27.5.2022 | Svátek má Valdemar


POLITIKA: Byl Miloš Zeman „nepřesný“?

29.12.2021

Někteří vládní politici zhodnotili vánoční projev prezidenta Miloše Zemana jako nepřesný, a to zejména ta část, kde kritizoval tak zvaný Green Deal. Kritikou nešetřili Ivan Bartoš a Markéta Pekarová Adamová.

Vánoční projevy Miloše Zemana pravidelně nesleduji a i tentokrát jsem z jeho projevu slyšel jenom to, co nám v hlavní zpravodajské relaci Události nabídla ČT. Nejprve ale k samotnému faktu, že se Miloš Zeman v ČT objevil, vypadal docela dobře a mluvil tak, jako vždycky – přesvědčivě. Kdo si ještě dnes vzpomene, že většina expertů tak zvaného konzilia varovala před jeho propuštěním z nemocnice a doporučovala další hospitalizaci? Navíc se pak Zeman podle jeho „hlavního“ lékaře Miroslava Zavorala nakazil covidem v Lánech (za několik málo minut či dokonce vteřin?), což opět vzbudilo vášně. Mě především překvapilo, že při propuštění z nemocnice nebyl Zeman na covid testován a covid byl zjištěn až díky testu, kterému se podrobil v Lánech. K aktivaci článku 66 už dnes všichni chytráci mlčí.

ČT akcentovala tři hlavní myšlenky Zemanova projevu. Tím byly

- Povinná vakcinace proti covidu

- Rozpočet Česka na rok 2022

- Kritika politiky EU, a to tak zvaného Green Dealu

S povinnou vakcinací dlouhodobě nesouhlasím, protože akceptuji názor profesora Jiřího Berana, který takový koncept nedoporučuje. Jednak proto, že dnes už v řadě „pokrokových“ států jako Izrael čtvrtá probíhá vlna vakcinace a jak profesor Beran upozorňuje, současné ­typy vakcín nezabraňují přenosu ani nákaze. Vede to k doslova absurdním situacím, kdy například v USA bylo zrušeno plno letů kvůli karanténě posádek letadel. Přitom se v souvislosti s omikronem uvažuje i o tom, že se právě pravidla karantény musí změnit, protože by mohla být z provozu vyřazena důležitá státní infrastruktura. Hovoří se o tom, že místo karantény bude nutné testovat a neposílat do ní každého „podezřelého“. Jihoafrická republika, kde mají nejdelší zkušenost s omikronem, už rozhodla, že zruší trasování, protože se každý buď s virem setkal, nebo je očkovaný. Tím se vyloučí právě posílání „podezřelých“ kontaktů do karantény.

Deficitní rozpočet na rok 2022 je realitou. Dosluhující vláda rozhodla o rozpočtu se schodkem asi 380 miliard korun a ten chce vláda Petra Fialy přepracovat. Záměrem je snížit deficit k 300 miliardám korun. Jak to pan ministr financí Zbyněk Stanjura „vymyslí“, je mi nejasné. K tomu se ještě vláda rozhodla nezvyšovat platy ve veřejném sektoru plošně o 1400 Kč tak, jak navrhla vláda odcházející. Jsem velmi zvědav na ono „šalamounské“ řešení, které v každém případě část státních zaměstnanců poškodí. Nová vláda si tak hned na počátku vytvoří část státních zaměstnanců, kteří jí nebudou moci přijít na jméno. A nebo se nakonec tomuto nepopulárnímu kroku vyhne a odloží ho k ledu. To se uvidí již brzy.

Nakonec se chci věnovat právě onomu Green Dealu, tj. politice, která má v EU zlikvidovat výrobu aut se spalovacími motory a ukončit využívání zemního plynu pro výrobu elektrické energie. Mimochodem, to je způsob výroby elektřiny, na který chce nyní přejít Německo po uzavření svých jaderných elektráren. V této souvislosti je pak pikantní i to, že jaderná energie je řadou států odmítána jako čistý zdroj. Zeman v projevu označil rok 2030 jako rok konce spalování zemního plynu. Zprávy z EU hovořily až o roku 2040. To by snad mohla být jediná faktická nepřesnost Zemanova projevu. Jinak ale platí, že zelená ideologie válcuje evropskou ekonomiku a vynutí si miliardy eur do investic jak do výroby elektromobilů, tak do odchodu od spalování plynu a uhlí. Andrej Babiš prohlásil, že od smlouvy nemůžeme odstoupit, protože bychom přišli od miliardy korun na dotacích z rozpočtu EU. Prosazuje, aby Česko v rámci svého předsednictví získalo od EU nějaké výjimky či navrhlo obecně změny v termínech přechodu na tak zvanou uhlíkovou neutralitu. A právě ony dotace jsou přesně ten činitel, který vlády členských států korumpuje. Proč bychom měli cokoliv změnit, když na to dostaneme dotace – tak zní ona „jednoduchá“ úvaha. Že dotace jsou finance, které EU vybere z členských států či si na ně půjčí a státy je musí splácet, je ona tvrdá realita evropské politiky.

Nejhorší na celé akci Green Deal je ale to, že kysličník uhličitý nenese na tak zvaném globálním oteplování vinu, ale vědci, kteří toto tvrdí, jsou v naprosté menšině a většina světových politiků akceptovala kysličník uhličitý jako metlu lidstva, která je za tak zvané klimatické změny odpovědná.

A například k otázce elektromobility lze konstatovat, že česká vláda nemá žádnou páku, jak situaci ovlivnit. O tom se již rozhodlo na úrovni vedení všech hlavních výrobců automobilů nejen v EU, ale na celém světě včetně Číny. Elektromobilita sama o sobě není špatná, protože dále významně sníží znečištění ovzduší ve městech. Jde o koncept elektromobility, zda bude založen na bateriích, nebo na spalování vodíku či vodíkových článcích. A Západ zase tahá za kratší část provazu, protože nemá pod kontrolou suroviny, které si už dokázala zajistit Čína.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czČeských písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...