10.12.2019 | Svátek má Julie


POLITIKA: Hoši od Bobří řeky a Zelená příšera

17.9.2007

V jedné předvolební televizní diskusi v březnu 2006 jsme položili předsedovi favorizované ODS Mirku Topolánkovi provokativní otázku, totiž zda považuje Stranu zelených za novou hvězdu politického nebe, jak ji tehdy prezentovala média, a zda ji ODS může přijmout za solidního partnera v případné vládní koalici.

Kam dotaz směřuje, bylo Topolánkovi okamžitě jasné a nazlobilo ho to. Otázka se totiž dotkla známé achillovy paty ODS, kterou je její ideová nevyhraněnost, resp. neochota plně se ztotožnit s autenticky pravicovými hodnotami a odříznout se od idejí a struktur, které otevírají vrátka do jejího lůna různým „sarajevským atentátníkům“. Topolánkem chystané (a po volbách realizované) spojenectví se zelenými bylo právě tohoto druhu a není tedy divu, že se mu jakékoli „šťourání“ v této věci nelíbilo. Na otázku věcně neodpověděl a místo toho nám podrážděně doporučil, abychom PaS rozpustili a volili ODS.

Právě před volbami se totiž „modrá šance“ chtěla jevit jako názorově konzistentní a vskutku dokázala lecčíms pravicovému voliči zaimponovat: V evropském parlamentě se šuškalo o mezinárodním euroskeptickém spojenectví britských konzervativců, polských „kačerů“ a českého „modrého ptáka“, Vlastík Tlustý prezentoval superpravicovou ekonomickou reformu, nerozborné koaliční spojenectví přísahal bratr Kalousek a Mirek Topolánek z billboardů propagoval rodinné hodnoty. Z dnešní perspektivy už to pravda tak lákavě nevypadá. Tradiční protagonisté odéesácké zahraniční politiky flagelantsky vyhodili do vzduchu téměř všechno co sami vybudovali (Zahradil), z reformy je neživotný kompromis, Kalousek hned po volbách málem dovedl lidovce zpět do smrtící socialistické náruče (za což byl brzy na to jmenován ministrem pravicové vlády) a milostné kotrmelce srdečného Valacha dodaly bulváru materiál na půl roku. To vše ovšem nemohl běžný pravicový volič tušit. Naproti tomu jednu věc šlo říci již tehdy s jistotou: havlističtí Bursíkovi greenhorni nebudou spolehlivým koaličním partnerem, budou komplikovat práci vlády a pokusí se proměnit tvář ODS, na jejíchž zádech se dovezou k moci! Stalo se. Blíží se prezidentské volby, věc, která má v Čechách tradičně velkou důležitost, a zelení „nezklamali“. Nejen, že ústy svého předsedy vyhlásili boj presidentu Klausovi, ale obratnými intrikami, s využitím kontaktů na „havlisty“ v KDU-ČSL i v levicové opozici, dokázali v této věci ovládnout situaci a za Topolánkovými zády fakticky vytvořit jakousi stínovou antiklausovskou koalici a obrátit tak výsledky voleb totálně na hlavu.

Tak ale smlouvy s mefistofelem obvykle dopadají. Je jasné, že v drsném volebním klání není možné si spojence dvakrát vybírat, přece však je třeba dbát na podstatný detail, totiž, zda případní „spojenci“ nejsou jen nepřátelskými blechami v kožiše, které mají jediný úkol: znemožnit vítězné straně realizaci jejího programu!

Vývoj poslední doby dosvědčuje, že právě tohle Mirek Topolánek nedokázal správně odhadnout, a tudíž asi není ten pravý prozíravý Rikitan v čele modrých hochů od Bobří řeky. Hrozba, že Zelená příšera ovládne celou Sluneční zátoku, se tím bohužel stala velmi vážnou.

František Červenka Petr Bahník


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.