POLITIKA: Dělá si z nás Hynek Kmoníček legraci?
Prostudoval jsem Společné prohlášení o navázání strategického partnerství mezi ČR a ČLR. Zajímalo mě, co může být obsahem takového partnerství mezi komunistickou diktaturou a postkomunistickou demokracií.
Společné prohlášení o navázání strategického partnerství mezi ČR a ČLR sice nedosáhne takové proslulosti jako legendární Hlava XXII, ale za pozornost rozhodně stojí.
Zejména, když s textem mává Hynek Kmoníček jako v osmatřicátém Chamberlain s listinou, na níž byla podepsána mírová dohoda mezi Británií a Německem.
Hynek Kmoníček, který má v týmu prezidenta Zemana na starosti zahraniční politiku, byl ve čtvrtek (7/4) hostem pořadu Události Komentáře na kanále ČT24. Jeho oponentem ve studiu byl Michael Kocáb.
Kmoníček s šibalským úsměvem protřelého diplomata sdělil, že česká strana při nedávné návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga s Číňany o lidských právech hovořila, čehož důkazem je článek X společného prohlášení o navázání strategického partnerství mezi oběma zeměmi. Co se v něm píše? Toto:
Obě strany potvrdily společný závazek ve věci podpory a ochrany lidských práv na základě rovnosti a vzájemné úcty.
To se může jevit na první pohled sympaticky. Ve smyslu „alespoň něco“. Jakou ale má taková proklamace hodnotu? Není to podobné, jako kdyby v březnu 1938 podepsal prezident Beneš s německým Vůdcem společný závazek bojovat proti antisemitismu? Stavím to takto natvrdo proto, že nevěřím v upřímnost čínských komunistických vládců, pokud jde o ochotu respektovat lidská práva. Z principu.
Hynek Kmoníček zamával ve studiu tímto prohlášením – a co bude dál? Pomůže to čínským disidentům, politickým vězňům, lidem šikanovaným za jiný než oficiální názor? Znovu se vrátím k Chamberlainovi: přinesl ten kus papíru s jeho a Hitlerovým podpisem, kterým mával po návratu z Německa na londýnském letišti, Británii mír? Nikoli.
Ještě k článku X. Hovoří se v něm o rovnosti a vzájemné úctě. Ptám se: bylo by možné chovat k nacistickému režimu v Německu úctu a současně vědět, jak zachází se svými občany židovského původu? Je možné chovat úctu k čínskému komunistickému režimu, když víme, jak zachází se svými občany, kteří mají jiný než oficiální názor na politiku komunistické strany? Hlava XXII: jedno vylučuje druhé.
Nejde ovšem pouze o článek X zmíněného prohlášení. V prologu se píše, že každá strana respektuje cestu rozvoje a vnitřní a vnější politiky druhé strany v souladu se zásadou nevměšování do vnitřních záležitostí. Tento princip dělá z možnosti, že čínští komunisté budou respektovat lidská práva svých opozičně smýšlejících občanů fatu morgánu. Hezky to vypadá (i v textu prohlášení), ale je to nereálná iluze. Uvěřit tomu znamená uvěřit lži.
Hynek Kmoníček jako zkušený diplomat musí vědět, že komunisté nikdy nebudou, a z podstaty věci ani nemohou, respektovat lidská práva jinak smýšlejících. Je to politický protimluv. Také proto obsahuje prohlášení o navázání strategického partnerství citované formulace. Jde o jediné: aby se vlk nažral a koza zůstala celá.
Nikdy jsem nebyl a ani dnes nejsem proti korektnímu a férovému byznysu mezi ČR a ČLR. Ale nenalhávejme si, že pekingský režim po návratu „strýčka Si“ z návštěvy ČR a USA začne „podporovat a chránit lidská práva“, jak ho k tomu zavazuje článek X výše zmíněného prohlášení o navázání české-čínského strategického partnerství.
A ještě perlička. V závěrečném článku XVI je uvedeno, že obě strany sice „odsuzují a odmítají terorismus ve všech jeho formách“, současně ale říkají, že „budou usilovat o vymýcení politických, hospodářských a sociálních příčin terorismu a extremismu“. Uvědomuje si vůbec Miloš Zeman, co podepsal?
Malý příklad. Řada arabských teroristických organizací říká, že politickou příčinou jejich terorismu je existence státu Izrael. Stavějí to takto: nebude-li Izrael, nebude důvod páchat protiizraelský teror.
Také o to chce česká strana ruku v ruce s čínskými komunisty usilovat? Není i to varianta Hlavy XXII?
2016: Hynek Kmoníček ukazuje Michaelu Kocábovi a moderátorovi pořadu Události Komentáře text prohlášení o navázání strategického partnerství mezi ČR a ČLR. Zdroj: Web ČT24.
1938: Britský premiér Chamberlain ukazuje na letišti v Londýně po návratu z Mnichova text anglo-německé mírové dohody. Zdroj: Dailymail.co.uk.