní komoře. Tím by politická scéna mohla lépe čelit dalším pokusům o prezidentské mocenské rozpínání.

Zároveň se Miloš Zeman snaží sjednotit českou levicovou scénu tak, aby mu pomohla k prosazování jeho záměrů. Hned při prvním pokusu se mu to podařilo. Komunisté i sociální demokraté vyjádřili důvěru Rusnokovu kabinetu, byť na jeho formování neměli žádný vliv. Prezidentovi se rovněž podařilo výrazně oslabit pozici Bohuslava Sobotky v čele sociální demokracie. Nejenom, že musel ustoupit od požadavku postavit se proti vládě, ale ještě musel spolknout Zemanův vzkaz, že po volbách nejmenuje předsedu vítězné strany, ale jejího představitele.

V neposlední řadě se Zemanovi podařilo pomocí zákulisních tahů poměrně lehce rozbít údajnou sněmovní většinu ODS, TOP 09 a LIDEM. Především dva odpadlíci od ODS jsou další těžkou ranou pro občanské demokraty.

Jak je vidět, Miloš Zeman systematicky pracuje na tom, aby se stal dominantním hráčem na tuzemské politické šachovnici. V současné době zatlačil své protivníky do hluboké obrany a bude i nadále diktovat tempo hry.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Kvůli následkům silných bouřek bylo v noci na sobotu na jižní Moravě, Vysočině a Prostějovsku bez...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Organizátoři slovenského hudebního festivalu Pohoda po páteční silné bouři předčasně ukončili...

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Důvodem, proč česká ekonomika neroste, je i to, že se u nás stále více usazuje evropský model...

Petr Kamberský
13. 7. 2024

Chlívek nepatří k naivům, kteří bezelstně adorují Británii. V českém prostředí převažují...

13. 7. 2024

Podobá se velké duté kremroli a v centru Prahy na ni narazíte skoro na každém rohu. O skutečném...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz