Čtvrtek 19. září 2024, svátek má Zita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Jiří Pehe - od moralizování k pragmatismu?

diskuse (148)
Jiří Pehe, excelentní politolog a apologet Havlovy nepolitické politiky, je v posledních letech poněkud nesvůj. Havel opustil prezidentský stolec, na něm se usadil Klaus a Pehe jako jeho dlouholetý nesmiřitelný kritik má problém. Klaus si ve své funkci počíná zdatně a i když setrvává na svých politických postojích, nemá Pehe tolik možností jít Klausovi po krku jako v dobách dřívějších. Jakoby Klause před nelítostnou kritikou ze strany Jiřího Pehe chránil prezidentský majestát. Život však jde dál a Pehe věren známému heslu "publikuj nebo zajdeš" se dál věnuje ve svém díle české politice. Jiří Pehe tak možná pro sebe objevil nového politika "velkého" formátu, a tím je Paroubek. Pehe ve své úvaze nazvané Slabá vláda se slabou páteří (MfD, 7.9.2006) de facto dokončil svůj osobní politologický veletoč. To, že Topolánkově vládě nemůže přijít na jméno, není nic nového. Objevné na jeho názorech je to, že zcela opustil svou kdysi tak proslavenou doménu moralisty české politiky.

Vraťme se však k politologickým kořenům Jiřího Pehe, které zapustil do značné hloubky propagací Havlovy politiky a nedůtklivou kritikou Klause a Zemana, přičemž toho prvního si bral na mušku mnohem častěji. Po mimořádných volbách v roce 1998 vznikla velmi zajímavá situace. ČSSD mohla vytvořit vládní koalici s lidovci a Unií svobody, kterou tehdy vedl Jan Ruml. Zeman byl dokonce ochoten , i když vyhrál se svou ČSSD volby, přenechat místo premiéra Luxovi, předsedovi KDU-ČSL. Kza žádnou cenu do koalice se Zemanem nechtěl, byl Ruml. Ten byl ochoten jít s ODS, pokud by se zbavila Klause. ODS, KDU-ČSL a lidovci by totiž dali také dohromady vládní většinu. Tehdy nabídl Klaus Zemanovi opoziční smlouvu, tj. zajistil mu, že ODS bude tolerovat menšinovou vládu ČSSD výměnou za to, že spolu s ODS prosadí změnu volebního zákona tak, aby v něm byly posíleny tzv. většinové prvky. Vznik opoziční smlouvy nebyl po chuti Havlovi a zásadním odpůrcem této "pragmatické dohody" byl i Jiří Pehe. Mimo jiné Pehe vytýkal opoziční smlouvě to, že se dva zásadní předvolební rivalové, z nichž jeden, Klaus, dokonce těsně před volbami mobilizoval proti levici, dokázali dohodnout na vládním uspořádání . V roce 1998 trvalo ustavení nové vlády Miloše Zemana asi 5 neděl. Opoziční smlouva byla Jiřím Pehe vydávána za vzor politického kšeftu a nečestnosti. Označoval ji za skrytou velkou koalici a obviňoval ČSSD a ODS z toho, že si rozparcelovaly republiku. Výsledky opoziční smlouvy se nakonec ukázaly být tristní. Došlo sice ke schválení nového volebního zákona, značnou část tohoto zákona pak Ústavní soud na popud Václava Havla zrušil a ze zákona, který by preferoval velké strany, zbylo torzo. Nakonec se do něho dostala ona známá d´Hondtova metoda, která letos vyřídila zelené a připravila je minimálně o 7 mandátů. Opoziční smlouva alias skrytá velká koalice nakonec pomohla etablovat ČSSD jako schopnou vládní stranu a ODS s Klausem prohrála i volby v roce 2002.

Zmiňuji se o době opoziční smlouvy proto, že Paroubek v posledních dnech mlží ve sdělovacích prostředcích řeči o tom, že jedině velká koalice je správným řešením pro Česko po volbách 2006. Tohoto mlžného oparu se tedy chopil Jiří Pehe a ve svém článku nastínil, že prostě velká koalice je ta správná věc. Dokonce, jak si Pehe všimnul, se o ní jako o možnosti zmínil i Klaus a nebýt Topolánka, už bychom tady velkou koalici měli a bylo by po problémech. Tento názorový veletoč Jiřího Pehe, který jsem avizoval na začátku této úvahy, stojí za zmínku. Podle Pehe by se totiž ČSSD s ODS dokázala dohodnout na základních reformách. Z čeho že Pehe bere tuto víru, je pro mě otázkou, na kterou neznám odpověď. Paroubkova ČSSD ve volbách principielně popírala nutnost jakýchkoli hlubších reforem. Naopak, s veškerou Paroubkovskou lstivostí a nízkostí strašila voliče tím, že reformy avizované ODS povedou ke zbídačení "obyčejných" lidí. Nedokážu si proto představit, že by v čele ODS byl člověk, který by den po volbách a po Paroubkově projevu prohlásil, co jsme si to jsme si, Paroubku, pojď s námi do velké koalice. Jiří Pehe evidentně opustil své přesvědčení, jestliže se ve svém článku ani slovem nezmínil o tom, že by takový názorový veletoč z úst předsedy ODS byl jasným pohrdáním těmi, kteří ODS dali svůj hlas právě proto, aby byl od moci Paroubek odstaven. Zdá se mi, že Jiří Pehe dospěl do podobné situace jako Paroubek. Opustil své principy, to, co hlásal, a navrhuje to, proti čemu vždycky ve svých článcích bojoval. Dnes už mu tedy nevadí, že by si dvě velké strany rozparcelovaly tuto republiku? Tím, že Pehe opustil své principy, ztratil i to poslední, co měl a pro co jsem si ho mohl i já, ač jsem s ním málokdy souhlasil, vážit. Svoji osobitost.

Dalibor Matušinský
19. 9. 2024

Účelem Sikelova úřadu není rozsévání dobra mezi černoušky, ale zajištění ekonomických zájmů EU.

Lubomír Stejskal
19. 9. 2024

V úterý 17. září přerušila zpravodajský proud týkající se probíhající vodní pohromy zásadní...

Aston Ondřej Neff
19. 9. 2024

Voda na mnoha místech stoupá, jinde opadá a odhaluje ohromující rozsah škod. Zabránit přírodním...

Ondřej Neff
19. 9. 2024

Osud to zařídil, že jsem vždycky bydlel daleko od vody, po většinu života dokonce na kopci.

Tomáš Břicháček
19. 9. 2024

EU se ke konkurenceschopnosti ani neproreguluje, ani neprodotuje, nekoupí si ji na dluh, ani ji...

Aston Ondřej Neff
18. 9. 2024

Bude to energetika… bude to obchod… Nakonec to pro Jozefa Síkelu je komisariát pro partnerství a...

Aston Ondřej Neff
17. 9. 2024

Ani velká voda nemůže zastavit přípravu voleb do krajů a třetiny senátu. Byly takové nápady,...

Aston Ondřej Neff
16. 9. 2024

Povodně přicházejí a odcházejí. Pokaždé zasáhnou jinde a jinak, tam kde zasáhnou, nechávají za...

Jan Kovanic
18. 9. 2024

Dánové (a Uršula) chtějí zachránit planetu elektromobily, které mají „nulové emise“. Čím je budou...

Marian Kechlibar
16. 9. 2024

V červenci 1997 mi bylo necelých devatenáct let a povodně jsem znal … no, víceméně jen z četby.

Petr Kolář
19. 9. 2024

Jakmile se přihodí výjimečná událost – tím spíše tragická, jako jsou aktuální povodně – strhne se...

elh Eliška Hovorková, ČTK
19. 9. 2024

Česká lékařská komora (ČLK) a zdravotnické odbory ve čtvrtek pozastavily protestní akci, při které...

ven Tomáš Ventura
19. 9. 2024

Obnova škod způsobených povodněmi zatíží státní rozpočet čtyřiceti miliardami korun, oznámil...

kop Josef Kopecký
19. 9. 2024

Den po krajských a senátních volbách zamíří prezident Petr Pavel do USA. Vrcholem cesty budou jeho...

ČTK, Lidovky.cz, jip Jiří Punčochář
19. 9. 2024

Policejní potápěči ze Svratky v Brně vytáhli mrtvého muže. Policisté nyní budou zjišťovat okolnosti...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz