Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Dokáže se Hamáček dostat ze zajetí své vlastní historky?

Kdyby stál Jan Hamáček (ČSSD) před justičním senátem, mohl by mít radost. Obvinění nebylo prokázáno, je tudíž zproštěn obžaloby. Jenže on stojí před soudem veřejného mínění. Ten funguje opačně: nevyvrátil jsi podezření – tedy jsi vinen. Naděje ministru vnitra a šéfovi sociální demokracie svitla ve čtvrtek.

Podle členů sněmovní komise pro kontrolou činnosti Vojenského zpravodajství ředitel této rozvědky Jan Beroun rozhodně nepotvrdil, že by Hamáčkem zvažovaná cesta do Moskvy byla předmětem výměnného obchodu za kauzu Vrbětice.

Za verzi, s níž přišel server Seznam Zprávy, se nepostavili ani další tři účastníci pitvané porady na vnitru, ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD), velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Náčelníkům tajných služeb zamyká ústa zákon. Není ale snad klíčovým bezpečnostním zájmem země vědět, zda má pravdu ministr Hamáček, nebo novinář Janek Kroupa? Stačí říct „ano“, nebo „ne“, státní tajemství se po nikom neloudí. Jinak na nás budou spojenci v NATO a Evropské unii hledět skrz prsty a my se můžeme jít se žádostmi o jejich podporu vycpat.

Hamáček se sice pokusil přejít do protiofenzívy: žene autory i vydavatele článku k soudu a po lídrech koalice Spolu žádá omluvu, jelikož se jej dotkla slova o vlastizradě.

Přesto vyhráno nemá. Stačí, aby se kauza táhla, on se v ní plácal – a může být zralý na odchod. Nebyl by první ani poslední. Stanislava Grosse (ČSSD) spíš než záhadná půjčka na koupi bytu v roce 2005 donutilo ke složení premiérské funkce jeho trapné vykrucování. Petr Nečas (ODS) zase v roce 2013 opustil Strakovku po policejní šťáře, která se dočkala jen hodně dýchavičné soudní dohry.

Hamáček je v zajetí historky, kterou sám začal vyprávět, ale pointu k ní dodal Kroupa. Bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek mu přes Twitter na adresu moskevské cesty vzkázal: „Mně je jedno, co jsi tam chtěl dělat. Úplně stačí, že jsi tam chtěl letět, když už jsi věděl o Vrběticích. Věř zkušenému a zabal to. Tohle se ustát nedá.“

Bude mít Kalousek pravdu? Doloží Hamáček, že všechny kolem sebe pouze obratně balamutil? Včetně svého přítele, expředsedy slovenského parlamentu Andreje Danka a sociálních demokratů, s nimiž v době sjezdu rozebíral spásonosnou pouť za Sputnikem V jako hotovou věc.

Kdyby chtěl sednout do letadla a vydat se do Ruska, musela by mu to posvětit vláda. To se ale nestalo. Měl snad jiný plán? A jak se chtěl popasovat s tím, že informace o podílu Rusů na vrbětickém výbuchu měla už média? Skutečně se chystal tančit na tenkém ledě?

Otázek je stále víc než odpovědí. A to není pro Hamáčka dobré. Pokud byl v pokušení navléct si znovu červenou mikinu a zahrát si na našeho zachránce před infekcí, tentokrát v bondovském stylu, nevyšlo mu to. Ke dnu táhne celou sociální demokracii. Ta je již delší čas v ohrožení, že po volbách vypadne ze sněmovny. Aby se tak nestalo, potřebuje na sebe nabalit i ty voliče, kteří jsou nerozhodní, nebo fandí někomu jinému. To teď půjde obtížně.

Ba co víc. Hamáček může posílit nedůvěru části společnosti v systém. Lidé nevědí, komu věřit, přibývají též pochybnosti o tom, co se ve Vrběticích stalo a kdo to provedl. Dezinformační weby šlapou ostošest a Moskva si mne ruce.

Z minulosti máme zkušenost s různými aférami, jež se urodily v předvolebním období. Některé měly reálný základ a vyfabulovanou nástavbu, jiné stály na vodě. Připomeňme Kubiceho zprávu z roku 2006 nebo lithium v roce 2017. Na první pohled má Hamáček pět měsíců, aby vše zahladil. Dá se to ale, když se pro velkou část společnosti stal nevěrohodným? Marná sláva, kdo s čím zachází, s tím také schází.

Autor je politický analytik

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

miv Michal Voska
21. 7. 2024

Srážka tramvaje s osobním vozem BMW uzavřela Chotkovu ulici a omezila provoz. Zkomplikoval...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Tisíce lidí v sobotu večer opět demonstrovaly v několika izraelských městech proti vládě....

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Česká národní banka (ČNB) ve druhém čtvrtletí nakoupila téměř šest tun zlata. Na konci pololetí...

Josef Mlejnek
21. 7. 2024

Premiér Petr Fiala pozval zvolené české europoslance na setkání do Kramářovy vily. Hnutí ANO...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz